Domů Veřejná správa Čtvrtina řidi...

Čtvrtina řidičů vidí špatně. Často si to ani neuvědomují

0

Jeden ze sta řidičů na českých silnicích jen stěží rozezná protijedoucí auto. A zhruba jedna čtvrtina lidí za volantem má menší či větší problémy, hlavně při jízdě v mlze nebo při smrákání. Zjistili to odborníci z Mezinárodního sdružení optiků a optometristů, kteří změřili zrak asi šesti stům řidičů.

Až čtvrtina řidičů v Česku má problémy se zrakem. Zjistili to optici při kampani „Bezpečnost za volantem – péče o zrak“, když u šesti set řidičů ověřovali, jak dobře vidí. Průměrně měli testovaní pětačtyřicet let a nehrozil jim postih, kdyby specialisté zjistili negativní nebo varující výsledky.

„Řada lidí předpokládá, že druzí vidí stejně dobře jako oni,“ konstatoval vedoucí Bezpečnosti silničního provozu Roman Budský. Ne vždy je to ale pravda a rozdíly v tom, co a kdy uvidí dva různí řidiči, mohou být často zásadní.

„Když jeden řidič spatří překážku a začne brzdit, druhý k ní musí dojet na poloviční vzdálenost, aby ji vůbec rozeznal a mohl zareagovat. Co to udělá, setkají-li se v hustém provozu na dálníci?“ položil si Budský řečnickou otázku.

Třetina řidičů šilhá, čtvrtina má problém s prostorovým viděním

Odborníci při měření sledovali, zda lidé dokážou rozlišit požadovaný detail na odpovídající vzdálenost, a to každým okem zvlášť i oběma dohromady. Zkoumali i prostorové vidění, což je důležité například pro správný odhad vzdálenosti protijedoucích aut.

Oční specialisté zjistili, že třetina řidičů šilhá a více než čtvrtina má problémy právě s prostorovým viděním. Bezmála půlka řidičů alespoň na jedno oko neviděla dost ostře. U těch už průměrný věk přesahoval jednapadesát let.

„Znepokojivou, avšak očekávatelnou zprávou je prokazatelně vyšší zastoupení starších řidičů ve skupinách s nejhorší zrakovou ostrostí,“ uvedl Budský. Snad ještě znepokojivější je skutečnost, že mezi nejrizikovějšími řidiči, kteří neviděli příliš ostře, ani jeden nenosil čočky nebo brýle. Že je jejich zrak špatný si tak buď neuvědomují, případně uvědomují, ale nijak to neřeší.