Domů Veřejná správa Hejtmanům se ...

Hejtmanům se nelíbí rozdělování peněz z daní. Chtějí jednat s vládou

0

Kraje pálí rozpočtové určení daní. To nové loni překopalo pravidla rozdělování daňových výnosů – polepšila si díky tomu většina malých obcí a měst, těm velkým kvůli tomu v rozpočtech peněz ubylo. Z daňových výnosů dostali menší díl i kraje. Podle hejtmanů kvůli tomu těžko zajišťovaly své kompetence. O změnách v rozdělování peněz z daní proto chtějí co nejrychleji jednat s novou vládou.

„Věříme, že nová vláda bude jmenována do konce ledna. Potřebujeme kabinet s plným mandátem, abychom mohli co nejdříve řešit věci, které mají systémový charakter,“ řekl předseda Rady Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek s tím, že čerstvě jmenovaného premiéra Bohuslava Sobotku požádá o co nejrychlejší setkání vlády a hejtmanů.

Prvním bodem na pořadu setkání budou patrně finance. „Půjde například o rozpočtové určení daní,“ vysvětlil Hašek. Podíl krajů na daňových výnosech se podle něj v posledních letech snižoval, a kraje tak těžko plnily své úkoly.

O peníze však půjde i v oblastech, jako je zdravotnictví. „Chceme jednat o kompenzaci výpadku regulačních poplatků,“ rozvedl Hašek. Po jejich zrušení přijdou kraje přibližně o 970 milionů korun. „Už jsem tuto situaci projednával s nominantem na funkci ministra zdravotnictví Svatoplukem Němečkem a hledali jsme společně řešení, jak ji stabilizovat,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Například nová úhradová vyhláška přinesla pro kraje přibližně 1,7 miliardy.

Sociální služby, školství i silnice

V sociální oblasti zas budou hejtmani po vládě chtít jasné stanovisko k převodu sociálních služeb na kraje. „Zatím není jasné, zda k tomu dojde v lednu příštího roku, kraje jsou připraveny na obě varianty,“ dodal jihomoravský hejtman.

Hejtmani chtějí jednat s vládou i o financování regionálního školství nebo penězích na opravy silnic II. a III. třídy. „V budoucnu budou hejtmani komunikovat s jednotlivými ministry, tak abychom společně spravovali sdílené kompetence,“ doplnil Hašek.

Promluvit by si měli ministři s hejtmany i o církevních restitucích. I když zákon nepočítá s tím, že by kraje měly něco vydávat, vyskytly se případy, kdy se církve nebo řády obrátily na krajské příspěvkové organizace a žádaly o vydání majetku.

„Rada Asociace krajů dnes doporučila, aby v takovýchto případech příspěvkové organizace odkázaly na svého zřizovatele. Pokud by se ukázalo, že je třeba doplnit příslušný zákon, jsme připraveni po dohodě s vládou zpřesnit jeho znění,“ zdůraznil hejtman Hašek.