Domů Dění v regionech Hradecká křiž...

Hradecká křižovatka Koruna je vítěz v kategorii silničních a dopravních staveb

Titul Dopravní stavba roku získala křižovatka Koruna v Hradci Králové. Přestavba tohoto významného dopravního uzlu v metropoli východních Čech, která je v provozu od loňského srpna, uspěla v silné konkurenci projektů z celé republiky. Soutěž vyhlašuje ministerstvo dopravy, Koruna soutěžila v kategorii silničních a dopravních staveb.

Do letošního ročníku této prestižní přehlídky dopravních staveb se přihlásilo rekordních 41 projektů z celé republiky, stavba hradecké křižovatky byla jediným zástupcem Královéhradeckého kraje. „Už jen finálová nominace Koruny byla úspěchem a potvrzením, že v Hradci stále vznikají nové kvalitní, funkční a zajímavé stavby. Jsem přesvědčený, že brzy přibydou další,“ řekl primátor města Zdeněk Fink. Titulem stavba roku, které získaly projekty v Hradci Králové, se mohou chlubit například nová studijní a vědecká knihovna, koupaliště Flošna, přestavba pivovaru na Regiocentrum, jeden z posledních získala rekonstrukce Bílé věže z roku 2015.

Architekt Patrik Kotas

Autorem návrhu nové podoby křižovatky Koruna je architekt Patrik Kotas, generálním dodavatelem pak bylo konsorcium M-Silnice a Sovis. „Každý projekt má zastánce i odpůrce, i tato stavba si prošla svými porodními bolestmi. Takovéto ocenění nezávislých odborníků je ale dalším důkazem, že současné řešení křižovatky je nejen vizuálně, ale i urbanisticky, dopravně a kvalitou stavebních prací na špičkové úrovni,“ dodal primátor. „Uzavírá se tím jednotné architektonické pojetí západního okraje našeho města od křižovatky Koruna, přes Riegrovo náměstí až po terminál hromadné dopravy,“ vysvětlil primátor.

Rekonstrukce křižovatky začala v létě v roce 2015, v provozu je od loňského srpna. „Tato kruhová křižovatka je dnes kapacitnější a průjezdnější, než byla předtím jako průsečná, světelně řízená,“ řekl po otevření křižovatky náměstek primátora Jindřich Vedlich, odpovědný za městské investice. Křižovatkou projede denně přes dvacet tisíc automobilů, z toho tisícovka autobusů a trolejbusů.