Domů Kultura a zábava Chřest přijed...

Chřest přijede do Ivančic ochutnat i císařovna Sissi

0

Ivančice na Brněnsku uspořádají chřestové hody už podevatenácté. Na náměstí budou lidé ochutnávat „šparglové“ delikatesy od osmi restaurací a další podniky v celém městě chřest také zařadí na svůj jídelníček. Program největších chřestových slavností v republice letos návštěvníky vrátí do historie. V neděli přicestuje parním vlakem císařovna Sissi s celým doprovodem. Alžběta Bavorská byla totiž velkou milovnicí ivančického chřestu.

Dokládá to dopis, který nechala panovnice zaslat roku 1877 ivančickému lékárníkovi Worellovi. Ten věnoval císařovně chřest z vlastní zahrádky. „Její Veličenstvo císařovna a královna mně ráčila uložit, abych Vám tlumočil nejmilostivější dík Jejího Veličenstva za zaslaný výborný chřest sklizený z Vaší vlastní kultury,“ napsal vaneckému rodákovi osobní sekretář císařovny Feifalik. S císařovnou se budou moci parním vlakem svést i návštěvníci, speciální spoj vyjede v neděli ráno z Brna.

Program festivalu ale začíná už v pátek odpoledne, kdy je vstupné pro všechny zdarma. „První den věnujeme místním, kteří se sem pravidelně chodí potkat s přáteli. Zahraje třeba originální cimbálka Midnight Coffee Session nebo kapela Rock String. Chřest budou připravovat tři restaurace,“ řekl ředitel kulturního a informačního centra Aleš Tureček.

V sobotu rozbalí své stany na náměstí osm restaurací. Každá z nich představí jiné chřestové menu. „Nabídku předem kontrolujeme, aby se jídla neopakovala. Návštěvníci se tak mohou těšit na padesát různých pokrmů. Letos navíc zavádíme novinku: k vybraným jídlům budou moci návštěvníci ochutnat vína, která přesně podle jednotlivých receptů nakombinuje vynikající sommeliér Libor Nazarčuk,“ popsal nabídku Michal Burian z pořádajícího ECEATu. Degustaci chřestových lahůdek doplní bohatý kulturní program v čele s písničkářem Xindlem X, rock`n`rollovými Fireballs a chybět nebude ani tradiční dechovka Polanka.

V neděli bude pódium patřit kuchařům. Pozvání přijala autorka známých kuchařek a zakladatelka farmářských trhů Hanka Michopulu. Její recepty vynikají geniální jednoduchostí. Součástí show bude i povídání o místních surovinách. Kuchařský blok bude moderovat tradiční host slavností Petr Stupka, sommeliérka roku 2009 Jana Čadík představí vybraná vína a své gastronomické umění předvede i herec a gurmán Lukáš Hejlík. Diváci se dozvědí, jak se na konci 19. století – tedy v době císařovny Sissi – stravovala šlechta i obyčejný lid. „Sama císařovna pak bude chřestové speciality ochutnávat v dopoledních hodinách, kdy ji slavnostně uvítají představitelé města a ve speciálním fotokoutku bude možnost si pořídit s panovnicí snímek na památku. Poté se zúčastní slavnostního banketu s pětichodovým menu, na který si zájemci mohou zakoupit V.I.P. vstupenku,“ prozradil organizátor Pavel Pichler

Pořadatelé letos nabídnou i speciální služby jako hlídání dětí. Ve vinařské zóně se představí patnáctka moravských vinařů. Chybět nebude ani řemeslný jarmark.

Slavnosti chřestu, Ivančice u Brna 17.- 19. května 2013

www.slavnostichrestu.cz

Vstupné: 100 Kč/80 Kč