Domů Veřejná správa Peníze z ROP ...

Peníze z ROP Jihovýchod jsou téměř pryč

0

Jak narychlo dočerpat evropské peníze, ještě než skončí toto programovací období? Tak to je otázka, kterou pravděpodobně nebudou muset řešit úředníci zodpovědní za Regionální operační program Jihovýchod. Ten pokrývá dotace na jižní Moravě a Vysočině a zbývá v něm už jen zlomek peněz. Většina dotací už byla přiklepnuta na konkrétní projekty, nebo dokonce proplacena.

Regionální operační program Jihovýchod (ROP Jihovýchod) měl na účtu k dispozici 720 milionů eur. To je přibližně 18,4 miliardy korun. Z této částky už ale 16,6 miliard ukouslo celkem 745 schválených projektů. Většina z těchto peněz už dorazila na účty příjemců dotací.

„Výborné výsledky ROP Jihovýchod jsou dány velkou aktivitou, precizností a zodpovědností příjemců dotací na jižní Moravě a na Vysočině. Ale také zásluhou týmu lidí pracujících na Úřadu Regionální rady, který se velmi snaží nebýt ‚úřadem‘, ale spíše dynamickou agenturou pracující na plný výkon, transparentně a v rovnováze mezi dodržováním pravidel a vstřícností vůči příjemcům dotací,“ komentoval situaci ředitel úřadu Artur Zatloukal.

Dotace hýbou s trhem práce

Projekty ROP Jihovýchod ovlivňují také situaci na trhu práce. Do dneška díky nim vzniklo přes pět set pracovních míst a dalších téměř tři sta padesát nových pozic mají přinést právě běžící projekty. Nejvíce lidí si najde díky dotacím z ROP Jihovýchod zaměstnání v cestovním ruchu, pracovní místa ale často vznikají také v sociálních službách a ve školství.

Více než 80 pracovních míst vzniklo v Aqualandu v Pasohlávkách, 25 míst v hotelu Sladovna v Černé Hoře, 14 míst v Základní škole Otevřená a 11 míst v Mateřské škole Demlova v Jihlavě nebo 14 míst v domově důstojného stáří – Villa Martha.

Pokud se na pracovní místa podíváme z pohledu Jihomoravského kraje, nejvíce pracovních míst zatím vzniklo na Břeclavsku – 118, Brno-venkov má 69 nových pracovních míst a Znojemsko 60. Na Vysočině nyní vede Pelhřimovsko s 39 novými pracovními místy, Jihlava a Žďár nad Sázavou jich mají každý 34. Každá z těchto pozic musí být navíc podle pravidel spojených s dotacemi udržitelná alespoň pět let.