Domů Veřejná správa Po osmi letec...

Po osmi letech začnou práce na posledním úseku D11 u Hradce Králové

0

Dnes odstartuje dostavba posledního úseku dálnice D11 do Hradce Králové. Stavbaři se na „dé jedenáctku“ vrací po osmi letech a začnou rovnou s nejnáročnějšími částmi – mosty a křižovatkami. Řidiči by se po novém, dva a půl kilometru dlouhém úseku měli projet v srpnu roku 2017 a celá stavba přijde na 1,1 miliardy korun. 

„Stavba dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové byla zahájena již v roce 1978, poslední úsek byl ale zprovozněn před osmi lety a od té doby se stavba nepohnula vpřed. Jsem proto rád, že se nám podařilo tuto problematickou stavbu znovu rozjet,“ uvedl ministr dopravy Antonín Prachař. Dokončením chybějící části dálnice v úseku mezi Osičkami a Hradcem Králové v délce necelých dva a půl kilometru dovedou stavbaři dálnici až k městu.

Práce začnou na úsecích, které jsou časově nejnáročnější. Kromě pěti mostů se jedná zejména o mimoúrovňovou křižovatku Kukleny. Ta je náročná i z hlediska organizace stavby, neboť se práce musí odehrát v takovém režimu, aby bylo možné stále zachovat provoz na silnici I/11, po které proudí tranzitní doprava na trase Praha – Náchod.

Hotovo má být do tří let

Zprovoznění celého úseku do tří let by neměly ohrozit ani práce na pozemcích, u nichž zatím není dořešené majetkoprávní vypořádání. Technologicky totiž podle ministerstva dopravy nejsou složité. Řidiči by tak mohli na nový úsek dálnice vyrazit už v srpnu 2017.

Oproti ceně uvedené ve dvanáct let staré smlouvě na tuto stavbu ministerstvo navíc vyjednalo s jejím zhotovitelem, sdružením firem EUROVIA CS, a.s., Metrostav a.s. a Strabag a.s. osmnáctiprocentní slevu. Dva a půl kilometru nové dálnice tak vyjde na 1,1 miliardy korun.

Od Hradce Králové na česko-polskou hranici zbývá dostavět 70 kilometrů. Výstavbu těchto úseků ministerstvo ve spolupráci s ŘSD postupně připravuje. Trasa povede kolem Hradce Králové na Jaroměř v dálniční kategorii jako D11 a dále jako rychlostní silnice R11 přes Trutnov na Královec, kde se napojí na připravovanou polskou silnici S3.