Domů Veřejná správa Česko si může...

Česko si může nechat utéct desítky evropských miliard

0

Až dvaasedmdesát miliard korun, které se Česku nabízejí v evropských fondech, by mohlo do roku 2015 zůstat ležet ladem. Před tímto černým scénářem varoval prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák na dnešním jednání tripartity. Prioritou pro příští vládu podle něj musí být právě čerpání evropských peněz.

„Je tu reálná hrozba, že z přislíbených peněz nevyčerpáme do konce současného období více jak sedm desítek miliard korun, které bylo možné využít na rozumné prorůstové investice. Schválené relokace dnes již jen částečně zachraňují ohrožené prostředky pro rok 2015,“ varoval Hanák.

Podle Hanáka Česká republika letos nevyčerpá téměř třicet miliard korun, které měla v evropských fondech k dispozici. K tomu ještě není jisté, že Česko dostane proplacené již vyčerpané (takzvané certifikované) prostředky v projektech předfinancovaných z národních peněz. Pokud je nebude chtít Evropská komise proplatit, země by tak mohla přijít o další miliardy.

Rusnok: Situace se zlepšuje

Podle premiéra v demisi Jiřího Rusnoka se však situace kolem čerpání evropských peněz zlepšila. Zároveň přiznal, že zásluhy na tom nemá jen jeho tým. „Bez mimořádného úsilí vlády a kolegů z Ministerstva pro místní rozvoj a všech resortů a řídících orgánů na krajích a jiných institucích bychom se nedočkali výrazného zlepšení, které nastává v čerpání fondů,“ uvedl s tím, že některé věci promarněné v minulosti se již vrátit nedají.

Činnost Rusnokova kabinetu ocenil i Hanák. „Vidíme velkou snahu problém řešit. Vidíme ochotu dohodnout se mezi jednotlivými ministerstvy, což jsme u předešlých vlád kritizovali, a nealokovat prostředky mezi resorty. Vidíme snahu zachraňovat při jednáních v Bruselu, co se dá,“ připustil Hanák.

Ministři, odboroví předáci i zástupci zaměstnavatelů se také shodli na tom, že by o čerpání peněz neměla do budoucna rozhodovat meziresortní neorganizovanost, stranické hrátky a chybějící koordinace na vládní úrovni.