Domů Veřejná správa Doktoři nepos...

Doktoři neposílají neschopenky přes internet. Bude to řešit ministr

0

Už od začátku letošního roku mají doktoři posílat neschopenky na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) elektronicky. Zdaleka ne všichni to ale dělají, mají od ČSSZ roční výjimku. Ani ta však nemusí stačit. Lékaři říkají, že na elektronickou komunikaci nebudou připraveni ani napřesrok.

Komunikovat s úřady přes internet je pro řadu doktorů problém. Buď nemají v ordinaci připojení, nebo ho prostě pro tyto účely používat nechtějí. Mnoho z nich tak například neposílá neschopenky na ČSSZ elektronicky, i když by to už od začátku roku dělat měli.

„Přestože ČSSZ zavedla e – Podání dokumentů jako vůbec první organizace veřejné správy a průběžně o něm informuje všemi dostupnými prostředky, lékaři tuto formu komunikace bohužel zatím tolik nepoužívají,“ řekl ministr práce a sociálních věcí František Koníček.

Doktoři neměli málo času

Doktoři přitom neměli málo času na to se s posíláním dokumentů na ČSSZ seznámit. „Technické řešení, které umožňuje elektronické podání a následný příjem určených dílů neschopenky, mají ošetřující lékaři k dispozici už od roku 2010,“ upozornil ministr.

Právě proto se chce Koniček příští týden setkat s vedením České lékařské komory. „Chci, abychom našli komfortní řešení této situace,“ vysvětlil Koníček a dodal, že e – Podání je plně v zájmu lékařů. Šetří jim podle něj čas i peníze a můžou ho využívat 24 hodin denně z domu či kanceláře, a to bez obíhání úřadů. Musí však mít elektronický podpis nebo datovou schránku.

Zaměstnavatelé, lékaři i živnostníci mají podávat ČSSZ dokumenty pouze elektronicky od začátku letošního roku. Řada z nich na to ale nebyla od 1. ledna připravená. Proto ČSSZ přijala roční výjimku, která jim ještě umožňuje podávat dokumenty klasicky papírově.