Domů IT a e-Government Systém Prodej...

Systém Prodej.Vasmajetek.cz je už v provozu

Nový, zcela unikátní elektronický systém Prodej.Vasmajetek.cz pro zveřejňování nabídek, kterými státní správa a samospráva bude moci zpeněžit svůj majetek, je v provozu. Uživatelé v něm budou mít k dispozici online poradnu odboru veřejných dražeb ministerstva pro místní rozvoj a zprostředkovatelskou službu dražebního servisu provozovanou Asociací realitních kanceláří.

Prodej.Vasmajetek.cz je dalším krokem projektu Vasmajetek.cz, který se od listopadu loňského roku snaží přispět k větší transparentnosti v oblasti zpeněžování majetku ministerstev, krajů, měst, obcí a státních institucí, a zároveň zpřístupnit tyto informace široké veřejnosti.

„Naším cílem je aktivní zapojení státní správy i samosprávy do našich snah o větší transparentnost při zpeněžování jejich majetku. Při vývoji systému jsme si ale zároveň byli vědomi velké administrativní zátěže například obcí nebo měst, a že pro ně není jednoduché pracovat ještě nad rámec toho, co jim určuje zákon. Proto jsme šli cestou maximálně jednoduchého internetového rozhraní, které umožňuje nabídky zveřejňovat v rámci minut, bez jakéhokoliv papírování nebo zasílání nabídek poštou, navíc s více informacemi, než je ze zákona nezbytné udávat. Systém také nabízí dvě unikátní služby, tedy poradnu MMR a zprostředkovatelskou činnost ARK. To jsou velmi užitečné služby, všechny navíc poskytované zcela zdarma,“ popisuje vznik a cíle systému David Hlinka, zakladatel a ředitel projektu Vasmajetek.cz.

Online poradna MMR ČR je aplikací, která uživatelům systému (např. starostům či primátorům) umožňuje rychle a jednoduše komunikovat s odborníky z odboru veřejných dražeb MMR ČR, kteří jsou připraveni pomoci s organizací vlastní dražby, poskytnout informace o zákonných povinnostech dražitelů nebo informovat o změnách v zákonech týkajících se veřejných dražeb. Komunikace funguje na principu online formuláře, kde uživatel definuje svůj dotaz, položí jej, a odbor veřejných dražeb v co nejkratší době zpracuje odpověď. „Ministerstvo pro místní rozvoj se jako gestor veřejných dražeb snaží o co největší a nejširší podporu právě v této oblasti. Projekt Vasmajetek.cz je jednou z významných cest, efektivita a transparentnost jsou zásady, které by vždy měly být na prvním místě, “ říká tisková mluvčí MMR Jana Jabůrková.

Pro uživatele systému i případné investory, kteří o majetek mají zájem, je zajímavá také služba, kterou zajišťuje společnost IMMO2. Ta do projektu přispívá obohacováním nabídek nemovitostí o investiční informace a disponuje také sítí více než 600 realitních makléřů, do které následně tyto nabídky distribuuje (systém pro sdílení obchodník nabídek mezi profesionály v nemovitostech).

Do vývoje systému Prodej.Vasmajetek.cz se již v roli testerů jako první město v České republice zapojilo město Náchod, dále systém testovaly také město Kožlany a Plzeňský kraj. Tamní úřady nyní budou systém využívat.

„Jsem obecně příznivcem všech snah o větší transparentnost a v oblasti prodeje majetku obcí a měst tomu není jinak. Věřím, že tento projekt má naději na úspěch, a i proto se Náchod rozhodl systém využívat,“ říká starosta města Náchod Jan Birke. V tomto týdnu budou prostřednictvím MMR ČR osloveny všechny obce a města v České republice, aby se do projektu zapojily a využívaly služby systému Prodej.Vasmajetek.cz. Jakékoliv další státní instituce ale v případě zájmu o transparentní zpeněžování majetku mohou již dnes kontaktovat provozovatele systému. Každé z nich bude obratem vytvořen unikátní profil, prostřednictvím kterého mohou začít připravené služby využívat.