Domů Veřejná správa Kdy se přesun...

Kdy se přesunou dotace na sociální služby na kraje? Rozhodne Senát

0

Financování sociálních služeb by se mělo na kraje přesunout až v roce 2015. To alespoň doporučuje ministr práce a sociálních věcí František Koníček a to také dnes odsouhlasili poslanci, když schválili vládní návrh, který má změnit zákon o sociálních službách. Ten teď půjde do Senátu.

„Je velmi důležité, aby se převod dotací na sociální služby na kraje o rok posunul tak, jak to před časem rozhodla vláda,“ řekl ministr Koníček s tím, že je velmi rád, že se vládní návrh dnes podařilo v Poslanecké sněmovně prosadit.

Podle odsouhlaseného návrhu by dotace měly přejít na kraje až od roku 2015. „Kraje se totiž musí na změnu dostatečně připravit, proto vznikla společná expertní skupina,“ dodal Koníček. Domnívá se také, že navrhovaná úprava poskytování dotací je prvním krokem, který směřuje k objektivnímu a transparentnímu rozdělování této státní pomoci.

Kromě sociálních služeb se odsouhlasený návrh týká i lidí se zdravotním postižením. Změny v této oblasti považuje za nutné i předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Úpravy se dotknou například přiznávání příspěvků pro zdravotně postižené.

„Do seznamu zdravotních postižení, která odůvodňují přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku, chceme doplnit další druh zdravotního postižení,“ doplnil koníček.

Podstatou změn má být větší sociální citlivost vůči zdravotně postiženým lidem. Vše by mělo vést k tomu, aby handicapovaní nemuseli tolik chodit po úřadech a stát by se o ně tam, kde je to skutečně třeba, postaral.