Domů Aktuálně Národní divad...

Národní divadlo Brno láká do Kočičí bažiny

0

Irský venkov, syrový kraj bažin a rašelinišť. Místní komunita se chystá na slavnost. Svatební den Carthaga Killbridea a jeho mladé nevěsty Karolíny je však od počátku zastíněný temnými znameními, starými pověrami a kletbami. Tak začíná divadelní hra U kočičí bažiny, kterou uvádí Mahenovi divadlo v Brně.

Za temnými předzvěstmi stojí Hester Swanová. Dlouhých 14 let žila Hester s Carthagem a má s ním dceru Josie, ten ale teď svůj život hodlá spojit s bohatou dcerou sedláka Cassidyho. V jeho životě ani v jeho domě už není pro Hester místo. Hester se cítí už zase oklamaná, opuštěná, ponížená, ale nehodlá se vzdát a podvolit. Bude bojovat až do konce, i když tuší nebo snad i ví, že je její osud stejně jako osud její matky a dcery spojen se zrádnou Kočičí bažinou. Právě na jejím okraji se kdysi narodila. Právě tam ji kdysi zanechala její matka. Na tomto místě se rozhodla zůstat a čekat na ni. Zůstane a bude bojovat – už ne o svoje štěstí, o svoji budoucnost, ani o prostou lidskou důstojnost. Bude bojovat jako kdysi amazonky, jako dávné barbarské čarodějky – proti všemu a proti všem.

Autorka hry Marina Carr je v současnosti nejznámější irská dramatička. Vystudovala anglickou literaturu a filosofii a je autorkou 16 divadelních her. Ve svých dramatech čerpá zejména z motivů antické mytologie a tragédií, které zasazuje do prostředí drsné irské krajiny. Hrdinky jejích her probouzejí prastaré síly. Střet dionýsovského, barbarského, předkřesťanského živlu se světem tvrdých, bigotních venkovanů je vždy fatální. Drtí, trhá a spaluje.

bazina_gen2-8891

autor: Marina Carr, režie: Martin Františák, překlad: Šárka Císařová, Olga Bártová, dramaturgie: Pavel Jurda, Petr KlariN Klár, scéna: Marek Cpin, kostýmy: Markéta Oslzlá-Sládečková, hudba: Nikos Engonidis, asistent režie: Petr KlariN Klár, pěvecké nastudování: Petr Svozílek, pohybová spolupráce: Pavol Seriš

  bazina_gen1-0142