Domů Ekonomika Peníze na zat...

Peníze na zateplování došly. Za 32 hodin

0

Pouhých 32 hodin stačilo na vyčerpání posledních prostředků z evropských fondů na úspory energie ve veřejných budovách, jako jsou nemocnice nebo školky. Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo výzvu pro projekty energetických renovací ve výši 2,5 miliardy korun, hned druhý den ji ale bylo nuceno uzavřít.

Částka nejen že byla vyčerpána, ale sešly se dokonce žádosti za 5,84 miliard, 234 % z nabízené alokace. Obce, kraje nebo vysoké školy tak zřejmě nezískají z evropských fondů žádné další prostředky na zateplení starých fasád nebo výměnu netěsných oken.

Finanční prostředky na podporu úspor energie byly v Operačním programu životní prostředí vyčerpány již v minulém roce, peníze na tuto výzvu se podařilo získat jen díky mimořádnému přesunu z jiné oblasti.

„Vláda nesmí nechat desítky obcí, na které se teď nedostalo, na holičkách. Měla by z úspor energie učinit jednu z priorit čerpání evropských fondů v příštím období 2014 – 2020. Podle našich informací o to ale zatím zájem nemá, toto téma se na čelních místech vládních dokumentů neobjevuje,“ říká Ondřej Pašek CEE Bankwatch Network, který se problematikou evropských fondů a energetiky zabývá.

V českých budovách se přitom energií plýtvá. Studie společnosti Porsenna6 uvádí, že potenciál úspor energie v budovách terciárního sektoru je až 49% současné spotřeby. Hlavní oblastí plýtvání je spotřeba tepla. Proto je třeba využít evropské fondy v příštím rozpočtovém období 2014 – 2020 na energetické renovace veřejných i obytných budov.

Stejným směrem uvažuje ve svých návrzích i Evropská komise. „Po penězích na energetické renovace se doslova zaprášilo. Převis žádostí o finance z evropských fondů ukazuje, že v českých veřejných budovách je stále ohromný potenciál pro úspory energie, a tedy i peněz, jejich majitelé jsou si toho dobře vědomi,“ hodnotí situaci Ondřej Pašek z CEE Bankwatch.