Domů Veřejná správa Na začátku ro...

Na začátku roku hospodařil stát s rekordním přebytkem

0

Po prvních dvou měsících letošního roku přebývá ve státní pokladně padesát miliard korun. Za leden a únor vydal stát přes sto osmdesát miliard, jeho příjmy ale přesahovaly dvě stě třicet miliard. Hospodaření státu tak skončilo v největším přebytku v novém tisíciletí. O více než čtyřiačtyřicet miliard vyšším než v loňském roce.

Ve výsledcích hospodaření státního rozpočtu se odrazilo hlavně o pětatřicet miliard vyšší inkaso celkových příjmů ve srovnání s loňským rokem. „Na tom se podílely zejména vyšší příjmy z Evropské unie (o 10,6 miliard korun), mimořádné příjmy z aukce kmitočtů (8,5 miliard korun), vyšší inkaso DPH (o 7,2 miliard korun) a spotřební daně z tabákových výrobků (o 5,4 miliard korun),“ uvedlo k výsledkům ministerstvo financí.

Případné srovnání účtů státní pokladny za první dva měsíce letošního a loňského roku však zkresluje druhá záloha regionálnímu školství. Ta byla loni vyplacená už v únoru, zato letos ministerstvo financí pošle peníze na regionální školství až začátkem března. Ve srovnání by se tak rozdíl mezi letošním a loňským rokem snížil přibližně o třináct miliard korun.

Hospodaření rozpočtu v samotném únoru skončilo přebytkem 5 miliard korun (v únoru 2013 to byl schodek dosahující téměř sedmatřiceti miliard korun). Do státní pokladny přiteklo za druhý letošní měsíc téměř sto tři miliard korun, zatímco výdaje činily necelých osmadevadesát miliard.