Domů Nezařazené Soutěž o návr...

Soutěž o návrh na úpravu zahrady starého brněnského domu vyhrál studentský pár z MENDELU

0

Dvacítka studentů se zapojila do soutěže developerské firmy ENDEKA. V ní měli navrhnout rekonstrukci rozsáhlé zahrady u jednoho z chátrajících brněnských domů, který se ENDEKA rozhodla opravit. Nejlepší návrh zaslal pár zahradních architektů z Mendelovy univerzity v Brně. Nina Krajčírová (23) a Sebastian Loder (24) získali finanční odměnu a navíc možnost podílet se na samotné realizaci svého návrhu.

Partneři vytvářeli návrh společně. „Jsme zvyklí spolu pracovat. Vždy si jeden z nás sedl k počítači a začal něco kreslit, pak jsme se vyměnili a návrh dál rozpracovával ten druhý. Finálnímu projektu předcházelo několik diskuzí. Ale zvládli jsme to bez hádek,“ popsala, jak návrh partnerů vznikal Krajčírová.

Do soutěže se přihlásili ze dvou důvodů. „Zaujal nás prostor, který jsme měli podle zadání zpracovat. Cítili jsme v něm velký potenciál. Jednalo se vlastně o dvě zahrady v jednom. Chtěli jsme je vizuálně oddělit, ale zároveň zachovat propojení, nestavět bariéru. To se nakonec snad povedlo,“ popsal první důvod Loder.

Druhým důvodem pak byl příslib realizace vítězného projektu. „Ta možnost, že se budeme moci podílet na realizaci, se nám líbila. Podle nás je totiž nejlepší variantou, když se architekt může sám podílet na zhotovení svého návrhu. Má pak jistotu, že to zůstane podle jeho záměru a představ,“ vysvětlil motivaci student zahradnické architektury.

Využít potenciál prostoru

O tom, že se jim společný projekt povedl je přesvědčená i odborná komise, která všechny projekty hodnotila. „Nině a Sebastianovi se podařilo využít potenciál prostoru. Podařilo se jim ho opticky zvětšit. Mysleli na detaily, ale zároveň prostoru ponechali vzdušnost,“ popsal předseda komise a jednatel firmy ENDEKA Ladislav Števanka.

ENDEKA uspořádala 2. kolo soutěže. V každém kole vždy představí jeden ze svých projektů, umožní studentům osobní prohlídku i nastudování veškeré odborné dokumentace. Na studentech je pak vymyslet kreativní, ale zároveň praktický návrh, jak daný prostor vylepšit. Po prázdninách připravuje další kolo. „Soutěž nám dává možnost přijít do kontaktu s mladými, motivovanými lidmi. S vítězi jsme dále v kontaktu, s některými jednáme i o dlouhodobé spolupráci. Studenti tak získají praktické zkušenosti a my kontakt na budoucí možné spolupracovníky,“ popsal důvody k organizaci soutěže Števanka.

Společnost ENDEKA se dlouhodobě věnuje nákupu a následné rekonstrukci starých nemovitostí v Brně a okolí. „Naše filozofie souvisí s dnešním trendem šetření životního prostředí. Není potřeba stavět stále nové domy na zelených plochách města, když je zde tolik starých domů, které jen potřebují opravit, aby bylo Brno zase o něco hezčím místem pro život,“ vysvětlil Števanka.