Domů Veřejná správa Eliška jede s...

Eliška jede s podporou základních registrů

0

Od včerejška mohou řidiči trávit více času za volantem a méně času čekáním na úřadech. Úředníci, kteří na přepážkách pracují s Centrálním registrem řidičů (Eliškou), totiž konečně získali přístup k informacím ze základních registrů. Odpadá tak vyplňování dlouhých formulářů. Úředník požádá člověka jen o jméno a rodné číslo a zbytek si Eliška stáhne sama ze základních registrů.

„Pro občany a úředníky to znamená jednodušší a rychlejší odbavení,“ přiblížil výhody propojení obou systémů náměstek ministra dopravy Jaroslav Deml. Programátoři z ministerstev dopravy a vnitra Elišku na základní registry napojili v pondělí po osmé hodině, kdy už měly úřady dávno zavřeno. Plné podpory základních registrů, které obsahují registr obyvatel, registr práv a povinností, registr osob a registr územní identifikace, adres a nemovitostí, tak využívá systém teprve od včerejška.

Plné propojení obě ministerstva testovala už na začátku března. Tehdy však spolu systémy komunikovaly příliš pomalu. Odborníci z ministerstva vnitra na problému od té doby pracovali, aby splnili požadavek ministerstva dopravy na odezvu ze základních registrů do jedné sekundy. V prvních testech se totiž ukázalo, že odezva základních registrů je někdy i více než desetkrát pomalejší.

Podle lidí z ministerstva dopravy už však všechno funguje, tak jak má a Eliška se se základními registry zvládá domluvit dostatečně svižně. Řidiči na úřadech tak už nemusí vyplňovat sáhodlouhé dokumenty. „Veškeré údaje si Eliška stáhne automaticky ze základních registrů. Odpadne tak složité vyplňování formulářů, které leckdy zbytečně prodlužovalo odbavení klientů,“ doplnil Deml.

Aktuální počet dotazů, které z Elišky úředníci na základní registry posílají, je kolem čtyřiceti za minutu. Propojení obou systémů budou odborníci z obou ministerstev nadále monitorovat.