Domů Dění v regionech Nejlepší proj...

Nejlepší projekty na úsporu energie vznikly v Moravskoslezském kraji

V České republice stále existuje velký počet budov a provozů, které jsou z hlediska energetické náročnosti v nevyhovujícím stavu. Firmy a instituce tak zbytečně přichází o stovky miliónů korun ročně.

Změnit tuto skutečnost bylo i cílem „Soutěže o nejlepšího připravovatele projektů EPC“. Ocenění za nejlépe připravený projekt smluvně zaručených úspor energie ve fázi vyhlášení výběrového řízení získal Moravskoslezský kraj.

„Přesvědčila nás kvalita zpracování projektu smluvně zaručených úspor řešeného metodou EPC, který bude obsahovat investice do nejmodernějších energetických technologií v objemu přes 90 miliónů korun. Přitom všechny vynaložené náklady budou plně splaceny výhradně z dosažených úspor energie, smluvně zaručených dodavatelem energetických služeb,“ vysvětlil předseda hodnotící komise a bývalý ministr životního prostředí Petr Jan Kalaš.

Na projekt úspor energie v Moravskoslezském kraji byla v roce 2011 vyhlášena veřejná zakázka pro 13 objektů, z toho deseti školských budov, dvou nemocnic a domu pro seniory. Realizace projektu je plánována po vyhlášení vítěze zakázky během roku 2012 a celkový potenciál úspor z vytápění, spotřeby vody a osvětlení bude dosahovat podle odhadu přes 30 tisíc GJ/rok, což by mělo představovat hodnotu více než dvanáct miliónů korun ročně.

Na druhém místě byl oceněn projekt úspor energie vyhlášený Královéhradeckým krajem, na třetím místě se umístil projekt v Nemocnici Jihlava.

Společně s kategorií již vyhlášených projektů bylo oznámeno i obdobné ocenění v kategorii připravovaných, ale ještě nevyhlášených projektů. Toto ocenění putuje do města Moravská Třebová.

Na 2. místě se umístil připravovaný projekt města Zábřehu a na 3. místě projekty města Uničov a městské části Praha 12.

„Projekt úspor energie Moravské Třebové je jedním z prvních, který je v Česku zaměřen na rekonstrukci sítě veřejného osvětlení realizovaného metodou EPC s financováním z dosažených úspor energie, tedy bez počátečního vynaložení finančních prostředků městem. Předpokládaná úspora by mohla přesáhnout dokonce 50 % původních energetických nákladů a uhradí investice odhadem v hodnotě 15 miliónů korun,“ uvedl Petr Jan Kalaš. Očekává se, že veřejná zakázka v Moravské Třebová bude vyhlášena poměrně brzy.