Domů Veřejná správa Schodek rozpo...

Schodek rozpočtu je o 30 miliard nižší než vloni, přesto stoupl na 36 miliard

0

Schodek státního rozpočtu je o 30 miliard nižší než vloni touto dobou. Schodek ve výši 36,2 miliard korun je však o 9 miliard vyšší než v minulém měsíci. Deficit rostl pomaleji, než se očekávalo, díky příjmům z EU a výběrům DPH zvýšené sazby. Na konci roku by měl schodek narůst o sto miliard korun.

Podle údajů Ministerstva financí stát ke konci srpna získal 703,5 miliardy korun, zatímco vynaložil 739,7 miliardy. Schodek rozpočtu tak činil 36,2 miliardy korun, loni byl přitom za stejné období o 30 miliard vyšší. „Tento výsledek je tak nejlepším od roku 2008,“ uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Šrámek.

Pozitivní výsledek ovlivnil zejména nárůst příjmů státního rozpočtu. Stát získal oproti minulému roku o 38,4 miliardy korun více. Kromě peněz získaných z Evropské unie se na růstu výrazně podílel také výběr DPH. Skrze tuto daň stát vybral celkem 142 miliard korun, což je o 14 miliard více než loni. Od začátku roku přitom platí odlišná sazba DPH – zvýšená sazba daně činí 21 procent a snížená sazba 15 procent. Meziročně se naopak snížil výběr ze spotřební daně o 5 miliard. Menší obnos odvedly na spotřební dani zejména tabákové koncerny a benzinky.

Podobně jako rostly příjmy státní pokladny, rostly však i její výdaje. Stát vyplatil celkem takřka 740 miliard. Přitom velká část těchto peněz mířila na sociální dávky, přesněji se jednalo většinou o důchody. Celkem bylo na sociálních dávkách vyplaceno letos již 317 miliard korun a do konce roku stát plánuje vyplatit 500 miliard.