Domů Kultura a zábava Přejeme vám p...

Přejeme vám poklidné a radostné Vánoce

0

Nasajte s námi předvánoční atmosféru a zazvzpomínejte na začátek letošního adventu. První svíčka na věnci hoří a nás čekají svátky klidu, míru a pokoje.

… je sobota, poslední listopadový den tohoto roku. Neděle už bude prosincová a hlavně první adventní. Sedím u plápolajících kamen, za okny se tma přetahuje se svítáním, kolkolem hluboké ticho, klid a mír. Jen vedle zaštěkaná pes někým vyrušený a ve vsi se za chvíli ozve první kohout. Na stole je adventní věnec a zítra se rozhoří první svíčka na něm. Symbol blížících se Vánoc, svátků narození Ježíše Krista i krásný, čarokrásný čas očekávání a naděje. Ani se nepotřebujeme dívat do kalendáře a jasně víme, že konec roku je tady a již jen pár týdnů nás dělí od rozloučení se s rokem starým a přivítáme rok nový.

Opět se po roce snažíme s koncem roku v zádech dohonit vše, co jsme tzv. nestačili a co ještě chceme do konce roku udělat. Počítače jedou naplno, tabulky se plní údaji kdo, kde, co a kolik čehosi vykonal, vydělal, zabezpečil. A tak opět žehráme na nedostatek času, na rychlou dobu. Času máme ale všichni stejně, den každého z nás má 24 hodin, každá hodina 60 minut a každá minuta šedesát vteřin. Je jen na nás, jak s ním hospodaříme a na co jej využijeme.

Co je důležitější? Upřímné milé slovo nebo suchá data a tabulky, hřející teplo lidské dlaně nebo luxusní dovolená v tropech, hrnek kafe a rozpečený suchý rohlík s milým člověkem nebo večeře v luxusní restauraci? Upřímný úsměv pohladí víc než sametová poduška a pusa od milované osoby je jistě sladší než lžíce medu (i když ten od souseda je výborný).

Advent i Vánoce nejsou přece o splněných úkolech a plánech, vygruntovaném bytě, desítkách druhů cukroví, … Měl by to být především čas míru, lásky, pokoje, pokory, víry, lidské sounáležitosti a naděje v našich srdcích a duších. Zkusme letos darovat blízkým svůj čas. Nová televize rodičům, nebo společná večeře v oblíbené hospůdce a koncert slov, smíchu, pohledů do tváří nejbližších? Nové značkové boty, nebo procházka odpolední vesnicí, pár slov prohozených se sousedem na druhém konci ulice, a pokud nezapomenu, tak i veselý doušek z placatky. Nebo jen pousmání staré paní či mladé maminky s kočárkem, které pustím na přechodu chvátajíc na jistě nějaké důležité jednání. Je toho tolik, co potěší duši a srdce. Stačí jen otevřít srdce a duše všem těm darům, které každý den dostáváme a pokorně za ně děkovat. Využijme adventní čas k pozastvení se v zběsilém tempu doby. Ano, musíme chodit do práce, platit složenky, daně i za každý nákup. Kolik ale stojí radost prarodičů ze setkání s vnoučaty. V kterém nákupním centru je k dostání (nejlépe ve slevě) úsměv ženy obdarované růží, kde lze objednat na dobírku štěstí rodičů nad narozením dítěte, který e-shop nám dodá ticho, vnitřní zamyšlení a pokoru před darem života v kostele u jesliček, která kurýrní služba dodá doušek pohody k posezení s přáteli u sklenky vína?

Mám dnes skromné přání. Nechť je pro nás pro všechny požehnaný čas adventní opravdu časem vnitřního zklidnění, časem nalezení vnitřního míru a štěstí v sobě samém. Jedině jsme-li sami se sebou v míru a pokoji, můžeme jím obdarovávat naše blízké. Darujme jim svůj čas, ale i emoce. Nestyďme se za své člověčenství, za úsměv, za slzy, za strach …. Jsme přece jen lidé. I mne kolikrát zvlhnou oči nad nějakým zážitkem, setkání. Co se stane, když to přiznám? Myslím, že nic. A pokud si někdo řekne, že jsem slaboch, zvláštní, divný … je to jen a jen výraz stavu jeho duše a srdce.

Nechť první svíčka plápolající v nás naplní naše domovy a duše láskou, mírem, pokojem i pokorou a hlavně nadějí a vírou.