Domů Kultura a zábava V květnu šláp...

V květnu šlápnou do pedálů tisíce lidí a vyrazí do práce na kole

0

Přes pět tisíc lidí z firem a institucí v devatenácti českých a moravských městech se zaregistrovalo do čtvrtého ročníku motivační soutěže Do práce na kole. V květnu pak sednou na bicykly a do práce budou jezdit jen na vlastní pohon. Upozorní tak na výhody pohybu po městě na kole. 

Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Jablonec, Jihlava, Jindřichův Hradec, Liberec, Olomouc, Ostrava, Otrokovice, Pardubice, Plzeň, Praha, Přerov, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem a Zlín. Tady všude se letos rozhodli zapojit do soutěže Do práce na kole, kterou pořádá pražská iniciativa Auto*Mat ve spolupráci s koordinátory z jednotlivých měst. Cílem akce je omezit zbytečné zahlcování měst automobily při každodenních cestách do práce, ale i zlepšit kondici lidí a oživit ulice.

Zaměstnanci i živnostníci, kteří v některém ze zmíněných měst pracují, mohou v květnu přesednout na kolo a vyzkoušet si, jak vypadá ulice ze sedla bicyklu a ne přes přední sklo auta. Stačí jim k tomu sestavit dvou až pětičlenný tým a zaregistrovat se na stráncewww.dopracenakole.net. Zapisovat se mohou až do 4. května.  „Protože jsme se doslechli od mnoha soutěžících, že odjedou na prodloužený víkend, posunuli jsme začátek na pondělí 5. května. Dáme tím možnost posledním zájemcům zapojit se do této populární akce,“ řekl manažer kampaně z organizace Auto*Mat Lukáš Eršil.

Kdo bude nejlepší Cyklozaměstnavatel?

Ti, kteří budou v květnu jezdit nejpilněji, mají šanci vyhrát zajímavé ceny, například kola, helmy, poukázky nebo zájezdy. Soutěží se v pravidelném dojíždění, kreativitě a v kategorii o největší cyklistickou absurditu. Titul Cyklozaměstnavatel roku získají v každém městě firmy, které své zaměstnance nejvíce podpoří, například umístí před své sídlo stojany nebo zavedou bonusy pro zaměstnance dojíždějící na kole.

„Začít jezdit na kole není nijak těžké. Stačí si to jednou vyzkoušet a už se nebudete chtít vracet za volant. Kromě toho, že lépe poznáte své kolegy a oživíte si svůj pracovní den, můžete ušetřit spoustu peněz za benzín a nervů, které byste jinak nechali v zácpách,“ vysvětlil přednosti jízdy na kole Lukáš Eršil, manažer kampaně z iniciativy Auto*Mat

Zatímco v roce 2013 se do klání zapojily skoro čtyři tisíce lidí z jedenácti měst, letos jich bude víc. Už jen proto, že stoupl i počet účastnících se měst – na devatenáct.  Zatím se do soutěže zapsalo přes pět tisíc zájemců a v procesu registrace jsou stovky dalších. Například v Brně se do soutěže hlásí 800 lidí, v Jihlavě, Ostravě a Plzni přes 200 lidí, v Pardubicích 250 soutěžících a v Praze je přes 1800 zájemců. V minulém roce se do soutěže zapojilo skoro 4000 lidí a letos se počet významně zvýší, protože počet zapojených měst stoupl z jedenácti na devatenáct.

Čistší vzduch ve městech

Pozitivní vliv městské cyklistiky na ovzduší ve městě vyzdvihl Jan Šimerda z Odboru rozvoje Magistrátu města Karviné. „Karviná podporuje využití jízdního kola coby dopravního prostředku pro dojížďku do zaměstnání. Využití kol namísto automobilů přispívá ke zlepšení špatné úrovně ovzduší v našem regionu,“ vysvětlil.

Jedním z těch, kdo se do soutěže přihlásí už poněkolikáté, je redaktor České televize Petr Vizina. „Do práce na kole budeme jezdit už potřetí, ale není to proto, že bychom byli soutěživí. Na kole se po městě totiž dopravujeme i mimo květen, takže je to pro nás skoro rutina. Pozornost a kamery si užijeme v práci, a proto jako cyklisti ve městě chceme být co nejvíc nenápadní. Jezdit do práce na kole městem už je prostě normální věc,“ řekl.