Domů Kultura a zábava V Rajhradě bu...

V Rajhradě budou k vidění nejkrásnější tuzemské pugéty i květinové šperky

0

Kdo umí uvázat nejhezčí pugét nebo připravit krásnou květinovou dekoraci či dokonce šperk? O tom se rozhodne příští pátek v Památníku národního písemnictví v Rajhradě. O místo na stupních vítězů v již 17. ročníku prestižní mezinárodní floristické soutěže Brněnská růže 2012 se tam totiž utkají květináři i květinářky z Česka i Slovenska. Soutěž je přitom co do počtu účastníků největší a nejnavštěvovanější floristickou akcí u nás i na Slovensku.

Soutěž je umělecky zaměřená a svým pojetím a soutěžními úkoly zásadním způsobem obohacuje tuzemské floristické aktivity. Letos budou účastníci soutěžit ve třech oblastech. Pokusí se připravit co nejhezčí dárkovou kytici, extravagantní květinový šperk nebo interiérovou dekoraci do vstupní haly.

Peníze z výstavy pomohou dětem

Samotná soutěž má dvě kategorie – junior a senior a obě kategorie mají vždy tři témata. Ta se každým rokem mění a jsou divácky velmi zajímavá. Veřejnost si totiž může výtvory květinářů prohlédnout při následné výstavě. Vstupné na výstavu je přitom dobrovolné a výdělek poputuje do SOS dětské vesničky v Brně-Medlánkách. Peníze z výstavy tak dětem zaplatí různé terapie.

Zajímavý bude také nový doprovodný program při výstavě soutěžních prací pro veřejnost. Návštěvníci se mohou nově těšit na velkou výstavu fotografií brněnského fotografa Ivo Filipa, která příjemně doplní květinové skvosty ze soutěže. K vidění bude průřez autorovy tvorby z různých témat od krajinek, až po umělecký ženský akt. Návštěvníci si mohou navíc prohlédnout i zajímavý dokument z dnes už neexistující brněnské osady Hamburk, která ustoupila panelákům na dnešních Vinohradech.

Šperky z květin předvedou modelky

Návštěvníci by si ale rozhodně neměli nechat ujít módní přehlídku, při které modelky ukážou květinové šperky ze soutěže. Diváci se př ní přesvědčí, že si mohou tyto šperky vzít i na ples, oslavu nebo do divadla. Dáma ozdobená netradičním a zajímavým květinovým šperkem se totiž snadno stane středem pozornosti.

Dalším velikým lákadlem je pokaždé i výstava vybrané květiny. Letos to bude Amarylis s třiceti odrůdami v různých barvách a velikostech. Z výstavy si navíc každý, jako malou pozornost, odnese i květinový šperk, který pro něj připraví studenti ze Střední zahradnické školy v Rajhradě.