Domů Veřejná správa Výjimku na po...

Výjimku na posílání dokumentů přes internet dostali i živnostníci

0

Nejen lékaři, ale i živnostníci dostali od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) odklad a nemusí ještě více než rok posílat na úřad dokumenty přes internet. Stačí, když donesou formuláře normálně vytištěné na papíru.

„Zejména malí živnostníci, kteří jsou věčně v terénu, nemusí být v současné době na elektronickou komunikaci s Českou správou sociálního zabezpečení připraveni. Rozumím tedy tomu, že řada z nich dnes volá po odložení, či dokonce zrušení této zákonné povinnosti,“ komentoval udělení odkladu ministr práce a sociálních věcí František Koníček.

Zrušení v současnosti není reálné

Pro případné zrušení, by se ale musel měnit zákon. „To v současné době není reálné. Proto ČSSZ zvolila možnost zákonné výjimky,“ dodal ministr. Přihlášky k důchodovému a nemocenskému pojištění, tak živnostníci nemusí na úřad posílat přes internet ještě i příští rok.

ČSSZ už dříve udělil dvouletou výjimku z elektronické komunikace pro lékaře, kteří nemusí na úřad posílat neschopenky elektronicky až do konce přespříštího roku. „V žádném případě tím nerezignujeme na elektronickou komunikaci jako takovou, jde o dočasná opatření,“ vysvětlil ústřední ředitel ČSSZ Vilém Kahoun.

Zaměstnavatelé, lékaři i živnostníci mají přitom povinnost podávat dokumenty ČSSZ pouze elektronicky už od začátku letošního roku. Řada z nich ale nebyla od ledna na posílání formulářů přes internet připravená. ČSSZ jim proto umožnil klasické podávání vytištěných dokumentů i letos.

O výjimkách pro lékaře se můžete dočíst zde.