Domů Veřejná správa Ministerstvo ...

Ministerstvo dá ušetřené peníze na prasata a drůbež

0

Zemědělci se můžou těšit na stamilionovou finanční injekci z peněz, které se podařilo ušetřit na ministerstvu zemědělství. Z uspořených 850 milionů korun poputuje většina na zlepšení situace v potravinářském sektoru a chov prasat a drůbeže.

„Částku 570 milionů korun použijeme na podporu oblastí, které to nejvíce potřebují. Dotace získají zejména chovatelé prasat a drůbeže, včelaři a pěstitelé chmele,“ upřesnil ministr zemědělství Miroslav Toman.

Na národních podporách, do kterých zamíří již zmíněných 570 milionů, vyplatí letos ministerstvo zemědělcům o 45 milionů více než loni. „Navýšením národních podpor pomůžeme zvýšit konkurenceschopnost našich zemědělců,“ vysvětlil ministr Toman.

Dalších 200 milionů zužitkují zemědělské podniky prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Ten peníze využije na podporu pojištění a nákupy půdy tím, že bude dotovat úroky z úvěrů.

Zbývajících 80 milionů využije úřad pro financování národní doplňkové platby (TOP-UP). Podle původního nařízení Rady Evropské unie přitom měl být loňský rok tím posledním, ve kterém měla mít Česká republika právo dorovnávat přímé platby z národních zdrojů. Česko si ale vyjednalo změny a může poskytnout zemědělcům TOP-UP i letos.