Domů Veřejná správa Poslanci dnes...

Poslanci dnes jednají o rozpuštění sněmovny

0

Schůze, na které poslanci rozhodnou o dalším osudu Poslanecké sněmovny, odstartuje dnes ve dvě hodiny odpoledne. Skončí tak i kolotoč dotazů, na které museli stále dokola odpovídat představitelé jednotlivých stran. Budou všichni poslanci přítomni? Budou pro rozpuštění? Jak už ukázala Rusnokova vláda při pokusu o získání důvěry, odpovědi na tyto otázky poskytne s jistotou až samotné hlasování.

Poslanci budou dnes hlasovat o rozpuštění sněmovny. Zatím vše nasvědčuje tomu, že proti bude pouze část občanských demokratů. Jednoduchá matematika tak napovídá, že by se sněmovna rozpustit měla a potřebnýh 120 hlasů se v ní najde.

Pro má být přinejmenším 126 poslanců z ČSSD, TOP 09, KSČM a VV. Průzkumy novinářů mezi poslanci však odhalily většinu o něco těsnější. Ozývají se navíc hlasy, že ani ta by nemusela být tak pevná, jak se na první pohled zdá. Ministr vnitra v demisi Martin Pecina v televizní debatě o víkendu předjímal, že couvne TO09.

Pecina: TOP 09 otočí

„Myslím, že TOP 09 otočí a řekne, že by se ještě mohlo trochu počkat,“ řekl Pecina. Jeho tvrzení však představitelé strany rozhodně popřeli. „Já pevně veřím, že se za tuto nehoráznou věc pan Pecina v úterý po hlasování omluví,“ ohradil se v médiích předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Gazdík také doufá, že podobná tvrzení nejsou součástí kampaně Zemanovců, kterou se strana připravuje na předčasné volby. Prezident Miloš Zeman již dopředu deklaroval, že pokud se sněmovna dnes rozpustí, vyhlásí volby na prodloužený víkend 25. a 26. října. Pecina v nich bude za Zemanovce kandidovat v Moravskoslezském kraji.

Odhodlání poslanců ČSSD hlasovat pro rozpuštění sněmovny v televizi potvrdil i místopředseda strany Lubomír Zaorálek. „Mohu mluvit jen za sociální demokraty a myslím, že je to naše jednoznačné stanovisko,“ uvedl Zaorálek.

S rozpuštěním Poslanecké sněmovny chce počkat ODS. „Poslanecký klub ODS je připraven podpořit rozpuštění Poslanecké sněmovny poté, kdy senát schválí zákony, které jsou momentálně v legislativním procesu,“ vysvětlil předseda klubu Marek Benda.

Zákony v Senátu

Podle Bendy se jedná hlavně o doprovodné zákony k občanskému zákoníku, zákon o obnovitelných zdrojích energie a zákon o sociálních službách. „Pokud se rozpustíme v úterý, tak už nemáme v rukou případ, že by nám chtěl Senát zákony s pozměňovacími návrhy vrátit,“ argumentovala Miroslava Němcová, o které se uvažuje jako o volebním lídrů občanských demokratů do předčasných voleb.

Přes dvě pětiny Čechů a Češek nevěří tomu, že se Poslanecká sněmovna dnes rozpustí. Téměř polovina lidí přitom chce, aby byly předčasné volby co nejdříve. Vyplynulo to z průzkumu agentur Median a STEM/MARK pro Českou televizi.

O rozpuštění sněmovny vůbec nepochybuje pouze pětina dotázaných. Další třetina respondentů si myslí, že se potřebných 120 hlasů spíše najde. Téměř každý třetí z dotázaných se ale domnívá, že se to spíše nepodaří a dalších 13 procent účastníků průzkumu rozpuštění sněmovny nevěří už vůbec.