Domů Veřejná správa Díky nové úhr...

Díky nové úhradové vyhlášce si polepší všechny segmenty zdravotnictví

0

Příští rok má stát vydat na zdravotnictví dvě stě třicet pět miliard korun. S tím alespoň počítá úhradová vyhláška pro rok 2014, která má podle ministra zdravotnictví v demisi Martina Holcáta pomoci řešit finanční výpadky zejména u nemocnic. Prorůstová však bude pro téměř všechny oblasti zdravotnictví.

„Ke stabilizaci veřejného zdravotnictví jsme z mého pohledu udělali maximum,“ řekl na dnešním brífinku Holcát. Narážel tak například i na navýšení plateb za státní pojištěnce. Díky tomu by měly vzrůst příjmy zdravotního systému o 4,7 miliardy korun. „K navýšení plateb došlo poprvé po čtyřech letech,“ dodal Holcát.

Vyšší platby se však nedotýkají pouze příštího roku. „Zajistili jsme, aby toto navýšení platilo již v posledních dvou měsících letošního roku,“ vysvětlil Holcát. Ministerstvo dále jedná o bezúročné půjčce pro VZP, kde vláda zatím schválila 700 milionů korun. „O dalších prostředcích ve výši jedné miliardy budeme ještě jednat,“ doplnil Holcát s tím, že do příjmů se promítne také zhruba šestimiliardový růst na straně výběru z pojistného, který je modelován na základě říjnové predikce vývoje ekonomiky ministerstva financí.

Podle Hocláta však ani tyto dodatečné zdroje nezajistí zdravotnictví dostatek financí, které jsou potřeba na pokrytí všech požadavků, se kterými se na ministerstvo zástupci jednotlivých částí celého systému obrátili.

„Pro uspokojení všech bychom potřebovali dalších víc než 50 miliard korun. To je pochopitelně suma zcela nereálná. I proto je úhradová vyhláška pro příští rok výsledkem kompromisu,“ uvedl ministr v demisi. Oproti roku 2013 si však podle Holcáta polepší všechny segmenty zdravotnictví.