Domů Veřejná správa Volby budou 2...

Volby budou 25. a 26. října, prozradil Zeman komunistickému listu

0

Předčasné volby se budou konat v pátek 25. a sobotu 26. října. Prezident Miloš Zeman to prozradil Haló novinám, které jsou navázány na KSČM. Podle prezidenta Haló noviny získaly exkluzivitu výměnou za postoj KSČM při hlasování o důvěře vládě.

„Haló noviny budou první, které se to ode mne dozvědí: v případě, že v úterý 20. srpna sněmovna přijme usnesení o svém rozpuštění, vyhlásím předčasné volby na 25. a 26. října. Tuto zprávu oficiálně řeknu až tehdy, jestliže se Poslanecká sněmovna rozpustí, ale vzhledem k sympatiím k Haló novinám a vzhledem k rozumnému postoji komunistického klubu při hlasování o Rusnokově vládě, jste první, komu to říkám,“ prozradil Zeman komunistickému listu.

Zeman také odmítl, že by Sněmovnu nechal po rozpuštění vyčkat na doběhnutí legislativního procesu v Senátu. „Nevidím důvod, proč nechat sněmovnu měsíc bez práce,“ řekl prezident.

Někteří poslanci, zejména Jiří Pospíšil z ODS, by si přáli, aby sněmovna mohla vyčkat na případné připomínky Senátu, zejména v případě občanského zákoníku, na jehož přijetí se pracuje již deset let. Jestli by senát vrátil zákon zpět, padl by pod stůl.

Senátoři se tváří vstřícně

„Zákony spadnou pod stůl, pokud je Senát neschválí. Pokud je Senát schválí, pod stůl nespadnou, ať se sněmovna rozpustí kdykoli,“ oznámil Zeman. Prozatím se zdá, že Senát se postaví k sněmovním návrhům vstřícně. I sám prezident slíbil, že nebude přijaté zákony vetovat.

Návrh předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové, aby se Sněmovna rozpustila až 15. září, Zeman nepřijme. „Za požadavkem Miroslavy Němcové nevidím nic jiného než touhu některých poslanců zachovat si svoje platy, svoje kanceláře, své asistenty, mít možnost dále splácet hypotéky a v neposlední řadě nebýt předčasně zbaven imunity,“ prohlásil prezident.

Prozatím vše nasvědčuje tomu, že se Sněmovna skutečně rozpustí na plánované schůzi v úterý 20. srpna. Pro rozpuštění by mělo být nejméně 122 poslanců, potřebných je přitom 120 hlasů.

Po rozpuštění by měla následovat krátká a ne příliš finančně náročná předvolební kampaň. Na přípravě strany pracují už od pádu Nečasovy vlády. Podle odborníků jsou stranické pokladny zcela vyschlé, proto bychom se neměli setkat s tak rozsáhlou kampaní, jako v roce 2010.