Domů Veřejná správa Vláda schváli...

Vláda schválila vratku na zelenou naftu

0

Kabinet Bohuslava Sobotky dnes odsouhlasil znovuzavedení daňové úlevy na zelenou naftu. Stát by měl zemědělcům vrátit čtyřicet procent z daně, stejně jako tomu bylo až do konce roku 2013. „Chceme, aby novela zákona nabyla účinnosti pokud možno od začátku července, ještě před začátkem žní,“ uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci po jednání vlády.

Návrh schválili ministři jednomyslně. Hlasování se však zdržel ministr financí Andrej Babiš (ANO), pro kterého představovalo možný střet zájmů. Jako majitel Agrofertu by totiž sám profitoval z levnější nafty. „Zelená nafta je dlouhodobý prostředek podpory zemědělství. Je to zcela normální podpora v zemích Evrpské unie. Ovšem střet zájmů v tomto případě tam mám, proto jsem se zdržel při hlasování,“ uvedl Babiš.

Hrozí střet zájmů ministru zemědělství?

Ministr financí však není jediným členem kabinetu, který mohl tímto schválením vratky na zelenou naftu vydělat miliony. Samotný ministr zemědělství Jurečka podnikal jako soukromý zemědělec, a po nástupu do funkce firmu převedl na manželku. „Ani v loňském roce, když jsem mohl, jsem nežádal o vratku. Ani letos o ni moje manželka o žádat nebude,“ komentoval situaci Jurečka.

Podle ministra je vrácení daně z principu správné, jelikož zemědělci zdaleka tolik neopotřebovávají silnice jako osobní a nákladní doprava. Vláda však chce tímto krokem dle svých slov zejména umožnit českým zemědělcům být konkurenceschopní uvnitř Evropské unie. Většina členských státu osmadvacítky totiž výrazná daňová zvýhodnění zemědělců praktikuje.

Vloni získali zemědělci díky slevám na daních zpátky přibližně 1,3 miliardy korun. Přestože vláda Petra Nečase usilovala o zrušení vratky již v roce 2012, díky výrazným protestům zemědělcům ji zrušila až ke konci roku 2013. Nová vláda se přitom zavázala zachovat daňovou úlevu v koaliční smlouvě.