Domů Aktuálně Nevíte kam v ...

Nevíte kam v létě? Nechte se pozvat!

0

Léto je v plném proudu. Za zajímavými akcemi, krásami přírody, náhernými městy či pohodovou dovolenou nemusíte do zahraničí. Nechte se pozvat do měst měst i obcí, která nejsou daleko a mají co nabídnout.

Lumír Palyza, starosta městského obvodu Ostrava – Poruba

Turisté mohou o prázdninách navštívit Letní koupaliště v Ostravě-Porubě, které je největším zařízením svého druhu ve střední Evropě. Celkovou rozlohou vodní plochy, čítající 41 200 m², připomíná spíše malou přehradu. V areálu najdou příchozí obří tobogán a skluzavky, skokanské můstky a dětské skluzavky. Návštěvníci se zde mohou věnovat celé řadě sportovních aktivit a k dispozici je jim areál minigolfu, tenisové kurty s umělým povrchem, hřiště pro streetball a plážový volejbal, malý fotbal, ruské kuželky a stolní tenis.

V polovině srpna se v Ostravě-Porubě koná obří folklórní festival Folklor bez hranic. Jde o festival městských folklorních souborů s mezinárodní účastí, který rozzáří Hlavní třídu pestrými kroji, tanci a lidovou hudbou. Za prohlédnutí určitě stojí památková zóna – část Poruby vystavěná v 50. letech minulého století v architektonickém stylu sorely, který klade důraz zejména na symetrii a dekorativnost. Tato architektura je zdobena sgrafitovou a sochařskou výzdobou i doplňkovými prvky, jako jsou mříže a zábradlí balkonů. Mezi nejznámější stavby patří soubor obytných domů zvaný Věžičky či vstupní brána do Poruby zvaná Oblouk.

Karel Goldemund, starosta města Vyškova

V létě bych čtenáře do Vyškova pozval jednak na stálé expozice a atrakce. Ať už je to oblíbený zoopark a dinopark, který se letos může pochlubit novým 4D kinem, Hanácký statek anebo letecké muzeum. Milovníci čokolády si jistě nenechají ujít atraktivní výstavu Čokoládové mámení, která se až do konce prázdnin koná v novém výstavním sále Muzea Vyškovska, v Zámecké komoře. Dětští návštěvníci mohou navíc v muzeu každé úterý zavítat na prázdninové dílničky, které jsou zaměřeny na výrobu „pravěkých předmětů“.

Na své si však v létě přijdou také milovníci sportu, v červenci se například mohou vydat na 13. ročník Moped Rallye Rychtářov. Tato akce, již pořádají místní nadšenci, určitě stojí za zhlédnutí. Srpen zase patří kultuře, tradicí je oblíbená Vyškovská pouť, na které bude letos 12. srpna hlavní hvězdou skupina Wohnout. Závěr prázdnin bude patřit opět hudbě, 1. září se totiž v pivovaru koná Rock Beer Fest Vyškov.

 

Radovan Necid, starosta Valašské Meziříčí

Do našeho města bychom pozvali v létě čtenáře především na prohlídku zámku, zámeckého parku a muzea, kde probíhá mimo jiné zajímavá výstava papírových platidel od první republiky až po 60. léta, například protektorátní platidla či terezínské poukázky. Prohlédnout si mohou historické centrum města, kdy je otevřena vyhlídková věž kostela sv. Mikuláše, také židovské památky, kdy se dochovaly 2 synagogy a židovský hřbitov.

Velkomeziříčské kulturní léto s pódiem na náměstí otevře dechová hudba a následovat budou další koncerty. Uzavře se již tradiční soutěží 4.klíče k velkomeziříčské bráně.

Také se bude u nás poprvé konat Mistrovství Velkého Meziříčí ve cvrnkání kuliček pro všechny věkové kategorie. Každý se také může zapojit do vědomostní razítkové soutěže ,,Toulky děkanstvím Velkého Meziříčí“.

Pro cyklisty se zde nachází Mlynářská cyklotrasa , Balinské údolí a další stezky. Je zde možnost využít bike park, zajezdit si na horských trojkolkách nebo in-line bruslích. Relax pak nabízí letní koupaliště s tobogánem a dalšími atrakcemi.

Kateřina Gasnárková, vedoucí Informačního centra města Vracova

Rádi bychom pozvali Vaše čtenáře do Vracova dne 25. 8. 2012 na „Zarážání hory“. Tato tradiční akce probíhá v areálu Baráky, bude zajišťěn bohatý kulturní program, jarmark lidových řemesel, občerstvení a samozřejmě dobré víno.

Rituál zarážání hory, tj. uzamčení vinice, byl v dávných dobách neodmyslitelnou součástí společenského života jihomoravských vinařských vesnic. V historii jsou přitom dochovány případy, kdy porušení tohoto zákazu bylo tvrdě tělesně trestáno, za vstup do cizího vinohradu například až utnutím nohy a za utržení hroznů utnutí ruky. Do vinohradu směl pouze jeho majitel a takzvaní hotaři, kteří hlídali vinohrady před zloději a nálety špačků. Výjimku při vstupu do vinohradu pak tvořili jen nemocní lidé a těhotné ženy, kteří si v horkém letním dni směli utrhnout tři hrozny a občerstvit se tak.

Součástí obřadu zarážání hory je čtení horenských práv, vztyčení tenké májky, která je na vrcholku ozdobená kyticí květů a věncem z vinné révy. Kolem ní pak hotaři, kteří přísahali hlídat vinohrad, zatlučou dvanáct dřevěných kůlů, jako symbol dvanácti měsíců vinařovy práce.

Srdečně Všechny zveme do Vracova!

Zdeňka Leščišinová, starostka Frenštátu pod Radhoštěm

Frenštát pod Radhoštěm leží na úpatí Moravskoslezských Beskyd mezi soutokem říčky Lubiny a Lomné pod památným Radhoštěm. Je ideálním místem pro aktivní odpočinek a relaxaci, sportovní i kulturní vyžití.

Město a jeho malebné okolí nabízí spoustu příležitostí pro pěší turistiku, cykloturistiku, jízdu na horských kolech, jízdu na koních či paragliding.

Rodinám s dětmi se bude líbit aquapark nebo krytý bazén, tenisové kurty, jízdárna, squash centrum, kuželky, bowling nebo fit centrum V blízkosti aquaparku se nachází autokemp, kde se návštěvníci mohou ubytovat v chatkách s bezbariérovým přístupem, v karavanech a stanech, kemp nabízí pokrytí wi-fi i občerstvení.

Historické centrum města tvoří náměstí s radnicí, měšťanské domy s podloubím a kaménkovou dlažbou. Radniční věž nabízí nádherný výhled a je vyhledávanou součástí prohlídkové trasy, které organizuje informační centrum města sídlící vedle radnice. To také nabízí komplexní informační servis. V průběhu letních měsíců probíhají na náměstí, v amfiteátru na Horečkách nebo v autokempu akce Frenštátského kulturního léta, z jehož široké nabídky si bude moci snad každý vybrat.

Máte-li rádi historii a chcete-li se seznámit s minulostí města a regionu, doporučujeme Vám navštívit regionální Muzeum.

Známý je frenštátský areál skokanských můstků na Horečkách, na němž vyrůstali přední reprezentanti, olympijský vítěz Jiří Raška, mistr světa Jiří Parma, Jaroslav Sakala nebo Jakub Janda.

Asi nejoblíbenějším turistickým lákadlem jsou však Pustevny a Radhošť. Na Pustevny se dostanete buď pěšky nebo můžete využít pohodlnou lanovku, která vás vyveze až přímo k slavným stavbám Maměnka a Libušín. Odtud vede příjemná lesní cesta k bájnému Radhošti se sochou Radegasta a kaplí Cyrila a Metoděje. Originál Radegasta sochaře Albína Poláška však nenajdete na Pustevnách, ale v naší radnici.

Poloha Frenštátu p.R. umožňuje návštěvu dalších okolních míst, krásná příroda a zdravé okolí lákají do našeho regionu stále více návštěvníků. Srdečně vás proto zveme k návštěvě a věříme, že na čas strávený ve Frenštátě.R. budete rádi vzpomínat a rádi se k nám budete vracet.

Jiří Šírek, starosta Kojetína

Do Kojetína přijeďte kdykoliv, rádi Vás uvítáme. Hlavní akcí v období prázdnin jsou však Kojetínské hody, konané letos 12. srpna, na ně navazuje Kojetínské hudební léto, kdy na náměstí každý den hrají kapely různých žánrů. Na závěr tohoto týdne, o víkendu 18.-19.8. pak proběhne v areálu loděnice Festival dračích lodí. Takže aspoň jeden den v tomto období stojí za to Kojetín navštívit!

Irena Brabcová, starostka Napajedel

Pokud spěcháte po silnici I. třídy číslo 55, Napajedla sice projedete, ale vlastně jste u nás nikdy nebyli. Je třeba trochu méně spěchat, přejet most přes řeku Moravu a pohodlně zaparkovat přímo na Masarykově náměstí, kde je možnost zaparkovat zdarma. Stoletá novorenesanční radnice je sídlem městského úřadu, protější dominantu tvoří kostel sv. Bartoloměje, právě letos slaví 300let. Nedaleko se nachází v napajedelský zámek, který je otevřen denně, prohlídky doplňují zajímavé výstavy.

Napajedla jsou ideálním startem i cílovým místem pro cyklisty , in line bruslaře pro vyjížďky na cyklostezce podél Moravy a vodní cesty Baťův kanál. Přístaviště v centrální části města s přilehlým centrem služeb pro turisty láká k plavbě po řece Moravě. Pro odpočinek nebo přenocování doporučuji využít zrekonstruovaný rekreační areál Pahrbek, který se rozprostírá u slepého ramene Moravy za městem. Nedaleko od něho se můžete kochat krásou anglických plnokrevníků, kteří se zde celé léto prohání na pastvinách napajedelského hřebčína. Vrcholem léta u nás jsou tradiční Moravské chodníčky, setkání folklorních souborů Slovácka, Valašska a Hané, na jejichž rozhraní se Napajedla nachází. V letošním roce se konají 11. srpna.

Josef Jalůvka, starosta města Kopřivnice

Kopřivnice je městem automobilů, a proto bych čtenáře rád pozval především do Technického muzea Tatra, kde je vystaveno na šedesát osobních i nákladních automobilů této slavné značky. Za návštěvu však samozřejmě stojí také další kopřivnická muzea – Lašské muzeum s expozicí věnovanou bývalé místní továrně na hliněné zboží a kopřivnickým rodákům, zejména pak malíři Zdeňku Burianovi, a Muzeum Fojtství, kde se mohou návštěvníci seznámit s historií města či výrobou prvních bryček a kočárů.

Kromě stálých expozic budou v našich muzeích o prázdninách k vidění zajímavé výstavy – upozornil bych především na výstavu v Muzeu Fojtství, kde studenti střední umělecké školy Ave Art velmi originálním způsobem ztvárnili téma závodníků na vozech Tatra.

Pokud jde o kulturní akce, rád bych čtenáře pozval na tradiční Bartolomějskou pouť, která se bude konat poslední srpnový víkend. Kromě neodmyslitelných kolotočů, střelnic, prodejních stánků a dalších atrakcí, se mohou Kopřivničané i návštěvníci města těšit na starodávný jarmark či oblíbenou přehlídku kopřivnických kapel. Na první polovinu září pak chystáme oslavy 90. výročí narození našeho nejznámějšího rodáka Emila Zátopka a jeho ženy Dany.

Helena Pešatová, starostka města Frýdlant nad Ostravicí

Město Frýdlant nad Ostravicí připravuje pro letní měsíce spoustu krásných akcí. Začátek léta bude ve znamení umění. Již po třinácté se bude v době 9.-14.7. konat Mezinárodní sympozium Frýdlantský umělecký smalt. Vše vyvrcholí výstavou, která bude slavnostně zahájena v neděli 15. 7. od 11.00 hod. v Galerii uměleckého smaltu a litiny.

Další neodmyslitelnou součástí frýdlantského léta je Letní kino. Na snímky zahraniční i české produkce se můžete těšit na přelomu července a srpna v areálu hasičské zbrojnice. Pro filmové diváky je připraveno sedm promítacích dnů, jejichž program je již zveřejněn, jako i ostatní, na stránkách města.

Ve spolupráci s Rekreačním střediskem Budoucnost pořádáme v termínu od 3. 8. do 4. 8. BEER FEST 2012. Hlavní hvězdou této akce bude kapela Tublatanka.

Vyvrcholením letního programu je již tradiční Trh lidových řemesel. Letošní šestý ročník se bude konat v sobotu 18. srpna na Náměstí ve Frýdlantě nad Ostravicí. Pro návštěvníky je opět připraven bohatý program, tentokrát na téma „Po zbojnických chodníčkách“. Letošní trh bude významný také tím, že si zde zájemci budou moci poprvé zakoupit historický kalendář města na rok 2013. S létem se rozloučíme na místním koupališti v sobotu 1. 9. na akci „Ukončení léta s živou hudbou“.

Mimo výše zmíněné akce, které pořádá Město Frýdlant nad Ostravicí, se do kulturního dění zapojují i místní kulturní a sportovní organizace. Dovolím si zmínit tradiční Posezení u cimbálu, které vždy v srpnové čtvrtky pořádá Cimbálová muzika Kotci v Domě zahrádkářů. Z mnoha sportovních aktivit, kterým se můžete v našem městě věnovat, patří mezi nejzajímavější akce konané na místním letišti. Aeroklub Frýdlant nad Ostravicí si pro příznivce létaní připravil soutěž v bezmotorovém létání či Beskydský pohár v parašutismu. V Relaxačním centru Giff Aréna lze vylepšovat svou fyzickou kondici během pravidelných cvičení, které probíhají celoročně.

Letní program je ve městě opravdu bohatý a každý si vybere dle svého vkusu. Více informací k dalším akcím naleznete na našich webových stránkách www.frydlantno.cz

Jan Grolich, starosta Velatice

V Obci Velatice se budou o prázdninách konat tradiční Annenské hody v neděli 29. července. Hned ráno se koná mše svatá u kapličky, odpoledne od 13. hod je průvod krojovaných stárků celou obcí a od 20. hod se koná se koná taneční zábava s dechovou hudbou. Srdečně zveme všechny návštěvníky!

Zuzana Štalmachová, místostarostka Vizovic

Vizovice jsou krásné ve všech ročních obdobích, zejména díky své ideální poloze v podhůří Vizovických vrchů. Pro mnohé návštěvníky mají své osobité a neopakovatelné kouzlo. Najdete tu celou řadu turistických tras, jak pro rodiny s dětmi, tak i pro sportovně založené turisty. Jedním z nejatraktivnějších míst je barokní zámek s rozlehlým francouzským a anglickým parkem. Navštívit můžete i turistické a exkurzní centrum – DISTILLERY LAND v areálu světově proslulé firmy Rudolf Jelínek a.s., na Razově, kde je možno vidět i dřevěnou sochu valašského krále a vizovického rodáka Bolka Polívky a také sochu Jožina z bažin. K vyhledávaným místům patří také Galerie Mariette v předzámčí, Zámecká čokoládovna nebo sklárny GLASS AELIÉR MORAVA. Pro sport lze využít malý sportovní areál u Sokolovny s tenisovými kurty a hřištěm nebo pak nové víceúčelové hřiště s umělým povrchem a množství cyklistických tras do krásného okolí Vizovic. Místem k rekreaci v čisté přírodě je rovněž rekreační středisko REVIKA, které skýtá o prázdninách možnosti koupání ve venkovním bazénu.Ve Vizovicích se nachází celá řada restaurací, kde si pochutnáte na místních specialitách. Na památku si můžete odvést nejenom slivovici a tradiční vizovické pečivo, ale také nezapomenutelné vzpomínky.

A na jaké zajímavé kulturní akce bych vás ráda pozvala? V polovině července na největší rockový festival Masters of Rock, v srpnu na 45. ročník Vizovického Trnkobrani nebo na Zámecké kulturní léto Aloise Háby, které se pořádá v nádherných prostorách reprezentačního sálu státního zámku. Rybárna Vizovice pořádá po celou dobu prázdnit Letní kino a výstavy můžete navštívit v Informačním centru Domu kultury.

Žádný popis místa nemůže nahradit skutečný zážitek z návštěvy našeho krásného města. Proto neváhejte a přijeďte. Jste srdečně vítáni!

Zdeněk Brož, starosta Šumperka

Od této chvíle až do září čekají na turisty na radnici průvodci, kteří jsou připraveni zájemcům ukázat město z úctyhodné výšky devětadvaceti metrů. Kromě výhledu na město si můžou návštěvníci užít unikátní pohled na panorama Jeseníků s nejvyšší horou Pradědem a jedním z divů české republiky, vodní elektrárnou Dlouhé stráně. Pro návštěvníky jsme navíc na letošní sezónu připravili miniexpozici městského věžného, dřívější důležité profesi pro bezpečnost města.

Kromě vyhlídky z radniční věže je mezi turisty vyhledávána expozice Čarodějnické procesy. Neblaze proslulé inkviziční procesy v letech 1679-94 otřásly dějinami města Šumperka a blízkého okolí. Ve sklepení Evropského domu setkávání, nebo-li v tzv. Geschaderově domě se nachází stálá expozice, která dokumentuje tento hon na čarodějnice. Prostřednictvím moderního audioprůvodce guidePORT™ uslyšíte hlas samotného inkvizotora Jindřicha Františka Bobliga z Edelstadtu, který Vás expozicí provede. Není bez zajímavosti, že právě v tomto domě v 17. století bydlela rodina Heinricha Pesckeho, právě on a jeho žena Marie se stali nejstatečnějšími oběťmi Bobligova řádění. Více informací najdete na www.sumperk.cz.Za návštěvu také stojí rejonstruovaný barokní klášterní kostel v sousedství Geschaderova domu.

Od 15. do 20. srpna roztančí Šumperk Mezinárodní folklorní festival, který hostí soubory nejrůznějších zemí z celého světa. Takřka celý týden je možné se potěšit pohledem na vystoupení krojovaných nadšenců, sobotní roztančená ulice se v průběhu let stala pojmem.

Pokud budete unaveni prohlídkami památek, můžete se občerstvit na některé z restauračních zahrádek na hlavní třídě. Pokud byste naopak toužili navštívit více zajímavostí, blízké okolí ŠUmperka jich nabízí desítky. Ti aktivní mohou využít okolních terénů pro turistiku nebo cykloturistiku, ti nejnáročnější se bez problémů dostanou až na hřebeny Jeseníků. Pokud toužíte po dalších památkách, pak Velké Losiny nabízejí další renesanční unikátní památky. Pak můžete využít služeb vyhlášených velkolosinských lázní.

Leopold Bambula, starosta Pelhřimova

Město Pelhřimov je dnes většinou známé jako město rekordů. Pelhřimov však nejsou jen populární expozice spojené s rekordy a kuriozitami, ale máme zde i další turistické cíle, které potěší zejména rodiny s dětmi. V letošním roce přibyla k Muzeu strašidel, Síni Lipských aneb Prvnímu českému MÚZYu, vyhlídkové věži a Muzeu Vysočiny Pelhřimov další zábavná, interaktivní expozice s názvem Pelhřimovské peklo, kde se pobaví malí i velcí. Po celé prázdniny u nás poběží program Pelhřimovského kulturního léta, který zahrnuje nedělní promenádní koncerty, úterní prázdninové pohádky a malý rockový festival. Letní prázdniny jsou v našem městě již tradičně zakončeny Pelhřimovskou poutí a Hasičským festivalem dechových hudeb. Bližší informace najdete na www.pelhrimovsko.cz. Srdečně všechny zvu do našeho krásného královského města.

Lumír Kreisl, starosta obce Horní Němčí

Obec Horní Němčí je malebná podhorská vesnice ležící na Moravském Slovácku v chráněné krajinné oblasti Bílých Karpat. V katastru obce se nachází několik přírodních rezervací, což jsou typické květnaté louky s kriticky ohroženými druhy rostlin a s bohatým zastoupením velmi vzácných orchidejí Právě okolní příroda se stává stále více vyhledávaným místem, je velmi vhodná a příjemná pro pěší turistiku. Přes obec vede také cyklotrasa s cílem na vrcholu Javořiny, nejvyšším bodě Bílých Karpat, kde se budou 29. července konat tradiční Slavnosti Čechů a Slováků. Obec také ctí tradice, místní bohatý kroj lze ponejvíc obdivovat na hody, které se v obci slaví na Petra a Pavla a doprovází jej řada kulturních akcí jako např. vystoupení folklorního souboru, koncert dechových hudeb a v neposlední řadě zabijačkové speciality v místním penzionu. V loňském roce byla obnovena slavnost hodů s právem, které budou organizovány každým druhým rokem. Při prohlídce obce zaujme kromě farního kostela i několik typických usedlostí, historických budov a nadzvukový letoun MIG 19 S, který vévodí obecnímu parku. Pro poznání obce může posloužit i nově instalovaná naučná stezka “Pod Javorinú horú zelenú“, která na 9 km trase mapuje nejbližší okolí obce a místní zajímavosti. Penzion nad obcí nabízí celoroční ubytování a v letní sezoně provozuje moderní vyhledávané koupaliště s atrakcemi pro děti. V létě je zde pořádán turnaj v míčových hrách, taneční zábavy a na konci sezony společenský večer s vlastnoručním výlovem kapra. Návštěvníci obce také mohou využít možnost projížďky na koni, které nabízí majitel místních dostihových stájí, v létě rovněž pořádá koňské tábory pro děti. O letních prázdninách bývá v obci organizováno několik tanečních zábav místními spolky, ovšem nejzajímavější je bezesporu Myslivecká noc pod hvězdami, pořádaná v lese u nové myslivecké chaty Hubertky. Kromě všech zajímavostí nutno doplnit, že sympatie návštěvníků si získá i vstřícnost místních obyvatel a výborná slivovice, která nechybí při žádné akci.

Ladislav Hynk, starosta města Třešť

Letošní léto ponese v Třešti název „Ztřeštěné“. Jedná se o různorodé kulturní akce, které jsou určeny pro všechny věkové kategorie. Jako první proběhla akce pro děti Hurá na prázdniny. Následuje 30. 6. punk-rockový festival Made in Třešť. Na červencové svátky se náměstí města obleče do řezbářského hávu, koná se zde již 11. ročník Dřevořezání. Dvakrát za prázdniny se budeme moci v našem městě svézt parním vlakem a užít si kulturní program připravený na hlavním vlakovém nádraží pod názvem Léto s párou. První jízda bude 29. července a odpoledne na nádraží bude věnované především dětem. Druhý příjezd parního vlaku je plánován na 11. srpna. Během akcí na nádraží bude vždy po celý víkend otevřen depozitář Historického klubu československého. V neděli 19. srpna v zahradě Schumpeterova domu bude připraveno Dostaveníčko s dechovkou, k tanci i poslechu bude hrát Javoranka. Na poslední srpnovou sobotu je plánován Třešťský brnkot, akce plná folkové a country hudby. Závěrem Ztřeštěného léta, již však v září, proběhne Jednorožné rožnění, na náměstí budeme společně připravovat různé speciality na grilu, krotit jednorožce nebo si cokoli pořídit na trhu.

Kromě kulturních akcí je celé léto, každý den, otevřena expozice betlémů, bývalá židovská synagoga, kde kromě stálých výstav probíhá výstava Po stopách zmizelých sousedů v Třešti. Výstava je věnována židovským rodinám, které v Třešti žily. V neposlední řadě můžete navštívit Muzeum Vysočiny, pobočku Třešť, kde kromě stálých expozic po celé léto probíhá výstava s názvem Jiří John – Grafika.

Pokud byste neměli zájem o procházku městem, můžete se nechat okouzlit přírodou v okolí Třeště. Jednou z možností je projít Naučnou stezku Špičák. Vede okrajovými částmi Třeště, ale také lesními a polními cestami a dojít můžete na nejvyšší vrch Špičák, kde je Národní přírodní rezervace. Celkově je okruh dlouhý 10 km, ale možné si ho zkrátit. Když se vydáte na druhou stranu Třeště, můžete se po modré turistické stezce dostat na hrad Roštejn.

Pokud byste chtěli získat podrobnější informace obraťte se na Turistické informační centrum v Třešti, tel: 567 234 564, email: info@trest.cz.

Přijměte tedy pozvání do našeho města, rád se s Vámi v létě v Třešti potkám.

Libor Šťástka, starosta městské části Brno-střed

Po celé léto bude na náměstí Svobody v provozu městská pláž s barem, slunečníky, lehátky a atrakcemi pro děti. Na pláži a také v blízkém parku na Moravském náměstí také téměř každý pátek pořádáme koncerty začínajících a méně známých hudebníků a skupin v rámci projektu Music Point – je to velmi příjemná muzika, navíc je na všechna vystoupení vstup zdarma. Každá první sobota v měsíci – tedy i ty prázdninové 7. července a 4. srpna – patří v úplném centru, konkrétně na Františkánské ulici, farmářským trhům. A kromě toho jsme v termínu od 21. do 27. července připravili festival pro malé i velké Prázdniny v centru – v parku na Moravském náměstí budou připraveny tvůrčí dílny a divadla pro děti, pro dospělé pak každý den koncerty. Všechny informace o chystaných akcích jsou vždy zveřejňovány na našich webových stránkách www.stred.brno.cz.

Jiří Malec, starosta Hlubokých Mašůvek

Zajímá Vás historie? Chcete poznat nejznámější poutní místo Znojemska?

Máte rádi procházky přírodou? Sledujete mezinárodní souboje leteckých modelářů? Pak Vás srdečně zveme k návštěvě naší obce, která se jmenuje HLUBOKÉ MAŠŮVKY. Najdete ji 8 km severně od Znojma a žije v ní 800 obyvatel. Obec je známým mariánským poutním místem a významnou archeologickou lokalitou, která byla osídlena již v mladší době kamenné, jak dokazuje značné množství nálezů. Mezi nejznámější patří soška ženy, tzv. „Hlubokomašůvecká venuše“ z období neolitu, kdy zde byla opevněná osada lidu moravské malované kultury.

Podle tradice byl již ve středověku v údolí Svatoňovec znám léčivý pramen, v jehož blízkosti byla zbudována dřevěná kaple. Do osudů obce zasáhl významným způsobem Jan Ludvík Raduit de Souches, slavný obhájce Brna proti Švédům v r. 1645, majitel jevišovického panství, k němuž tehdy Mašůvky patřily. V roce 1680 dal na návrší nad Svatou studní postavit místo dřevěné kapličky kamenný kostelík. Věnoval mu sošku Panny Marie de Foy, kterou získal při válečných výpravách v Belgii. U studánky ve Svatoňovci zbudoval menší lázně a na prostranství nedaleko kostela rozsáhlou lázeňskou budovu pro ubytování hostů. Lázně byly v provozu až do roku 1866, kdy za pruskorakouské války zanikly.

Od počátku 18. století zde začaly být pravidelně slouženy bohoslužby, Přicházely desítky procesí poutníků z blízkého i vzdálenějšího okolí, dokonce i z Rakouska. Zdejší poutní místo bylo stále známější, ve 20. století přicházelo o „Hlavní pouti“, konané o svátku Navštívení Panny Marie, již několik tisíc poutníků, pro které se konaly bohoslužby před kostelem.

Po II. světové válce byla provedena přístavba kostela s věží a byl vybudován poutní areál. Začíná v údolí za kostelem sochou Krista v Getsemanech, pokračuje do strmého kopce ke kapličkám Křížové cesty na Kalvárii a k Božímu hrobu v boku skály. Kolem sochy Panny Marie z La Saletty sestupuje Mariánskou cestou s 63 obrazy českých, moravských, slovenských a rakouských mariánských poutních do údolí, kde byla vytvořena Lurdská jeskyně se sochou P. Marie a sv. Bernadety, s oltářem a prostranstvím pro konání bohoslužeb. Nedaleko odtud byla nad „Svatou studní“ postavena kaplička a malá kolonáda s biblickými výjevy o vodě. Odtud pokračuje cesta do kopce na terasu se sochami českých světců: sv. Václava, sv. Ludmily, sv. Cyrila, sv. Metoděje, sv. Prokopa, sv. Anežky a sv Klementa M. Hofbauera. Na prostranství před kostelem je barokní kaple sv. Anny, sochy sv. Iva a sv. Jana Nepomuckého, Pomník padlých a socha sv. Vojtěcha. V objektu fary můžeme navštívit výstavní síň, sociální zázemí pro poutníky a na farní zahradě pět chatek pro ubytování návštěvníků poutního místa.

Z cesty poutním areálem je možno u sochy P. Marie z La Saletty odbočit na Sedmibolestnou cestu, která nás zavede k Památníku osvobození.

Celý poutní areál je volně přístupný, nedělní bohoslužby v chrámu Navštívení Panny Marie se konají po celý rok od 9,30 hod. Každou první sobotu v měsíci se koná „měsíční mariánská pouť“, při níž je v 15,00 hodin sloužena mše svatá v německém jazyku (navštěvovaná především poutníky z Rakouska), poutní bohoslužby se konají v zimním období v 17,00 hodin kostele, v letím období v 18,00 hodin u Lurdské jeskyně.

Návštěvníci mají možnost ubytování v Lázeňském hostinci, v kempu CAMP COUNTRY, v chatkách u modelářského letiště MODEL CITY a na farní zahradě.

Ke sportovnímu vyžití slouží sportovní hřiště, v přírodním prostředí areál koupaliště, další všestranné možnosti nabízí kemp a zájemcům o modelářské letectví poslouží dobře vybavené MODEL CITY.

Obec poskytne mnoho zážitků také milovníkům turistiky a přírody. Okolní lesy lákají k vycházkám, např. k Čertovu kameni, k Roubené studánce, k místu U Barona, k samotě Bábovec, u níž každoročně mají svůj tábor znojemští skauti, ke zřícenině hrádku Lapikusu a dále údolím Plenkovického potoka k soutoku s řekou Jevišovkou a odtud do Plavče. Obcí prochází cyklostezka Znojmo – Retzer Land a mlynářská stezka. Vhodné jsou také podmínky pro houbaření a možnosti poznávání vzácné květeny.

Věříme, že každý z návštěvníků naší obce si odnese mnoho nových poznatků a nezapomenutelných zážitků.

Kateřina Trundová, ICT a knihovna Protivanov

V neděli 12.8.2012 ve 14.00 hodin divadlo pro děti pod širým nebem. Jedná se o pohádku Princezna s dlouhým nosem a přijede ji k nám zahrát Divadlo Koráb Brno.

Dále pak tvořivou dílnu pro děti „Prázdninové setkání s knihovnou“– prozatím není stanoven termín, protože akce je vždy dle počasí – s dětmi si čteme pod širým nebem, zchladíme se zmrzlinou a potom si vyrobíme něco pro radost, letos to budou loutky z vařeček.

V současné době jednám ohledně výstavy plastik a soch ze dřeva. Vše je v jednání, tak termín doposud také není stanoven. Akce proběhne určitě v prostorách knihovny a jedná se o třítýdenní záležitost během prázdnin.

Knihovna ve spolupráci s Městysem Protivanov vyhlásila prázdninovou soutěž o „ Nejkrásnější květinové okno – Protivanov 2012“. Jedná se o nejkrásněji rozkvetlé okno, balkon nebo terasu. Soutěže se mohou zúčastnit všichni bez rozdílu věku, pouze s tou podmínkou, že vybrané okno bude z našeho městyse a odměnou jsou finanční částky pro první tři místa.

Samozřejmě Vás mohu pozvat na výlety do okolí, např. na nejvyšší bod Drahanské vrchoviny Skalky (735 m. n. m.) s meteostanicí, na okolí u Protivanovského mlýna, kde jsou vybudovány dva nové rybníčky. Všude okolo jsou lesy, takže na houby, pěší turistiku nebo cyklo.

Po procházce se můžete občerstvit v restauraci Alfa na náměstí, kde vaří nejlepší svíčkovou široko daleko, nebo v novém penzionu Griltour, kde je možnost i ubytování a nebo v pizzerii U Veverků. Za penzionem Griltour se děti mohou proskotačit na novém dětském hřišti.

Ráda pozvu i čtenáře do naší knihovny, která v roce 2009 vyhrála titul Knihovna roku. Kromě půjčování knih je tu i ICT. Turisté si tu mohou koupit protivanovské pohledy, protivanovské oplatky, klíčenky, kšiltovky, hrnky s motivem Protivanova, dále pak oblíbený Malý slovníček horáčtiny, knihy o Protivanově a o Drahanské vrchovině aj.

Takže se u nás v Protivanově budeme těšit na všechny, kdo se k nám chystají a to ať už na výlet nebo na nějakou akci.

František Dvořák, starosta obce Radňovice

Čtenáře bych pozval na tradiční závody přes rybník (sobota 21. 7. 2012 od 14,00 hod.) a na zajímavou křížovou cestu z roku 2011, která vede od zvoničky (střed obce) až pod samý vrchol Harusova kopce a odtud může turista vystoupat na vrchol kopce k televiznímu vysílači a pokračovat značenou trasou terénního testu zdatnosti do lyžařského a biatlonového areálu u hotelu SKI a odtud do Nového Města na Moravě. Radňovice jsou ideálně dostupné i autobusem a vlakem (zejména od Prahy a od Brna) a levné a přesto velmi kvalitní ubytování je možné v penzionu Harusák.

Jana Mocová, starostka Fulneku

Muzeum Novojičínska, p. o. v letošním roce slaví nejen 420. výročí narození J. A. Komenského, ale také 125. výročí založení muzea v Novém Jičíně. V rámci oslav založení jsme pro vás připravili ve spolupráci s občanským sdružením Comenius Fulnek výstavu Porcelán, keramika a sklo ze sbírek Muzea Novojičínska. Záhy po založení Městského muzea v Novém Jičíně v roce 1887 se zde začaly vytvářet základy sbírek porcelánu, keramiky a skla. Významným souborem je sbírka kopřivnické keramiky z keramičky v blízké Kopřivnici, založené v roce 1813. Podařilo se však vytvořit i pozoruhodnou sbírku českého, míšeňského a vídeňského porcelánu. Menší je novojičínská sbírka skla, doplněná však cenným souborem sklářské výtvarnice Ludviky Smrčkové. Dílčí sbírky porcelánu, skla a zejména keramiky jsou výsledkem akviziční činnosti městských muzeí v Příboře, Frenštátu pod Radhoštěm, Štramberku, Bílovci a Klimkovicích, které jsou součástí Muzea Novojičínska.

Sbírka z depozitáře vám nabízí možnost zhlédnout překrásné muzejní exponáty.

Výstava potrvá od 24. června 2012 do 16. září 2012

Otevřeno: úterý – pátek, neděle 9.00 – 12.00, 13.00-16.00

Výstava Komenský s úsměvem je instalována v národní kulturní památce Památník J. A. Komenského v rámci Slezské muzejní noci 2012 a především v rámci oslav 420. výročí narození J. A. Komenského. Jedná se o soubor 40 plakátů z mezinárodní soutěže vyhlášené Asociací užité grafiky v Praze a Muzeem J. A. Komenského v Uherském Brodě k 400. výročí narození J. A. Komenského. Nejvíce zastoupeny jsou zde díla studentů Vysoké školy umělecko-průmyslové, atelieru grafického designu a plakátu, doc. Zdeňka Zieglera, odb. as. Milana Jaroše.

Tato kolekce vám nabídne pohled na Učitelé národů trochu jinak.

Výstava potrvá do 30. září 2012

Libor Mana, starosta Vlachové Lhoty

Čtenáře srdečně zveme k návštěvě MUZEA HASIČŮ OBCE VLACHOVA LHOTA – MIKROREGIONU PLOŠTINA a dále všechny zveme na sportovní akci 28. července na turnaj v melé kopané LHOTKA-KAP.

26. srpna se uskuteční v naší obci oslavy 600 let od založení obce, tímto zveme zejména všechny rodáky a samozřejmě i ostatní širokou veřejnost.

Jaroslav Soukup, starosta města Jaroměřice nad Rokytnou

Nejvýznamnější akcí v našem městě je letos již 14. ročník Mezinárodního festivalu Petra Dvorského. Letos zahajovací koncert se uskuteční dne 4.8.2012 ve 20:00 v zámecké zahradě Státního zámku Jaroměřice nad Rokytnou a vystoupí zde exkluzivně světová hvězda – Novozélandská sopranistka Kiri Te Kanawa, která se do všeobecného povědomí asi nejvíc zapsala svým vystoupení na královské svatbě prince Charlese s Dianou Spencer. Jevištní partnerka legendárních tří tenorů je dodnes hostem Metropolitní opery. V rámci své neutuchající umělecké kariéry přijíždí do České republiky vůbec poprvé

Další koncerty jsou následující:

  • úterý 7. srpna 2012 v 19.30, Jaroměřice nad Rokytnou – chrám sv. Markéty – ! -Exsultate, jubilate Český komorní ansámbl mladých
  • sobota 11. srpna 2012 ve 20.30, Jaroměřice nad Rokytnou – zámecká zahrada – Miro Žbirka Symphonic s Moravskou filharmonií Olomouc
  • sobota 18. srpna 2012 ve 21.30, Jaroměřice nad Rokytnou – francouzská zámecká zahrada – Leonard Bernstein: Mše s Flash Barrandov SFX a jejich přátelé

Zvu také na nově zrekonstruované koupaliště se sportovním areálem, kde bude několik letních kulturních vystoupení a také noční koupání

Karel Pačiska, starosta Bystřice nad Pernštějnem

Aktivity příprav kulturně společenského festivalu Bystřické léto neutichají ani v letošním roce. Scénář veškerých akcí je již prakticky hotový a myslíme, že je opět na co se těšit. Snad již tradičně léto otevíráme festivalem Pelíšek fest, a to opět poslední sobotu školního roku, tedy 30. června. V letošním roce zahrají z místních kapely Rabies, Ecce Homo, SCA, Silent Hill či Douxis Morte. Sestavu okoření kvalitní pražská kapela Pankix s výbornou zpěvačkou. Hvězdou večera pak bude stále populárnější kapela Mandrage. Kromě kvalitní muziky pořadatelé soustředí nejvíce sil na oživení festivalu o bohatý doprovodný program, a to jak pro starší návštěvníky, tak pro děti. V jednání je např. tetování henou, lukostřelba, žonglování, skákací boty, výroba a prodej reklamních placek, malování na trika, čajovna s vodními dýmkami a prodej šátků a ostatního „festivalového“ zboží. Návštěvu přislíbili i motorkáři zdejšího Chopperteamu.

Začátek prázdnin 7. července pak odlehčíme sobotním dopolednem s dechovkou, kde kromě poslechu si jistě užijí i chuťové buňky návštěvníků, neboť pro ně bude připraveno čerstvé uzené maso přímo z udírny a jiné řeznické speciality. K poslechu zahraje Zuberská šestka a Dechový soubor ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem. Netradičně v sobotu 21. července za námi tradičně přijede v rámci pořadu Divadlo na náměstí populární vírské ochotnické divadlo s pohádkou Hrátky s čertem. Přijďte podpořit Martina Kabáta, který se nezalekne ani hrozného loupežníka Sarky Farky, ani pekla plného rohatých čertů. Samozřejmě nebudou chybět ani vdavekchtivé dívky, princezna Dišperanda a její služebná Káča, či věčné pokušení otce Školastyka.

Opravdovou třešničkou pak bude v sobotu 28. července samostatné vystoupení houslového virtuose Jaroslava Svěceného s kytarovým doprovodem v programu Koncert pro deset strun. Vystoupení nebude pouze suchou interpretací vážné hudby, naopak. Jeho vystoupení je vždy jak vynikajícím hudebním zážitkem s moderními postupy a skladbami, tak velkou zábavnou show. Jaroslav Svěcený je nejenom vynikající hráč, ale i skvělý bavič a moderátor, který Vás zábavnou formou provede světem hudby. Početná koncertní turné a festivalová vystoupení Jaroslava Svěceného obsáhla USA, Kanadu, celou Evropu, Brazílii, Kubu, Turecko, Izrael, Egypt, Libanon, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Saudskou Arábii, Indii, atd. Bystřické vystoupení bude tedy jistě neopakovatelným zážitkem.

V pátek 10. srpna proběhne pátý ročník festivalu Folk-country náměstíčko. Kromě již osvědčených regionálních kapel jako Punc, Poslední štace a písničkáře Ladi Zítky přivítáme i špičku v oblasti folku, skupinu Nezmaři Konec léta opět uzavřou v neděli 31. srpna v rámci akce Divadlo na náměstí divadelní ochotníci z Rozsoch, a to s novým kusem, komedií Dívčí válka. Přijďte si s námi připomenout bojovnou velitelku Vlastu sídlící na Děvíně i krátké vzplanutí mladého vladyky, statného Ctirada, k proradné Šárce.

Naděžda Šauerová, město Polička, tisková mluvčí města

Ve dnech 3. 7. – 8. 7. a 31. 7. – 5. 8. 2012 jsou připraveny prohlídky rodné světničky Bohuslava Martinů, kterými vás provede malý Bohoušek Martinů se sestrou Marií. Světnička bude oproti běžnému provozu více „zabydlená“, návštěvník tak bude mít pocit, jako kdyby se jen o chvíli minul s obyvateli věže, jako kdyby tu právě před chvílí doševcoval dobrosrdečný tatínek Ferdinand, přísná maminka Karolina naškrobila tvrdé košilové manžety a sestra Mařenka nechala rozešité šaty. Na ochozu věže návštěvníky přivítají štěbetající andulky, kterých tam kdysi bývalo dvanáct a světnička bude vyzdobená květinami – chloubou nadšeného pěstitele Ferdinanda.

Živé prohlídky Vás čekají i na hradě Svojanově, který se nachází 20 km od města Poličky. Rádi byste průvodce v empírovém kostýmu? Jděte na prohlídku zámeckých expozic. Pokud dáte přednost průvodci v kostýmu gotickém, prohlédněte si expozice hradní! Nemůžete se rozhodnout? Navštivte oba prohlídkové okruhy! A nezapomeňte vyšplhat na hradní hlásku a rozhlédnout se po kraji, projít se po hradbách hradu a odpočinout si v zahradě. A pokud se vám nebude chtít z hradu Svojanova odjet domů, vyzkoušejte si, jak se žilo na hradě! Hostinské pokoje ve stylu počátku 20. století jsou připraveny pro vás. O vaše žaludky se postará výborná hradní restaurace!

www.svojanov.cz

Radovan Válek, starosta Bučovic

Rád bych pozval čtenáře vašeho magazínu na koupaliště v Bučovicích, kde je voda minimálně 29st. bez ohledu na počasí, máme zde tobogány, krásně upravené zatravněné plochy, parkování poblíž odkaz: http://www.bucovice.cz/letni-koupaliste/os-1089/p1=2062

Vedle toho jsou tenisové kurty, kde je možno si pronajmout plochu na libovolnou dobu. Ve městě je perla renesanční architektury –zámek , odkaz: http://www.zamek-bucovice.cz/

V okolí města je Ždánický les protkaný příjemnými cyklostezkami v lesním prostředí. Přístup na tyto cyklotrasy je přes silnici na Ždánice, v místí části Kloboučky se z hlavní silnice odbočí na ulici Lesní a tudy cestou kolem Svaté se dostanete přímo na výchozí bod cyklostezek Ždánickým lesem. Pak zde máme biocentrum se zajímavou skladbou fauny a flory. Odkaz: http://www.bucovice.cz/biocentrum-vicemilice/d-10989

Radka Ondriášová, starostka města Hranice

Ráda bych pozvala nejen čtenáře Vašeho časopisu do Hranic na již tradiční Hranické kulturní léto – koncerty na prostranství vedle zámku, dnes sídla městského úřadu. V rámci letošního ročníku u nás vystoupí známé osobnosti hudební scény, ať už folkař Jaroslav Samson Lenk (18.7.) či slovenská skupina Peha (4.8.). Návštěvníci si mohou rovněž poslechnout i místní. Koncerty začínají vždy v 16,00hod., jsou volně přístupné a více informací o programu na www.mkz-hranice.cz

Komu se nechce za kulturou, může se kochat přírodními krásami – vyrazit pěšky okolo kempu přes zaniklý hrádek Svrčov až k Hranické propasti a potom dolů do Teplic, kde může relaxovat na minigolfu, na tenise, nebo se pouze občerstvit na lázeňské kolonádě v Teplicích nad Bečvou.

Rovněž hustá síť cyklotras na Hranicku skýtá obrovské možnosti relaxace, zajímavostí jsou např.cyklotrasy po stopách větrné a vodní energie.

Golfisté určitě objeví kouzlo neustále se rozvíjejícího areálu v nedaleké obcí Radíkov, který poskytuje nejen radost ze hry, ale i krásné výhledy na Beskydy i Jeseníky.

A jak píšu, tak mne napadá další a další, takže nejlépe – přijet se podívat.

Edita Vaňková, starostka města Dvůr Králové nad Labem

Čtenáře Moravského hospodářství bychom určitě pozvali ve Dvoře Králové nad Labem do ZOO Dvůr Králové, kde se v letních měsících mohou návštěvníci projet vlastním autem v Africkém safari. Je jediné v České republice a můžete v něm vidět africká zvířata z těsné blízkosti. Samotné město pak návštěvníka zaujme svou historií – kostel sv. Jana Křtitele (nález Rukopisu královédvorského), historické centrum města se zbytky hradeb a Šindelářskou věží. Během prázdnin se v centru města odehraje i několik hudebních koncertů. Při slunečném počasí se můžete vykoupat v Tyršově koupališti, cyklisté ocení množství značených cyklotras, zkrátka pro každého návštěvníka má Královské věnné město Dvůr Králové nad Labem něco, čím ho osloví. Přijeďte a uvidíte sami.

Božena Bošiaková, starostka obce Jevišovka

Obec Jevišovka není sice bohatá na historické kulturní památky, ale přesto můžeme čtenářům nabídnout prohlídku kostela Sv. Kunhuty, prohlídku Chorvatského domu, kde jsou vystaveny obrazy Othmara Růžičky.

Zajímavé jsou v obci sakrální stavby, kapličky přímo v obci, nebo kříž u cesty, červený kříž, vše zrenovované a opravené do původního stavu.

Na místním hřbitově je památník občanů – Chorvatů, kteří v obci žili před rokem 1948, památník zmíněného malíře Othmara Růžičky, který maloval obrazy ze životy Chorvatů. Dále v obci pomník padlých Chorvatů v 1. a 2. sv. válce a památník příchodu Chorvatů na Jižní Moravu a do Jevišovky.

Naše obec je známa právě touto historii o Chorvatech a v současné době také cyklistikou a inlinebruslením.

Máme v okolí obce krásné udržované cyklostezky s odpočívadly a v obci a také mimo obec možnost inlinebruslení. Za obcí je možné navštívit soutok řeky Jevišovky a Dyje, která nabízí rybářům velké zážitky.

Je možné zde najít i ubytování a posezení ve sklípku.

Kulturní akce, které proběhnou v době letních prázdnin:

21. 7. 2012 – Jevišovské hody 18. 8. 2012 – Po-hodová zábava 2. 9. 2012 – Kiritof 2012 – Setkání občanů chorvatské národnosti s kulturním vystoupením různých souborů

Více na www.jevisovka.cz

Těšíme se, že navštívíte naši klidnou, a upravenou vesničku.

Pavel Procházka, starosta Velkých Pavlovic

Určitě bychom rádi čtenáře Moravského hospodářství pozvali na dvě nevýznamnější kulturní a současně i folklórní události města Velké Pavlovice, které se obě shodou okolností konají v měsíci srpnu. Jedná se o Velkopavlovické krojované hody – 19. – 21. srpna 2012 a pouhé dva týdny na to na Velkopavlovické vinobraní – 31. srpna až 1. září 2012. Na obou akcích nebude chybět ani jeden z typických jihomoravských atributů, mezi něž neodmyslitelně patří víno, lidová dechová a cimbálová muzika, zpěv lidových písní, tanec, bohaté barevné kroje, o vinobraní i první letošní burčák, to vše podtržené výtečnou náladou, milým úsměvem a pevně doufáme, že i pěkným slunečným počasím :-)!

Ten kdo by chtěl zavítat do Velkých Pavlovic hned v úvodu prázdnin, ať si vezme s sebou určitě jízdní kolo a vydá se společně s námi na již VII. ročník Expedice Krajem André, která odstartuje první prázdninový víkend v sobotu 30. června 2012. Kdo neodolá vínu, ať se vydá v sobotu 7. července 2012 na Víno v oranžovém aneb Noční otevřené sklepy a ten, kdo nemá příliš v oblibě organizovanou zábavu, také určitě nepřijde zkrátka.

Naše město nabízí řadu perfektních nově vybudovaných komfortních cyklostezek, jež vás provedou po řadě krásných míst a příjemných výletních cílů. Prim hraje rozhledna Slunečná nacházející se v turistickém areálu Nad Zahradami, v jejím stínu nemůžete minout nově vystavěnou kapličku sv. Urbana, k zastavení láká i revitalizovaný rybník se zajímavou moderně pojatou rybářskou baštou levitující nad samotnou hladinou či pokochání se pohledem na koně pasoucí se v ranči za bývalou cihelnou.

Neváhejte a přijeďte se přesvědčit na vlastní oči. A vězte, najdete toho u nás mnohem mnohem více!

Miroslav Dula, starosta Moravského Písku

Pokud přijedete v létě do Mor. Písku, můžete zde najít klid a pohodu, ale i sportovní a společenské vyžití.

V obci je provozováno venkovní koupaliště, v jeho areálu i možnost ubytování a stravování. Návštěvníci zde ubytovaní využívají tuto možnost jako základnu a podnikají vyjížďky na kole po cyklostezkách procházejících obcí – v dosahu je hrad Buchlov a zámek Buchlovice, Velehrad, Bzenec a Blatnice známé svými vinnými sklepy, víno a posezení nabídnou i místní vinaři.V okolí jsou lužní lesy i jehličnaté lesní celky, rybníky. Raritou je historický Kačeník a mokřad Vypálenky, zařazený v soustavě NATURA 2000. Ubytování a stravování je možné i několika místních restauracích, k dispozici je sportovní hala a venkovní hřiště pro tenis a další sporty. V místě jsou poskytovány různé služby, je zde odpovídající síť prodejen. V průběhu léta budou probíhat kulturní akce, rybážské závody a pod. blíže na stránkách obce.

Pavel Heřman, starosta Třebíče

V letošním roce je připraven pestrý program akcí v rámci Třebíčského kulturního léta. Návštěvníky jistě zaujme kulturně-historická akce Oživené židovské město, která se koná ve dnech 13. – 15. 7. a jejím cílem je navrátit původní živou tvář židovské čtvrti. Další, neméně důležitou akcí, je festival židovské kultury Šamajim, probíhající ve dnech 30. 7. – 4. 8. Návštěvníci mohou mimo jiné vidět taneční soubor Yocheved, který umocní atmosféru tohoto svátku židovskými tanci. K programu Třebíčského kulturního léta také neodmyslitelně patří Slavnosti Tří Kápí, pro letošní rok s dodatkem Pernštejnské dny. Tyto tradiční historické oslavy jsou návratem do slavné minulosti Třebíče, kdy město ovládal významný rod Pernštejnů. Součástí oslav je rytířský turnaj, historický průvod, vojenské ležení a také středověké tržiště. Slavnosti se budou konat 17. – 18. 8.

V židovské čtvrti v Zadní synagoze je také od letošního roku zpřístupněna nová expozice židovské kultury s názvem Místo života – Makom chajim. Mezi exponáty je například svitek Tóry, štít a koruna na tóru. Za návštěvu také jistě stojí židovské muzeum v domě Seligmanna Bauera vedle Zadní synagogy. Návštěvníci zde mohou nahlédnout do života typické židovské rodiny v meziválečném období.

Miroslav Martinek, starosta Valašské Bystřice

Dobrou příležitostí pro návštěvu Valašské Bystřice jsou Portášské slavnosti, které se konají 14.7.2012 a za cíl si dávají připomínat bohaté tradice Sbor portášů v historii východní Moravy. Zlatým hřebem slavností letos budou vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš, jedno bude po zahájení slavností ve 14 hodin a druhé od 20:30 s programem Dvanáctero. V programu dále vystoupí další folklórní soubory a folková skupina Dareband ze Vsetína. Historii východní Moravy přiblíží bitevní ukázka s názvem Společně na Turka, které se zúčastní na 70 členů historických spolků a klubů vojenské historie včetně Valašského sboru portášského z Valašské Bystřice a partnerského sdružení Hornoliptovský kurucký regiment z Vavrišova. Ukázka je na programu od 16:30. Doprovodný program slavností bude probíhat už od pátečního odpoledne vybudování vojenského tábora, obcházením zvacích hlídek po obci a přátelským posezením účinkujících v táboře, od sobotního dopledne budou probíhat hry a soutěže pro děti, farmářské trhy v rámci projektu MAS „Pravé Valašské“ a další.

Jaroslav Dvořák, starosta obce Hněvotín

Čtenáře by mohla zajímat akce „Dny obce, spojené se sjezdem rodáků, bývalých občanů a přátel obce.“ Pořádáme ji 27. -29. července 2012, ve spolupráci s Moravským muzeem Olomouc, Zemským archivem Opava, Archeologickým centrem Olomouc a dalšími institucemi. Jedná se o výstavy z historie a současnosti obce, řezbářské práce, fotografie, letecké snímky, prohlídky objektů obce, památek obce a řadu pozoruhodných kutturních programů.

Pavel Vejrosta, starosta Nedvědice

K nám na Nedvědicko lákáme návštěvníky na historickou dominantu – národní kulturní památku hrad Pernštejn. Letos je nabídka zvýrazněna skutečností, že rok 2012 je tzv.Pernštejnským rokem. To znamená, že Národní památkový ústav v rámci projektu „Po stopách českých šlechtických rodů“ letos představuje Pernštejny. Do projektu se zapojila spousta subjektů na území bývalých Pernštejnských dominií, tedy především Nedvědicko, Pardubicko, samozřejmě Praha, ale také Prostějovsko atd. Městys Nedvědice mimo jiné v rámci Pernštejnského roku za pomocí evropských dotací vybudoval a v květnu 2012 předal k užívání naučnou stezku s názvem „Po naučných stezkách na hrad Pernštejn“, která myslím velmi vhodně doplňuje nabídku pro naše návštěvníky. Mimo výše uvedené nabízí náš region tradiční hodnoty, tedy pěknou krajinu, klidné a čisté životní prostředí, rybaření, houbaření, atd. Nedvědici současně nabízíme i jako přirozené východisko k mnoha zajímavým turistickým cílům v okolí – např.nádherný gotický kostel (postavený jako Pernštejnská hrobka) v sousedním Doubravníku, Vírská přehrada na řece Svratce, rozhledny na Karasíně a nad Rovečným, bezpočet možností pěších a cyklovýletů atd. atd. Mnoho informací lze nalézt na www.pernstejnsko.cz.

Eva Onderková, Červená Lhota

Vaše čtenáře zvu k návštěvě naší Červené Lhoty o letních prázdninách. Přijeďte si prohlédnout kostel sv. Vavřince s krásnými vitrážovými okny. Kousek za obcí se můžete projít ke kamennému mostku z 18 stol. Tento mostek je kulturní památkou od roku 2002. Byl postaven na cestě, která spojovala obec a Křastikův mlýn. Ńaše obec a její okolí jsou krásným místem, kde si určitě o prázdninách odpočinete …

Zdeněk Pantlík, starosta obce Sobůlky

Vaše čtenáře bychom rádi pozvali v sobotu 22.9.2012 v odpoledních hodinách(přesný čas začátku ještě nebyl stanoven, bude uveden na webových stránkách obce) do Sobůlek u Kyjova, kde se Základní a mateřská škola Sobůlky rozhodla uspořádat poprvé v historii obce „Sobůlské krojované Hodečky“ s věncem a káčerem. V průvodu i na večerní taneční zábavě bude hrát DH Sobuláci. Hodečky budou v režii dětí a mládeže, účast přislíbil i Dětský folklorní soubor ze Starého Poddvorova, Archlebjánek z Archlebova a Folklorní soubor Lipinka z Vracova.

Irena Bandriová, starostka obce Prakšice

Pokud bych chtěla pozvat čtenáře vašich novin do obce Prakšice na nějakou letní akci, tak to rozhodně bude např. hasičská soutěž O pohár starostky obce, která proběhne na našem sportovním areále 4.8. – je připravena nejen soutěž asi 8 hasičských družstev z okolí, ale i atrakce pro děti, jako je např. jízda na koni, skákací hrad, prohlídka leteckých modelů s ukázkami jejich řízení a samozřejmě výborné občerstvení. Celé odpoledne ukončí taneční zábava.

Dále to bude „meziuliční“ fotbalový turnaj, datum ještě není stanoven, bude to někdy v červenci. Turnaj je bez omezení věku, pohlaví a fotbalového umu, jde zde o dobrou zábavu pro účastníky i diváky.

Jinak velice ráda pozvu všechny jen tak na procházku či projížďku okolí Prakšic, neboť skýtá spoustu míst, které stojí za shlédnutí – nová protipovodňová opatření (neboli poldry), projížďku po cyklostezce, která vede lesem, prohlídku památného stromu – planuše, nádherné smíšené lesy plné hub apod. Všichni jsou srdečně zváni.

Emil Otoupal, starosta obce Přeskače

naší obci máme opravdovou zvláštnost: středověké podzemí. Toto podzemí bylo náhodně objeveno při výkopu kanalizace v roce 2004. Od podzimu 2009 je zpřístupněno pro návštěvníky. Nejstarší úlomky keramiky byly datovány do 14. století, ale chodby mohou být i starší. Bližší informace najdete na našich stránkách: http://www.obecpreskace.cz/clanky/podzemi.html . Pokud budete mít zájem zveřejnit informace o našem podzemí a budete potřebovat fotografie, můžeme Vám nějaké poskytnout nebo Vám podzemí k nafocení zpřístupníme. V obci také máme jeden z nejstarších kostelů na Moravě – románský kostel Všech svatých, který je také turisty vyhledáván http://www.obecpreskace.cz/fotoalbum/Kostel/Kostel/ . I milovníci geocachingu si v naší obci mohou „odlovit kešku“.