Domů Soutěže Soutěž Dobrov...

Soutěž Dobrovolní hasiči roku 2013 má celkem 164 přihlášených jednotek a sborů

0

Brno – Celorepubliková soutěž pro dobrovolné hasiče, která se koná již třetím rokem, se přehoupla do své druhé poloviny. Z přihlášených jednotek a sborů dobrovolných hasičů bude nyní odborná porota vybírat finalisty, ze kterých pak vítěze vybere veřejnost svým hlasováním.

Do soutěže se zapojilo 112 sborů a 52 jednotek dobrovolných hasičů, přičemž nejvíce přihlášených je z oblasti Sever Moravy, do které patří kraje Zlínský, Moravskoslezský a Olomoucký. Dobrovolní hasiči se mohli do soutěže hlásit od 2. dubna a přihlašovací období bylo ukončeno 13. července 2013.

Stejně jako tomu bylo předešlé dva ročníky, soutěž je rozdělena na dvě kategorie – pro jednotky a sbory. V obou kategoriích pak mezi sebou soutěží dobrovolní hasiči v pěti soutěžních oblastech, na které je republika rozdělena.

Sbory dobrovolných hasičů přihlásili spoustu zajímavých akcí, které aspirují na vítězství. Mezi ty nejzajímavější patří například Benefiční koncert, který uspořádala jednotka Bohumín Kopytov z Moravskoslezského kraje. Na této jednodenní akci, která se konala v místním parku, vystoupila například skupina Buty, Věra Špinarová, Martin Chodúr a mnoho dalších, jejichž vystoupení přilákalo více než 300 hostů. Výtěžek z této akce byl použit na nákup potřebné techniky k výchově hasičské mládeže.

Stejně tak jednotky dobrovolných hasičů ve svých přihláškách popsali řadu výjezdů, při kterých zachraňovali nejen majetek, ale často riskovali i vlastní bezpečí pro záchranu jiného člověka. K těm pozoruhodným patří výjezd jednotky Adamov z Jihomoravského kraje. Jednotka byla povolána k záchraně osoby po pádu ze skály. V rámci zásahu členové jednotky museli stabilizovat lezce a transportovat jej skrze špatně přístupný terén až do vozidla záchranné služby. Záchranná akce byla ztížena nejen prostředím, ale i špatnou viditelností.

Nejtěžší úlohu má nyní odborná porota a hodnotitelé z krajských ředitelství Hasičských záchranných sborů. Krajská ředitelství nejprve musí prověřit pravdivost všech uvedených údajů. Odborná komise pak nominuje pro každou oblast 5 finalistů z řad jednotek sborů dobrovolných hasičů a z řad sborů dobrovolných hasičů. Finalisté budou vybráni na základě průběhu a náročnosti uspořádané akce či výjezdu. Jména vybraných finalistů zveřejníme 12. září 2013 na portálu www.dobrovolnihasiciroku.cz. O vítězi rozhodne ve druhém kole veřejnost prostřednictvím elektronického hlasování a zasíláním textových zpráv. Na slavnostním vyhlášení v listopadu budou výherci oceněni finanční částkou 600 000 korun, kterou darovala RWE, a věcnými dary.

„Jsme velice rádi, že RWE v roli generálního partnera této soutěže může ocenit záslužnou činnost dobrovolných hasičů v celé České republice,“ řekl Jan Valenta, jednatel a CEO RWE Distribuční služby. V předchozích ročnících si vítězné jednotky a sbory rozdělily již více než 1,5 mil. Kč. „Víme, že práce dobrovolných hasičů je velmi různorodá, od spolupráce při profesionálních zásazích až po sportovní práci s mládeží nebo zajišťování kulturních programů v daném městě či obci. Z pohledu energetické společnosti se budeme velmi těšit na příspěvky, které se týkají styčných bodů činností hasičů a naší společnosti,“ dodal Jan Valenta.

Vyhlašovatelem a organizátorem soutěže je Magnus Regio s.r.o. Generálním partnerem soutěže je RWE. Hlavním mediálním partnerem soutěže je dvouměsíčník Moravské hospodářství. Dalšími mediálními partnery jsou hasičský server Požáry.cz, hasičská televize Hasici150.tv, Hasičské noviny, Deník a Český rozhlas Dvojka. Dále bude soutěž Dobrovolní hasiči roku 2013 podpořena Českou televizí.

Sledujte nás na facebookových stránkách https://www.facebook.com/rwedobrovolnihasici.