Domů Aktuálně Nové budovy b...

Nové budovy budou energeticky úspornější

Do konce roku 2020 budou muset nově navrhované budovy vykazovat téměř nulovou spotřebu energií. Tento požadavek vychází z nové směrnice Evropské unie.

„Z hlediska koncových zákazníků přináší pasivní domy vyšší komfort vnitřního prostředí, zabezpečení proti výpadkům dodávek energií a obranu před zvyšováním jejich cen. Zároveň má takový dům vyšší finanční hodnotu, a to jednak kvůli úsporám za energie a také v případě jeho prodeje či pronájmu. Současné domy jsou poměrně finančně náročné na provoz (vytápění a další energie) a přitom nezajišťují dostatečnou kvalitu vnitřního prostředí. Uvnitř konstrukcí dochází ke kondenzaci vody, což může způsobit jejich poškození, zároveň není ani zajištěna dostatečná výměna vzduchu v interiéru“, říká Jan Bárta z Centra pasivních domů.

Díky povinnosti stavět pasivní domy dojde ke snížení závislosti na dodávkách energií ze zahraničí. Některé studie dokonce tvrdí, že nebude potřeba prolamovat limity těžby uhlí, protože právě v budovách je ohromný potenciál pro tepelné úspory. Dnes je přitom v České republice už několik stovek pasivních domů, a to jak rodinných a bytových domů, škol a školek, tak i administrativních budov či vzdělávacích zařízení.

„Z pohledu architekta jsou pasivní domy bez problémů. Technologie i materiály jsou dostatečně známé a dostupné. Stavby z nich z architektonického hlediska jsou zcela totožné se stávajícími technologiemi a jejich masovému využití nic nebrání. Neškolené oko nepozná žádný rozdíl a to ani v exteriéru nebo interiéru“, tvrdí olomoucký architekt Evžen Snítilý.

Vyšší požadavky na kvalitu

Základem pasivního domu je kvalitní návrh, silnější vrstva izolace a instalace nuceného větrání s rekuperací vzduchu. Jediný problém může skrývat vlastní realizace stavby, protože je potřeba stavět opravdu kvalitně. Většině firem je však toto slovo stále cizí a řada zákazníků jim to bohužel toleruje. To však není problém pasivních domů jako takových, ale celkové úrovně českého stavitelství. Finančně gramotný člověk si pod finanční náročností jistě představí jak počáteční investici, tak i následný provoz. V takovém případě nemůže být stavba pasivního domu nikdy finančně náročnější. Vyšší může být počáteční investice, ale následný provoz bude vždy levnější, a to výrazně.

„Oproti běžnému domu lze v pasivním domě ušetřit až 90 % nákladů na vytápění. Navíc nelze předjímat, jaký standard bude za deset let finančně náročnější. Stavba pasivního domu může být tou dobou mnohem levnější. Vzhledem k tomu, jak rychle klesají ceny pasivních domů, to je dokonce velmi pravděpodobné. Podle našich zkušeností lze pasivní dům díky optimalizaci postavit i za stejnou cenu jako dnes běžně stavěné domy. Za přijatelné lze ještě považovat navýšení nákladů do 15 %, protože v ceně je obsažena silnější vrstva izolace, kvalitnější okna a vzduchotechnika. Při vyšší ceně je již třeba hledat chyby v návrhu, případně v nabídce stavební firmy“, připomíná Jan Bárta.

Úspornější a zdravější

Ani zákony by pak neměly nikoho nutit stavět neekonomicky. I na to evropská legislativa pamatuje a v případě, že člověk doloží, že dosažení pasivního standardu je v jeho případě neekonomické, například v případě špatného umístění či nevhodného územního plánu, tak by tento standard neměl být striktně vyžadován. Ale principiálně bude platný stejný přístup jako v Německu a Rakousku, tj. pasivní dům je standard a legislativa definuje výjimky.

Výhody pasivního domu

Teprve v loňském roce byla zpracována metodika hodnocení nízkoenergetických rodinných domů na Fakultně stavební ČVUT v Praze, která by se měla stát součástí ČSN 730540.

Pasivní dům ročně spotřebuje maximálně 15 kilowatthodin na metr čtvereční vytápěné plochy. U běžného rodinného domu, který má podlahovou plochu kolem 120 metrů čtverečních to dělá 1800 kilowatthodin. Pro vytápění místnosti o velikosti 20 metrů čtverečních stačí 200 wattů, pro porovnání tepelný výkon člověka v klidu je 80 wattů, výkon stolního počítače 250 wattů. Život v pasivním domě neznamená pouze úsporu nákladů na vytápění, ale můžete také počítat s tím, že se zbavíte většiny svých zdravotních problémů. Zařízení, které pracuje i v noci, filtruje vzduch a tím ho zbavuje škodlivých nečistot a prachu. Díky tomu, že stroj přivede vždy přesně tolik vzduchu, kolik potřebujete, se nemusíte bát plísní, které tak často trápí obyvatele rekonstruovaných panelových domů. Uvnitř domu potom dýcháte pouze čerstvý vzduch.