Domů Veřejná správa S IT jsou pro...

S IT jsou problémy. Na ministerstvu práce část služeb zřejmě nekryje smlouva dle zákona

0

Zajištění IT projektů na ministerstvu práce a sociálních věcí je spojené s řadou technických rizik a nepochopitelných smluvních nedostatků. Takové jsou alespoň první výsledky kontrol, které po nástupu do funkce odstartovala náměstkyně ministryně Marksové pro informační technologie.

Za loňský rok nevypsal úsek informačních a komunikačních technologií na ministerstvu práce a sociálních věcí žádné otevřené výběrové řízení. „V důsledku to znamená, že část dodávaných služeb v současné době pravděpodobně není pokryta platnou smlouvou dle zákona o zadávání veřejných zakázek a zbytku vyprší platnost smluv v průběhu tohoto roku,“ upozornila náměstkyně Iva Merhautová. Hodnota těchto zakázek se přitom pohybuje v řádu desítek až stovek milionů korun.

Soutěž na veřejné zakázky takového rozsahu podle Merhautové běžně trvá i rok. Na vítěze potom čekají různé analýzy, dodávky, programování, testování, zaškolování a migrace stávajících systémů. To může zabrat další dva až dva a půl roku podle toho, čeho se soutěž týká.

Zažádají si o výjimku

Náměstkyně proto tvrdí, že si ministerstvo bude muset alespoň na přechodnou dobu zažádat o výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek. „Nyní jsme ve stádiu seznamování se se situací a úvodní posouzení budu mít k dispozici do konce března, doplnila Merhautová.

Otevřená výběrová řízení přitom na jiných resortech šetří u IT projektů miliony. Například ministerstvo financí dnes rozhodlo o výběru nejvýhodnější nabídky ve veřejné zakázce na zajištění podpory provozu informačního systému Státní pokladny. Oproti dnešní situaci díky tomu ušetří přibližně sedmdesát procent v provozních nákladech.

„Je znát, že v transparentní otevřené soutěži lze dosáhnout mnohem efektivnějšího využití peněz daňových poplatníků,“ uvedl první náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht. „V této praxi rozhodně budeme pokračovat,“ uzavřel.