Domů Rozhovory, názory Pavel Kohout:...

Pavel Kohout: Výnosy ze státních dluhopisů jsou mizivé. Jako investice nedávají smysl

0

Státní dluhopisy jdou v Česku na odbyt. Poslední takzvanou vánoční emisi ministerstvo financí ukončilo již tradičně předčasně. Po dluhopisech za patnáct miliard korun se totiž jen zaprášilo. Mají však dluhopisy jako investice smysl? A do čeho se vůbec vyplatí investovat? Na to jsme se zeptali člena NERVu a spoluzakladatele společnosti Partners Pavla Kohouta.

Do čeho se vyplatí v dnešní době investovat? Jaké investice jsou dnes v kursu?

Nemám ve zvyku dávat rady „kam investovat“ neznámým čtenářům. Nemohu totiž znát jejich finanční situaci a preference. Nicméně mohu doporučit, čemu se vyhnout. Velký smysl nedávají státní dluhopisy, neboť jejich výnosy jsou beznadějně nízké. Totéž platí pro fondy peněžního trhu. Kdo má delší investiční horizont, měl by uvažovat o akciových fondech, neboť je to jedna z mála možností, jak uniknout inflaci.

Pokud byste si měl vybrat jenom jednu investici z trojice zlato/nemovitosti/dluhopisy, pro kterou možnost byste se rozhodl a proč?

Z této trojice rozhodně nemovitosti! Dluhopisy jen jako krátkodobé parkoviště peněz (pokud vůbec) a ceny zlata hodně kolísají. Dobře zvolená nemovitost je však tradičním a oblíbeným investičním prostředkem. Jediným, ovšem podstatným problémem je fakt, že nákup nemovitosti je pro naprostou většinu z nás velmi finančně náročnou operací. Ale na druhé straně, v současnosti jsou ceny nemovitostí v České republice příznivější, než byly před několika lety.

Jaké jsou nejčastější chybná rozhodnutí malých českých investorů?

Čeští investoři dělají podobné chyby jako investoři všude jinde na světě. Za největší chybu považuji podléhání momentálním módám a náladám. Kdo podléhá módě, má tendenci investovat do toho, co je zrovna předražené, ať už to byly internetové akcie v roce 1999, čínské akcie v roce 2007 anebo zlato v roce 2011. Doporučuji nespoléhat se při investičním rozhodování na články v populárních časopisech. Ani nedoporučuji ptát se úředníků v bankách, neboť personál za přepážkami dostává prémie za prodej investičních produktů, přičemž nejvíce „frčí“ to, co je zrovna v módě. Spíše je lepší investovat do nástrojů, které jsou méně v oblibě, proto jsou levnější a tudíž i výnosnější.