Domů Veřejná správa Hledání Chytr...

Hledání Chytré radnice je v plném proudu

0

Ještě téměř dva měsíce se mohou domácí města a obce zapojit do soutěže Chytrá radnice, která má zviditelnit a také ocenit zavádění moderních technologií do každodenního provozu municipalit. Soutěž, kterou počátkem března vyhlásil Úřad vlády ČR ve spolupráci s Českou spořitelnou, společností O2 Czech Republic a agenturou DDeM, je největší svého druhu v Česku. Přihlášky zajímavých technologických řešení mohou podávat zástupci měst, obcí i soukromé subjekty realizující veřejné zakázky z oblasti Smart Cities do konce června.

Organizátoři projektu si dali za cíl urychlit proces digitalizace veřejné správy a samosprávy, v němž za okolními státy viditelně zaostáváme. Vnesením prvku soutěživosti chtějí motivovat české radnice k prezentaci již realizovaných nebo právě zaváděných řešení, která se mohou stát inspirací pro ostatní. Na mnoha místech naší republiky již moderní technologie fungují a usnadňují život lidí.

„Stojíme na počátku digitální epochy, a ta změní i život našich měst.  Nové technologie jako elektromobily, autonomní doprava, senzory, komunikační a informační zdroje na ulicích a domech přestaly být utopií a jsou realitou. Městům a obcím se otevírají neuvěřitelné příležitosti, jak zpříjemnit, zefektivnit a aktivizovat svůj prostor pro občany, firmy a turistiku. Soutěž chce upozornit na nové příležitosti a inspirovat. A pomoci novým nápadům na svět. Bude skvělé, když ty opravdu dobré nezapadnou a najdou dostatečnou podporu,“ je přesvědčen Pavel Kysilka, zakladatel a předseda představenstva 6D Academy a předseda odborné poroty soutěže Chytrá radnice.

Užitečná a efektivní řešení

Tomáš Budník, generální ředitel společnosti O2 Czech Republic, která je spoluorganizátorem akce, s tímto názorem souhlasí a uvádí některé konkrétní příklady: „Věříme, že podporou soutěže Chytrá radnice pomůžeme realizaci řady užitečných a efektivních řešení, jako jsou například systémy odpadového hospodářství, protipovodňová čidla, chytré parkování či monitoring ovzduší.“

Individuální i veřejná doprava, ekologie, energetika i samotná komunikace s úřadem – to jsou stěžejní oblasti, v nichž se mohou uplatnit nejrůznější prvky procesu digitalizace, kterým právě celá naše společnost prochází. Marcel Babczynski, výkonný ředitel projektů veřejného sektoru v České spořitelně, vysvětluje důvody, proč se právě jeho společnost na Chytré radnici podílí: „S digitalizací máme velkou zkušenost a jsme hlavní komunální bankou, tedy bankou pro města a obce. Chceme být našim klientům komplexním partnerem, nikoli jen poskytovatelem úvěrů, vkladů a platebního styku. Projekt Smart City je zcela novou etapou vývoje měst, která dramaticky změní jejich podobu i způsob fungování. Je tedy logické, že se na ní chceme podílet i prostřednictvím soutěže, která by mohla být jedním z jejích hnacích motorů.“

Zájemci se mohou hlásit do soutěže zcela zdarma bez jakýchkoli poplatků, snadno a rychle prostřednictvím stránky www.chytra-radnice.cz. Přihlášky lze následně ještě doplňovat a upravovat a je možné zaslat i několik projektů – po jednom do každé z vypsaných kategorií, které jsou nastaveny tak, aby obsáhly všechny aspekty fungování města či obce, tři další kategorie jsou průřezové.