Domů Kultura a zábava Janáček Brno ...

Janáček Brno 2018: Liška Bystrouška na streamu, kompletní opery na jevišti

0

Dvacet osm špičkových produkcí v devatenácti dnech. Přední světoví režiséři a interpreti. Tak bude vypadat 6. mezinárodní operní a hudební festival, který odstartuje příští podzim.

Po obrovském diváckém úspěchu minulého ročníku festivalu Janáček Brno připravuje v termínu od 17. 11. 2018 Národní divadlo Brno 6. ročník tohoto prestižního bienále. Program festivalu Janáček Brno 2018 je věnován 100. výročí vzniku Československé republiky.  Uvedeno bude kompletní jevištní dílo Leoše Janáčka v inscenacích světových tvůrců, jako jsou Ivo van Hove, Robert Carsen, Kornél Mundruczó, David Pountney a Alvis Hermanis. Za dirigentským pultem se objeví Tomáš Hanus, Tomáš Netopil či Marko Ivanović. Koncertní část programu představní vynikající interprety jakými jsou Thomas Adès, Martin Kasík, Jitka Čechová, Simona Houda-Šaturová nebo Haasovo kvarteto.

„Ohlasy, které sklízí festival Janáček Brno po celém světě a jeho rekordně rychle rostoucí návštěvnost je pro nás velkou motivací do další práce. Věřím, že skvělý program festivalového ročníku 2018, který vám předkládáme, posouvá náš festival do společnosti těch nejvýznamnějších kulturních akcí na mapě Evropy. Koneckonců z top 10 nejlepších operních režisérů jich bude 5 právě tady,“ řekl při představování festivalu ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser.

 „Jestliže předešlé ročníky festivalu daly nahlédnout do Janáčkovy operní tvorby vždy v kontextu s dalšími tvůrci a uměleckými směry, 6. ročník bude patřit v maximální možné míře tvorbě moravského mistra. Představí kompletní Janáčkovo jevištní dílo od těch raných, která vznikala v posledních dekádách habsburské monarchie, naplněných snahami o uznání českého národa, až po Janáčkova vrcholná díla již z doby naší samostatné republiky,“ doplnila Patricie Částková, dramaturgyně Janáčkovy opery NdB.

Festival zahájí opera Příhody Lišky Bystroušky. „Příhody lišky Bystroušky nebyly pro slavnostní zahájení připravovaného festivalu vybrány náhodou − jsou nejen dílem skladatelovy životní moudrosti, ale i půvabným odrazem života v mladém a zdárně se rozvíjejícím státě,“ řekl umělecký šéf Janáčkovy opery NdB Jiří Heřman. Právě opera Příhody lišky Bystroušky otevírala Janáčkovo divadlo v říjnu 1965. Nově zrekonstruované divadlo bude jednou z klíčových scén mezinárodního festivalu. Hned 18. listopadu 2018 nabídne NdB přenos představení Příhody lišky Bystroušky do celého světa prostřednictvím panevropské platformy OperaVision a Bystrouška se tak objeví na streamu.

Festival doprovodí také koncertní řada, která bude reflektovat 100. výročí vzniku Československé republiky.  „A to nikoliv jen formálně, jelikož vznik samostatného československého státu Janáčka zastihl na vrcholu jeho tvůrčího života a stojí na samém počátku skladatelova „velkého stáří“, spojeného s kompozicí jeho nejvýznamnějších děl,“ uvedl Jiří Zahrádka, člen umělecké rady festivalu Janáček Brno.

Dramaturgie představuje orchestrální a komorní koncerty, koncertní provedení opery, sólové a pěvecké recitály a koncert sborový. Díla, která na festivalu zazní, jsou úzce spojena s otázkou vzniku republiky, s pojmem „národní hudba“, s otázkou hudby národů žijících na našem území či v zemích bývalé rakousko-uherské monarchie a také jsou ukázkou toho, jak skladatelé ve své tvorbě reflektovali významné historické události. To vše v programu celkem 15 koncertů se špičkovými interprety.

Předprodej vstupenek na festival začíná 13. 11. 2017. Rok před zahájením festivalu si tak návštěvníci mohou rezervovat ta nejlepší festivalová místa. Díky systému plovoucího vstupného nakupují první zájemci své vstupenky nejvýhodněji. Veškeré informace o festivalu a on-line možnost zakoupení vstupenek naleznou návštěvníci na stránkách www.janacek-brno.cz Hlavní prodejní místa: Zákaznické centrum NdB, Dvořákova 11, Brno,