Domů Veřejná správa Letos zaplatí...

Letos zaplatí průměrný čech na daních měsíčně více než deset tisíc korun

0
RUD

Každý Čech zaplatí letos na daních státu měsíčně v průměru deset tisíc dvě stě korun. Jen za sociální pojištění odvede průměrně český občan měsíčně 4300 korun a dalších 2300 korun jako DPH. Ročně tak zaplatí každý včetně dětí a důchodců na daních přibližně 120 tisíc korun. Uvádí to Ministerstvo financí v nové brožurce nazvané Státní rozpočet v kostce.

Na co jdou peníze občanů?

Ministerstvo financí chce skrze brožurku občanům srozumitelně a jednoduše představit přípravu i plnění státního rozpočtu. „Chceme občanům přiblížit tvorbu dokumentu, který zásadně ovlivňuje jejich životy. Doufáme, že brožura pomůže daňovým poplatníkům získat lepší představu o tom, jak stát nakládá s jejich prostředky,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš.

Brožurka kromě očekávané výše odvedených daní ukazuje také, kam peníze z kapes poplatníků směřují. Z každé stokoruny jde 46 korun na sociální dávky, především důchody a zaměstnanost. Dalších 10 korun míří na vysokoškolské vzdělávání, 8 korun na obranu a bezpečnost, 5 korun do zdravotnictví.

Ministerstvo dovolí schodku rozpočtu růst

Podle brožurky stát letos počítá s příjmy ve výši 1099,3 miliardy a s výdaji ve výši 1211,3 miliardy. Schodek rozpočtu tak oproti loňsku vzroste na 112 miliard. „Vyšší očekávané příjmy umožňují nárůst výdajů, aniž by byla ohrožena hranice 3% DPH pro deficit vládního sektoru,“ komentuje to brožurka.

Ministerstvo financí počítá s tím, že díky zvýšení daně z tabáku a omezení daňových výhod na takzvanou zelenou naftu vybere o 4,7 miliardy více než vloni. Mimořádně taktéž získá státní rozpočet 10 miliard díky aukci kmitočtů mobilních sítí. Naopak kvůli nižšímu zdanění fotovoltaiky získá letos státní rozpočet o 4,4 miliardy méně než vloni.

Přehledný rozpočet doposud v České republice chyběl. Mnohé mezinárodní organizace včetně Světové banky a OECD se přitom přimlouvají za tvorbu „rozpočtů pro občany“. Ty mají sloužit větší transparentnosti rozpočtové politiky. Státní rozpočet v kostce najdete na zde.