Domů Dění v regionech Mobilní pasiv...

Mobilní pasivní domek z brněnských veletrhů poputuje k novému majiteli

Pasivní domek, který postavili lidé z Centra pasivního domu na dubnových Stavebních veletrzích v Brně, konečně našel majitele. V aukci, která dvanáctého září začala na portálu Auro.cz na jedné koruně a skončila minulou sobotu, jej nový majitel vydražil za bezmála šest set tisíc korun.

Od sesazení prvních dřevěných panelů až k poslední půlhodince dražby domku, kterou společně s moderátorkou Evou Decastelo sledovali návštěvníci pražského veletrhu FOR ARCH 2012 takříkajíc v přímém přenosu, ale vedla dlouhá cesta. S myšlenkou postavit mobilní domek přímo před očima návštěvníků brněnského veletrhu se Centrum pasivního domu obrátilo na své členy totiž už v dubnu. Stavba mobilního pasivního domu za čtyři dny přímo před očima návštěvníků mezinárodního stavebního veletrhu IBF mohla začít.

„Stavba buňky byla motivována snahou ukázat lidem, že koncept pasivního domu je jednoduchý, že pasivní domy nejsou žádná velká věda a složité technologie, že se dají postavit z běžných materiálů a že je pouze potřeba dodržovat určité principy a postupy. Z tohoto důvodu je každá stěny buňky zateplena jiným systémem s využitím jiného druhu materiálu. A ze stejného důvodu zároveň se stavbou buňky probíhala i výstavba osmi dalších vzorových stěn, kde se předváděly postupy výstavby dalších druhů lehkých i masivních konstrukcí vhodných pro pasivní domy, způsoby zajištění jejich vzduchotěsnosti, osazování oken, povrchových úprav,“ řekl ředitel sdružení Centrum pasivního domu Jan Bárta.

Stavbu domku, který reprezentuje technologie běžně používané v pasivních domech, mohli zvědavci sledovat naživo i v přímém přenosu na internetu. Domek se podařilo dělníkům postavit za čtyři dny a z veletrhu putoval přímo do Národního stavebního centra v Brně a následně na další veletrh do Prahy.

Nového majitele začali pro domek hledat lidé z Centra pasivního domu v září. V polovině měsíce pak spustili desetidenní online dražbu na Aukru.cz. Teď už zbývá domek jen jeřábem naložit na nákladní auto a odvézt tam, kde jej nový majitel bude chtít.