Domů Koš Na Moravě vít...

Na Moravě vítězí sociální demokraté. Nejčastěji si namlouvají ODS

0

Komunální volby zatřásly moravskými radnicemi. Kufry na radnice si nejčastěji stěhují sociální demokraté s koaličními partnery. V krajských městech se nejčastěji, i přes tichý protest vedení stran, formují velké koalice. Většina měst a obcí chce mít o novém vedení jasno nejpozději do poloviny listopadu.

Jediným moravským městem, kde si místo pro prvního muže na radnici vybojovala TOP 09 je Zlín. Tamní primátorku Irenu Ondrovou (ODS) nahradí lékař Miroslav Adámek. Vítězná strana se spojila s hnutím M.O.R. (Morální očista radnice), KDU-ČSL, Věcmi veřejnými a Zlínským hnutím nezávislých. Bývalí hegemoni ODS s ČSSD skončili v opozici. Exprimátorka rezignovala i na funkci zastupitelky.

Jasno mají i v sousedních Otrokovicích. Tam se do popředí dostala sociální demokracie. Lídr strany a bývalý místostarosta Jaroslav Budek se stane starostou. Koaličními partnery jsou strany Nový impuls a Nezávislí. Místostarostou se tak stane například bývalý mluvčí radnice kraje Milan Plesar. Bývalá starostka Radoslava Matuszková (Nestraníci pro Otrokovice) už za žádnou stranu nekandidovala.

Naopak v Olomouci se sociální demokraté musí smířit s opoziční rolí. Velkou koalici zde totiž nahrazuje středopravicové vedení. Staronovým primátorem zůstává Martin Novotný. V radě zůstávají i jeho straničtí kolegové Martin Major, Jan Holpuch. Zůstává i lídr KDU-ČSL Ladislav Šnevajs, který bude mít na starosti mimo jiné evropské dotace. Novým ekonomickým a dopravním náměstkem bude bývalý ředitel prostějovské nemocnice Ivo Vlach z TOP 09. Ředitelka domova pro seniory Eva Machová z TOP09 dostala pod patronaci sociální oblast.

O koalicích ještě není rozhodnuté v největších městech: v Ostravě a v Brně. Lídři nejsilnějších stran ale nejčastěji připouštějí fungování velkých koalic. Ostravský primátor Petr Kajnar se už krátce po zveřejnění výsledků voleb vyjádřil, že by mu nejvíc vyhovovalo pokračování partnerství s ODS. Nyní obě strany jednají o personálních otázkách.

Na obsazování postů se teď zabrzdilo také jednání o brněnském vedení. Přestože brněnská ODS skončila po volbách na druhém místě, stala se stranou, která má klíč k budoucímu složení rady. Může totiž sestavit koalici jak s vítěznými sociálními demokraty, tak se středopravicovými partnery TOP 09 a KDU-ČSL. Podle informací Moravského hospodářství se ale lídři dvou nejsilnějších stran přiklání k velké koalici. Primátorem by tak zůstal dosavadní první muž Roman Onderka.

Podobný scénář zažili i v Jihlavě. I tady se ale nakonec vyjednávači domluvili na velké koalici s podporou lidovců. O tom, kdo ale nakonec obsadí primátorské křeslo, zatím není rozhodnuto.

O lidech na radnici nemuseli jednat v Karviné. Sociální demokraté, kteří získali 51 procent hlasů, nepřenechají uvolněné funkce v čele města žádnému partnerovi. Primátorem tak i nadále zůstává Tomáš Hanzel. KSČM, která byla tradičním vítězem v Karviné tak odchází do opozice.

Jednobarevnou radu budou mít také v Bohumíně. A i tady nenastanou žádné dramatické změny ve vedení radnice. Dosavadní starosta a senátor Petr Vícha zůstává v čele města s podporou 63 procent hlasů. V třiadvacetičlenném zastupitelstvu tak bude sedět sedmnáct „oranžových“ zastupitelů.

Koalici ČSSD a komunisté zřejmě vytvoří politici ve Frýdku-Místku. Vítěz voleb – sociální demokracie – zatím vyjednává se všemi, kromě ODS.

O hlasy komunistů se chtějí opřít také ve Znojmě. Tam vzniká koalice ČSSD, KDU-ČSL a Sdružení nestraníků. Politici počítají také s podporou pěti komunistických hlasů. Bývalého starostu Petra Nezvedu (ODS) zřejmě vystřídá lídr socialistů Zbyšek Kaššai.

Asi největší zklamání zažili občanští demokraté a socialisté v Třebíči. ODS vedená dosavadním starostou Ivo Uhrem získala podporu osmi procent voličů. Před čtyřmi lety přitom věřilo třebíčským občanským demokratům dvacet procent lidí. V koalici ale nakonec neusedne ani vítěz letošních voleb – sociální demokracie. Radnici obsadí koalice Heřman zpátky na radnici!, Hnutí Pro Třebíč, Břehy, Třebíč – můj domov a TOP 09.

Změna se nakonec nekoná v Třinci. Vítěznou sociální demokracii nakonec přehlasuje staronová koalice Osobnosti pro Třinec, Třinecká volba 2010, ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Starostkou se stane dosavadní první žena Věra Palkovská.

********************

Jak dopadly volby v krajských městech?

Jihlava

 1. ČSSD 11
 2. ODS 10
 3. KSČM 7
 4. TOP 09 4
 5. Krásná Jihlava, Svobodní 3
 6. KDU-ČSL 2

Olomouc

 1. ČSSD 17
 2. ODS 14
 3. TOP 09 6
 4. KSČM 5
 5. KDU-ČSL 3

Zlín

 1. TOP 09 + Starostové 11
 2. ČSSD 7
 3. M.O.R. 7
 4. ODS 6
 5. KDU-ČSL 3
 6. KSČM 3
 7. VV 2
 8. Zlínské hnutí nezávislých 2

Ostrava

 1. ČSSD 21
 2. ODS 12
 3. Ostravak 10
 4. TOP 09 4
 5. KSČM 8

Brno

 1. ČSSD 19
 2. ODS 14
 3. TOP 09 9
 4. KDU-ČSL 6
 5. KSČM 4
 6. Strana zelených 3