Domů Kultura a zábava Uherské Hradi...

Uherské Hradiště je Historickým městem roku 2011

0

Uherské Hradiště vyhrálo soutěž poprvé, ačkoli na nejvyšší stupeň aspirovalo v minulosti již třikrát. Do nejužší nominace letos postoupilo spolu s městy Kutná Hora a Chrudim.

„Ocenění je pro nás mimořádně cenným dokladem, že péče o památky v našem městě je na vysoké úrovni. Jde o satisfakci za nikdy nekončící a trvalé úsilí uchovat Uherské Hradiště jako historické srdce Slovácka. Vyhrát v konkurenci měst, jejichž památkové zóny jsou několikanásobně větší a bohatší než ta naše, je pro nás úžasný úspěch,“ řekl po převzetí ocenění místostarosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Podle jeho slov hodnotící komise ocenila město nejen za realizované akce loňského roku, ale také za přístup města k památkám jako takový.

„Vítězství v soutěži necítím jen jako ocenění za konkrétní projekty uplynulého roku, ačkoliv byly pro nás důležité. Osobně beru titul Historické město roku jako důkaz naší kvalitní strategie v péči o památky,” podotkl Blaha.

Město již plánuje, jak naloží s finanční odměnou 1 milion korun za vítězství v soutěži. „S největší pravděpodobností peníze použijeme při letošní obnově fasády a střechy domu s číslem popisným 157/158 na rohu Masarykova náměstí a ulice Havlíčkovy, kterému místní říkají Atrium,” prozradil vedoucí odboru architektury, plánování a rozvoje uherskohradišťského městského úřadu Aleš Holý.

V roce 2011 Uherské Hradiště vložilo do obnovy v památkové zóně více než 91 milionů korun. Podíl z programu regenerace město rozdělilo na čtyři akce: první z nich byla obnova fasády domu č.p. 201 v Hradební ulici. Jde o nemovitou kulturní památku, jejíž vzhled byl dlouhodobě zanedbaný. Práce spočívaly ve výměně oken a restaurování zdobných prvků fasády. Druhou akcí byla druhá etapa restaurování fasády lékárny U Zlaté koruny na Masarykově náměstí. Objekt je stejně jako předešlý v soukromém vlastnictví a vloni roce bylo dokončeno restaurování neorenesanční sgrafitové výzdoby. Třetí část příspěvku směřovala na restaurování plastiky atlantů na domě č. p. 293 na Palackého náměstí. Poslední díl byl věnovaný na restaurování kamenného kříže na Tyršově náměstí.