Domů Veřejná správa Penzisté by m...

Penzisté by mohli příští rok dostávat na důchodech v průměru o dvě stě korun za měsíc víc

0
minimální mzda

V průměru o dvě stě korun za měsíc by si podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové měli příští rok na důchodech přilepšit čeští penzisté. Kromě valorizace o sto procent spotřebitelských cen a o jednu třetinu růstu reálných mezd navrhuje Marksová pro rok 2015 mimořádné navýšení.

„Vzhledem k téměř nulové inflaci by průměrné navýšení činilo pouze sto padesát korun. To považuji za nedostatečné, a proto navrhuji mimořádné navýšení důchodů pro rok 2015. Na penze jsme tak vyčlenili navíc celkem pět miliard korun,“ vysvětlila Marksová. V praxi to znamená, že by důchody vzrostly v průměru o přibližně dvě stě pět korun.

Oproti letošku by tak měla valorizace důchodů příští rok výrazně zrychlit. Letos dostávají penzisté na důchodech v průměru jen o pětačtyřicet korun měsíčně více než loni. Projevilo se tak ještě dřívější zmrazení důchodů, které stanovily předchozí vlády.

Návrh na navýšení valorizací reaguje na pokles reálné hodnoty důchodů, který nastal zejména v důsledku omezeného zohledňování růstu cen při stanovení výše růstu důchodů od ledna 2013 a od ledna 2014. Příští rok by se měl růst cen opět zohledňovat stoprocentně.

Ministerstvo práce a sociálních věcí také navrhuje, aby mohla vláda rozhodnout i o vyšší valorizaci, než jakou stanovuje zákon. „Zvyšování penzí v uplynulých letech nestačilo seniorům pokrýt životní náklady. Chudoba hrozí půl milionu důchodců. Především těm osaměle žijícím musí stát podat pomocnou ruku a zajistit důstojné stáří,“ dodala Marksová.