Domů Veřejná správa Moravské kraj...

Moravské kraje se osmělují k zprůhlednění hospodaření

0

Kraj Vysočina podnikl další krok k větší transparentnosti. Rozšířil svůj rozklikávací rozpočet o podrobnější údaje o svém hospodaření. Stále je však jediným moravským krajem, který své hospodaření dává všanc veřejnosti v podobě podrobného rozklikávacího rozpočtu dostupného volně na internetu. Zatímco stát již takový rozpočet dva roky má a obce se k tomuto kroku osmělují čím dál častěji, kraje se v oblasti hospodaření „zprůhlednit“ zdráhají.

Rozklikávací rozpočet Kraje Vysočina je přístupný už od dubna. Nyní si veřejnost bude moci navíc rozkliknout výdaje na veřejné služby až na úroveň čísla dokladu, kterým byla služba proplacena. „A to od roku 2010. Data o čerpání rozpočtových výdajů se zobrazí pouze s denním zpožděním, tedy dnes vidíte to, co se stalo včera,“ řekl náměstek hejtmana Kraje Vysočina Vladimír Novotný.

Z moravských krajů je Vysočina jediná

Z moravských krajů zveřejňuje Vysočina svůj rozlikávací rozpočet k nahlédnutí na internetu jako jediná. Ostatní kraje sice na svých webech rozpočty zveřejněné mají, nejsou však natolik podrobné a uživatelsky přívětivé. Olomoucký a Moravskoslezský kraj navíc na svých stránkách nezveřejňují ani informace o rozpočtovém výhledu.

Jihomoravský kraj však drží jedno republikové prvenství. „Loni nabídl občanům možnost zapojit se do přípravy rozpočtu prostřednictvím projektu Váš kraj, Váš rozpočet,“ uvedla tisková mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková. Tento projekt pokračuje i letos a podle Kapitančikové je o něj ze strany veřejnosti několikanásobně větší zájem než loni, kdy přišlo devětapadesát návrhů. Připomínky je možné zasílat do konce října.

Podle zákona jsou kraje povinny poskytovat všechny informace, které mají k dispozici. Poskytují je hlavně prostřednictvím úřední desky, kterou musí mít kraje v současnosti dostupnou také v elektronické podobě. „Ze zákona však není povinné zveřejňovat všechny smlouvy, které kraje uzavřely,“ uvedl advokát Rudolf Skoupý.

Ve zveřejňování smluv vede Liberecý kraj

Českým průkopníkem v oblasti zveřejňování smluv, které uzavřely krajské úřady, je Liberecký kraj. Ten představil svůj Registr smluv již v únoru. Veřejnost jej na začátku října ocenila v soutěži hodnotící otevřenost úřadů „Otevřeno x Zavřeno“. „Na zveřejňování smluv v registru se vynaloží na krajském úřadě jedna desetitisícina odpracovaného času. Zveřejnění každé smlouvy je totiž velmi jednoduché, je to stejné, jako přidání přílohy do e-mailu,“ vysvětlil starosta Semil a iniciátor kroku Jan Farský.

Podobný registr smluv zatím žádný z moravských krajů nezavedl. Jihomoravský kraj ale na portále www.krajbezkorupce dává nahlédnout smlouvy o veřejných zakázkách s předpokládanou hodnotou nad půl milionu korun.