Domů Kultura a zábava Jedenácté výr...

Jedenácté výročí oslaví Brněnský Majáles opět na Výstavišti

0

Největší open air festival pro mladé na jižní Moravě Brněnský Majáles odstartuje ve středu 7. května 2014. Hudební nadšenci se opět sejdou na Výstavišti. Loňský prostor konání, na kterém festival „přistál“ neplánovaně, se osvědčil a nabízí další možnosti rozšíření. I díky tomu mohli pořadatelé investovat do největších pódií české festivalové scény, které navrhnul stage designer Martin Hruška. A jaké další novinky Majáles pro návštěvníky chystá? Například čipové náramky a bezkontaktní platby.

Brněnské výstaviště loni poskytlo útočiště Majálesu necelé tři týdny před konáním akce, přesto se tento areál perfektně osvědčil. “Výstaviště je pro jednodenní akci naší velikosti ideálním prostorem, má jak velké venkovní, tak kryté plochy,” uvádí tiskový mluvčí Štěpán Neubauer. Přesto se letos celkový prostor ještě rozšíří. “Kvůli pohodlí návštěvníků přidáváme obří pavilon P a sousední plochy,” dodává Neubauer.

Majáles nabídne program na 5 venkovních a 4 krytých scénách v pavilonech. Pavilon Z bude opět sloužit jako odpočinková a servisní zóna. Kryté haly poskytnou útočiště návštěvníkům až do ranních hodin.

Headlinery budou Tomáš Klus, Chinaski a Horkýže Slíže

Na začátku března oznámil Jan Kraus ve speciální show zbývající hlavní taháky letošního ročníku. Jsou jimi Tomáš Klus, Chinaski, Horkýže Slíže, Divokej Bill, Mandrage, MIG 21, Vypsaná Fixa, Wohnout, UDG a metaloví Dymytry. Pořadatelé také kromě oznámených anglických THE FEUD potvrdili druhou zahraniční návštěvu – holandské KENSINGTON. “Letošní program nabízí jednak vše dobré z loňských ročníků, druhak přináší zlepšení v nemainstreamových žánrech. Dvě pódia zůstanou vyhrazena pouze studentským kapelám, kterých se letos představí minimálně patnáct,” uvádí dramaturg Michal Šamánek.

Největší pódia české festivalové scény

Majáles se snaží odpoutat od zaběhnutých festivalových modelů a kromě čipových náramků a bezhotovostních plateb se zaměří také na zásadní vylepšení zábavy. Dopomoci mu k tomu mají nová na míru stavěná pódia, která navrhnul stage designer Martin Hruška – ten má za sebou čerstvě např. vyprodanou O2 Arenu se show k výročí 20 let Chinaski a před sebou ještě očekávanější comebackové tour Lucie.

Zadáním pro Majáles bylo vytvořit nezaměnitelné pódium, dostatečně velké a technicky vybavené tak, aby zvládalo “světovou show českých kapel”. U českých a slovenských kapel totiž chtějí zatím pořadatelé zůstat. “Rádi bychom navázali na to, co se loni povedlo kapele Kryštof, a sice že české kapely, pokud mají dostatek talentu a píle, mohou světové kapely vyrovnat, nebo i překonat. Letos budou mít tuto příležitost i další kapely,” říká Michal Šamánek, hlavní dramaturg a dodává: “Naše rozpočtové možnosti mají logická omezení, přesto se nám podařilo udělat obrovský skok dopředu a už letošní pódia nebudou mít mezi českými festivaly konkurenci.”

Samotné pódium má 60 metrů na šířku a 20 metrů na výšku, LED obrazovky zaberou plochu přes 320 m2, tj. dvakrát více než loni. Stavět se bude 5 dní před zahájením akce a likvidovat 2 dny po skončení. Tato stavba vyroste na Majálesech v Praze a v Brně.

Pozadu ale nezůstanou ani ostatní hlavní pódia – ty budou letos celkem čtyři a program se na nich bude překrývat méně než v minulých letech. Souběžně budou hrát vždy pouze 2 hlavní pódia, žánrově profilovaná jako POP vs. ROCK.

Hudba je sice nejvýraznějším, ale zdaleka ne jediným nositelem majálesové zábavy. V těchto dnech intenzivně finišují přípravy studentských zón, které dohromady tvoří tzv. Studentské město – jeho rozloha bude výrazně větší než v předchozích letech a ve svých útrobách nabídne různé atrakce, které více než půl roku připravovaly koordinační týmy univerzit i středních škol.

Pod taktovkou studentů

Majálesy v Praze, Brně a Hradci Králové pořádá 11. rokem Studentská organizace StudentZone. Jde o akce s největší studentskou organizační základnou v ČR. Myšlenka „celoměstského“ Majálesu je založena na spolupráci studentů napříč všemi vysokými a středními školami.

Výsledkem jejich práce je organizace jak akcí širšího programu oslav v Majálesovém měsíci studentů (tj. stavba májky, kandidátské večírky králů Majáles, celková kampaň králů a miss, pestré doprovodné akce), tak hlavního dne oslav (majálesový průvod, velké studentské zóny na Majáles OpenAiru, koncerty studentských kapel, volba krále, prince a miss Majálesu).

Studenti tvoří jasnou majoritu také mezi návštěvníky akcí, přestože je akce zcela otevřena veřejnosti. Proto má festival opravdový duch mládí a svůj nenapodobitelný genius loci.