Domů Legislativa Transparency ...

Transparency International: Zákon o sázkových hrách dělá z ČR pračku špinavých peněz

Transparency International spolu s Občany proti hazardu a Brněním odmítá návrh nového zákona o sázkových hrách z dílny ministerstva financí. Záměrem ministerstva je pomocí nového zákona legalizovat stávající nezákonný stav.

Novým zákonem chce podle nich ministr Kalousek odvést pozornost od usnesení vlády č. 156, které mu do půlky května přikazuje zrušit až 90 procent stávajících hazardních přístrojů.

Transparency International, Občané proti hazardu a Občanské sdružení Brnění vypracovaly k návrhu zákona o sázkových hrách 11 připomínek, které rozeslaly ministrům, předsedům komor parlamentu a předsedům politických klubů.

Podstatnou připomínku k novému zákonu uvedla již dříve BIS: „Podle předloženého návrhu zákona je subjekt, který žádá o povolení provozovat hazardní hry, považován za bezúhonného, pokud nebyl pravomocně odsouzený pro konkrétní trestné činy. Tento požadavek je nedostatečný. Hazardní průmysl je celosvětově spojován s organizovaným zločinem a praním špinavých peněz, které může sloužit např. k financování terorismu. Součástí řízení by proto mělo být komplexní zjišťování bezpečnostních rizik spojených s žadatelem.“

„Zákon umožňuje praní špinavých peněz. Na všudypřítomné herny se nevztahuje zákon proti praní špinavých peněz, ač se v nich točí obrovské částky. To představuje obrovské bezpečnostní a ekonomické riziko pro Českou republiku,“ uvedl David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR:

Vladan Brož, vedoucí právní poradny TIC dále upozorňuje: „Podle usnesení Vlády č. 156 z 14. března musí ministr Kalousek dohlédnout, aby do půlky května zahájilo ministerstvo správní řízení na všechna povolení hazardních přístrojů, v rámci kterých se sníží limity na sázkové hry z 1000 Kč na 5 Kč a doba povolení z 10 let na jeden. Při dodržení tohoto usnesení není nový zákon v současné době nutný. Máme řadu signálů, že Kalousek usnesení dodržet nehodlá.“

„Česká republika má nejvíce hazardních přístrojů na obyvatele na světě. Má proto i nejvíce gamblerů. Závislost na automatech je podobně silná jako na pervitinu. Jediným možným krokem je přijetí zákona, který srazí počet hazardních přístrojů na evropskou úroveň, tj. nejvýše na 10 % současného počtu přístrojů. Kalouskův návrh ale toto nijak neřeší, počty automatů nesnižuje,“ míní Martin Svoboda, předseda občanského sdružení Občané proti hazardu a bývalý gambler.