Domů Veřejná správa Která česká r...

Která česká radnice je nejchytřejší?

0

Již jen několik dní zbývá domácím městům a obcím zapojit se do souboje o titul nejprogresivnější municipality z hlediska zavádění moderních technologií. Do 30. června se města, obce, ale i soukromé subjekty realizující veřejné zakázky z oblasti Smart Cities mohou podávat přihlášky do Soutěže Chytrá radnice, která je největší soutěží svého druhu v Česku.

Akce pořádaná Úřadem vlády ČR ve spolupráci s Českou spořitelnou, společností O2 Czech Republic a agenturou DDeM, má za cíl zviditelnit a především ocenit zavádění moderních technologií do každodenního provozu municipalit. Organizátoři věří, že nápadité a originální projekty se stanou také inspirací pro ostatní.

„Je skvělé, že největší zájem vzbuzuje kategorii e-Úřad,“ říká Pavel Kysilka, zakladatel a předseda představenstva 6D Academy a předseda odborné poroty soutěže Chytrá radnice. „Svědčí to o váze, kterou zastupitelé přikládají zjednodušení a zpříjemnění styku s občany a jejich názorům, zájmům a námětům“

Soutěž Chytrá radnice je největší svého druhu v Česku. Zahájena byla v březnu a pro velký zájem se uzávěrka přihlášek posunula až na konec června. Během prázdnin odborná porota složená ze zástupců organizátorů a odborníků z akademické sféry posoudí jednotlivé projekty a vítěze budeme znát na podzim. Soutěžní kategorie byly nastaveny tak, aby obsáhly fungování měst a obcí v celé jeho rozmanitosti. Kategorii Životní prostředí zaplnily především projekty zaměřené na odpadové hospodářství, Veřejná či Individuální hromadná doprava řeší parkování, alternativní způsoby placení jízdného nebo sledování hustoty provozu. Energetika přináší originální systémy veřejného osvětlení a další úsporná opatření, e-Úřad se zabývá hlavně komunikací. Další tři kategorie jsou průřezové, takže dobré nápady rozhodně nezapadnou.

Technologie spolehlivé, efektivní i uživatelsky příjemné

„Aby uspěly mezi zákazníky, musí být chytré technologie spolehlivé, efektivní i uživatelsky příjemné,” říká Tomáš Budník, generální ředitel společnosti O2 Czech Republic a dodává: „Podobné atributy očekávám i u soutěžních projektů. Zejména pak jejich pozitivní dopad na každodenní život. Zavádět technologie jen pro ně samotné nedává smysl, důležité je najít pro ně skutečně smysluplné využití, které v konečném důsledku oceníme my všichni. Věřím, že mezi přihláškami bude takových projektů co nejvíce.“

Motivační roli soutěže Chytrá radnice zdůraznil i Marcel Babczynski, výkonný ředitel projektů veřejného sektoru v České spořitelně.

„Věřím, že tento projekt dokáže motivovat zástupce měst a obcí k větší odvaze při uvádění takzvaných chytrých řešení do praxe. Digitalizace je fenoménem současnosti, my sami s ní máme bohaté zkušenosti a vidíme, kolik zajímavých možností přináší, jak usnadňuje komunikaci, jak se promítá do našich produktů. Využití nových technologií ve fungování měst i obcí usnadní a zpříjemní život v nich a my chceme být samosprávným celkům v tomto úsilí komplexním partnerem,“ uvádí Babczynski. „Těším se, jaká zajímavá řešení se v přihláškách objeví.“.

Zájemci se stále mohou hlásit do soutěže prostřednictvím stránky www.chytra-radnice.cz. Účast je zcela bezplatná, je možné zaslat i několik projektů – po jednom do každé z vypsaných kategorií a přihlášky lze následně ještě doplňovat či upravovat.

Soutěž Chytrá radnice se koná za podpory:

Organizátoři a generální partneři: Úřad vlády ČR, Česká spořitelna, O2 Czech Republic a DDeM

Zlatí partneři: AVE CZ odpadové hospodářství, Microsoft a ŠKODA AUTO DigiLab

Partneři: Cross Zlín, Camea a Visa

Odborní partneři: Fakulta dopravní ČVUT v Praze, Fakulta informatiky a statistiky VŠE v Praze, Vysoké učení technické v Brně, Czech Smart City Cluster, Svaz měst a obcí ČR a 6D Academy, Ministerstvo pro místní rozvoj, Svaz průmyslu a dopravy České republiky

Hlavní mediální partner: vydavatelství CNC s tituly E15, info.cz a Blesk

Mediální partneři: Pro města a obce, Moravské hospodářství a Pro-Energy magazín

Další informace o soutěži Chytrá radnice naleznete na www.chytra-radnice.cz.