Domů Veřejná správa Ztracené smlo...

Ztracené smlouvy a mrhání penězi. Audit na ministerstvu hlásí škody za miliardy

0

Velká část IT systémů na ministerstvu práce a sociálních věcí funguje v právním vzduchoprázdnu. K řadě systémů neexistují smlouvy, případně se podle všeho ztratily a nelze je dohledat. Odhalili to auditoři, kteří na ministerstvu několik posledních týdnů prověřují, jak zvládá úřad ukočírovat oblast informačních technologií.

Neexistující nebo ztracené smlouvy nejsou ale jediným problémem, se kterým IT na ministerstvu potýká. „Audit ukázal, že vlivem mrhání prostředky v oblasti IT technologií v uplynulých třech letech mohly být způsobeny škody dosahující miliardy korun,“ upozornila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Resort navíc nemá připravená ani rozpracovaná zadávací řízení nezbytná pro chod úřadu. „Bude nutné vypsat výběrové řízení na devadesát procent IT služeb,“ doplnila Marksová s tím, že úředníci na ministerstvu pracují na nápravě.¨

Chybí i zadávací dokumentace k zajištění IT služeb pro následujících pět let. „Nebyla přijata ani strategie řešení pro integrovaný informační systém rezortu včetně agendových sistémů od 1. ledna 2015,“ dodala Marksová. Audit naopak odhalil, že úřad má pro zajištění jednotlivých oblastí licence k několika různým informačním systémům, z nichž ale žádný pořádně nevyužívá.

Špatný stav IT na ministerstvu by ale neměl ohrozit vyplácení sociálních dávek. Podle Marksové systém funguje bez závad a peníze se k lidem dostanou včas.

„Hlavním úkolem pro nás je nyní zahájit projekt Integrovaný informační systém rezortu MPSV pro řešení ekonomiky, personalistiky, ostatních podpůrných agend a systémů pro zajištění výplat nepojistných sociálních dávek tak, aby se situace ze začátku letošního roku neopakovala,“ zdůraznila náměstkyně.