Domů Veřejná správa Úředníci to n...

Úředníci to nemají lehké. V práci se musí popasovat i s agresory

0

Práce na úřadě může být napínavější, než se na první pohled zdá. Úředníci se musí potýkat s výhružnými telefonáty a stává se, že je klienti dokonce napadnou. A to nejen slovně, ale také fyzicky. Podobných případů navíc neustále přibývá.

S narůstající agresivitou se v zaměstnání setkávají zejména sociální pracovnice obecních úřadů, tvrdí první náměstek moravskoslezského hejtmana Josef Babka. „Sprosté nadávky a vulgarity na jejich adresu jsou tam na denním pořádku. Mnohdy musejí jednat i s klienty, kteří jsou pod vlivem návykových látek,“ podotkl Babka.

Nadávky nejsou to jediné, s čím se úředníci při své praxi setkají. Někdy například zazvoní telefon a volající na druhé straně linky jim začne vyhrožovat násilím, použitím zbraně nebo bomby. Výhružky po telefonu jsou přitom ještě tím méně nebezpečným případem. Horší je, když lidé přejdou od slov k činům. „Útoků, ať už fyzických nebo slovních, na zaměstnance úřadů a veřejných institucí přibývá,“ varuje Babka.

Letáky řeknou, jak situaci řešit

I proto se zástupci Moravskoslezského kraje rozhodli rozdat mezi úředníky letáky s návody, jak podobné situace zvládat. „Tyto preventivní materiály budou distribuovány do všech škol na území Moravskoslezského kraje, obecních úřadů, nemocnic a dalších otevřených veřejných institucí. Letáky a brožura doporučí nejvhodnější postup v podobných krizových situacích,“ uvedl Babka s tím, že na přípravě letků spolupracovali s krajem i policisté a zaměstnanci Krizového centra Ostrava.

Krajští radní se k tomuto kroku odhodlali po loňském incidentu na Základní škole Moravská v Havířově, kde držela nebezpečná schizofrenička jednu školačku jako rukojmí. Dalším důvodem byl i výhružný telefonát o bombě v budově krajského úřadu. „Tehdy museli být všichni zaměstnanci evakuování,“ doplnil Babka. Kraj za letáky a brožury zaplatil padesát tisíc korun ze svého rozpočtu.

Útoky na úředníky se v posledních několika letech množí. Například v březnu roku 2011 napadl sociální pracovnici úřadu Ostravy-Jih její klient. Rozčilený sedmnáctiletý mladík ji začal škrtit. Muže za napadení odsoudil Okresní soud v Ostravě k podmíněnému desetiměsíčnímu tresu s odkladem na zkušební lhůtu dvou let. Byl uznán vinným ze dvou trestných činů, a to násilí proti úřední osobě a výtržnictví.