Domů Dění v regionech Krajský úřad ...

Krajský úřad nově nabídne ověřování účtu k používání tzv. elektronické občanky

Tzv. validaci, tedy nejvyšší stupeň ověření přístupového účtu ke službě „mojeID“, bude již brzy zdarma nabízet podatelna Krajského úřadu Zlínského kraje.

Kraj zde zřídí tzv. validační místo, kde zájemci po ověření totožnosti získají oprávnění využívat veškeré výhody tzv. elektronické občanky. Ta umožňuje se prostřednictvím jediného jména a hesla přihlašovat na více webových stránek nebo služeb vyžadujících registraci.

„Ve Zlínském kraji je zatím jen málo míst, kde mohou občané provést validaci svého účtu k této službě. Rozhodli jsme se proto zprostředkovat jim tuto možnost u nás na krajském úřadě, konkrétně na podatelně. Zde již několik let funguje a je veřejností hojně využíván CZECH point, nabízející mimo jiné ověřování listin a podpisů nebo výpisy z centrálních registrů. Jde tedy o další rozšíření našich služeb občanům,“ uvedl ředitel Krajského úřadu Zlínského kraje Vladimír Kutý.

Služba „mojeID“, poskytovaná sdružením CZ NIC, dovoluje uživatelům zřídit si a centrálně spravovat svoji internetovou identitu (soubor osobních údajů – například jméno, příjmení, emailová adresa, telefon a další, doplněný o přihlašovací metody a údaje). Díky této elektronické identitě pak nemusejí vést desítky přihlašovacích jmen a hesel na nejrůznější webové stránky nebo služby. Stačí jim jen jediné jméno a heslo k účtu „mojeID“ umožňující přihlašovat se z kteréhokoliv počítače nebo mobilního zařízení na weby, které touto službou disponují. Validace účtu „mojeID“ není povinná, může však být podmínkou pro vstup do služeb, které vyžadují jednoznačnou identifikaci uživatele. Validovaní uživatelé se například mohou přihlásit do vybraných knihoven přes internet, na stránkách samosprávy hlasovat v místních referendech nebo získat vyšší hodnocení ve službách pracujících s ověřenou identitou (diskusní fóra, seznamky, referenční služby). Předpokládané spuštění služby je v lednu příštího roku.

Ve Zlínském kraji jsou v současné době pouze tři instituce, které validaci nabízejí. Jsou jimi Knihovna Kroměřížska v Kroměříži, Městská knihovna v Rožnově pod Radhoštěm a Masarykova veřejná knihovna ve Vsetíně.