Domů IT a e-Government Propočet: Ele...

Propočet: Elektronické aukce můžou ušetřit až třicet miliard korun

Desítky procent z ceny téměř jakéhokoliv výrobku nebo služeb se dají ušetřit pomocí elektronických nákupů. Přesto je metoda e-aukcí v České republice stále příslovečnou Popelkou.

„Nakupování přes e-aukce je o přímém okamžitém porovnávání nabídek dodavatelů. Ve světě tento systém jede zhruba deset roků. Například v Anglii takto probíhá ve všech sférách už 40 procent obchodů, kdežto u nás necelých sedm procent. Většina velkých českých firem sice už elektronické obchody používá a s nimi zhruba i dvacet státních a veřejných institucí, ale stále je to v plenkách“, říká vedoucí projektu PROe.biz Milan Kaplan.

Podstatně dále jsou na Slovensku, kde od ledna všechny státní instituce budou muset porovnávat nabídky právě na e-aukci. Takto si totiž u našich východních sousedů představují jeden z článků v boji s korupcí, který navíc přinese i významné úspory veřejných peněz.

„Jen za letošek jsme ušetřili 15 miliónů slovenských korun z projektů, na které bylo z rozpočtu vyčleněno 90 miliónů korun. Jedná se o služby a výrobky nejen pro potřebu radnice, ale například i pro školy a školky. Já jsem si zjišťoval ceny ve velkoobchodech a poté je srovnal s nabídkou našich dodavatelů a zjistil jsem, že je tam až třicetiprocentní marže. Dodavatelé si prostě myslí, že jsme dojná kráva. To jim e-aukce zarazila“, vypočítává úspory první místostarosta bratislavského městského obvodu Petržalka Juraj Kováč.

Nechceme přijímat nové věci

„Kdyby toto platilo i v České republice, tak ročně ve státním rozpočtu ušetříme až třicet miliard korun. K zavedení e-aukcí však u nás chybí veřejná podpora. Doba je vulgární a hloupá. Navíc jsme pohodlní a nechceme přijímat nové věci, i když zaručují okamžitý přínos“, dodává Kaplan.

Podvádění je u e-aukcí téměř nemožné. S dodavatelem totiž můžete téměř okamžitě uzavřít smlouvu, ve které jsou sankce za její nedodržení a v tu chvíli je tam nebezpečí z jakéhokoliv nekorektního jednání úplně stejné jako u kteréhokoliv jiného výběrového řízení. Soutěžit se dá nejen o cenu, ale také o splatnost, kvalitu, servis, dodací podmínky, konsignační sklad nebo rychlost záručních i pozáručních oprav. Každá podmínka má svoji váhu, ta se v konečné fázi přepočítá a vítěz je jasný během chvíle.

„Existuje okamžitá statistika, je to přehledné i pro laika. Pokud se správně nastaví podmínky, je to stoprocentně transparentní pro odběratele i dodavatele. Více se samozřejmě ušetří při první aukci, protože se nastavují parametry a dodavatel se dovídá o síle konkurence. Další aukce už tolik neušetří, protože se vyrovnají vztahy mezi všemi stranami, nicméně i zde je pravidlem úspora“, připomíná Martina Steinová z katedry marketingu a obchodu Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava.

Elektronické aukce jsou určené pro nakupování a prodej prostřednictvím internetu. Jsou podobné jako obchodování s akciovými podíly na burze cenných papírů, nebo u klasických aukcí uměleckých předmětů a starožitností pořádaných renomovanými aukčními domy. Na jednom místě se kříží nabídka na koupi a prodej a v daný okamžik nejvýhodnější nabídka v aukci vítězí. Jediný rozdíl oproti klasickým aukcím je u elektronických aukcí v tom, že místo, kde se obchoduje je virtuální, protože se odehrávají na internetových serverech.

Na začátku byla nedůvěra

„Ne na vše je elektronická soutěž vhodná, protože jsou komodity, kde se nám daří získat lepší cenu osobním jednáním. Když jsme před lety s e-aukcemi začínali, setkali jsme se s nedůvěrou odběratelů. Zhruba polovina jich do toho nechtěla jít. Zadávání cen do aukčního systému totiž považovali za nedůvěryhodné a báli se, že třeba prozradí své obchodní tajemství apod. Dnes už to problém není, protože je to prostě o přímé konkurenci, na kterou si všichni musíme zvyknout“, vzpomíná vedoucí odboru centrálního objednávání Slovenského plynárenského průmyslu Michal Kristiňák.

Například společnost ASUS Czech republic prostřednictvím e-aukce si objednala pět aut na operativní leasing na tři roky. Včetně všech služeb, všech věcí potřebných k provozu, aby s vozy neměli žádné starosti nebo dokonce další výdaje a doplňovali pouze pohonné hmoty či vodu do ostřikovačů. Úspora díky elektronickému obchodování dosáhla čtyřicet procent proti aktuálním nákladům, což za tři roky znamená milión dvě stě tisíc korun. Nicméně takto sofistikovaná služba ukázala na nutnost, co nejpřesnějšího zadání požadavků.

„Ukázalo se jako skryté nebezpečí, že někteří dodavatelé nabízeli uzavřenou a jiní otevřenou kalkulaci operativního leasingu. A právě u otevřené kalkulace hrozilo, že vzniknou náklady navíc, které nejsou ve standardním provozu automobilů započítané, což by nám v průběhu nebo na konci leasingu mohli doúčtovat. Takže jsme během aukce museli podmínky soutěže v tomto směru ještě přesněji specifikovat“, upozorňuje Michal Kapolka z ASUS Czech republic.

Trend následují moravské radnice. Například bruntálská radnice realizuje prostřednictví e-aukcí všechny zakázky od 50 tisíc korun bez DPH. „Nakupujeme takto, co se dá, včetně stavebních prací a služeb. Jediné, co jsme takto nerealizovali, jsou snad jen vysílačky pro městskou policii, kde jejich specifikace je tak náročná, že by se nám to nevyplatilo“, tvrdí starosta Petr Rys.

Finanční zisk však nemusí e-aukce přinášet jen odběratelům. Nabízet lze totiž i nepoužívané nebo vyřazené výrobky. Jednou z takovýchto komodit jsou ojetá auta.

„Bazar Vám nabídne za ojeté vozidlo například sto tisíc, za 140 tisíc ho pak prodá. Když ovšem zákazník využije e-aukci, tak to vozidlo prodá třeba jen za 120-130 tisíc, ale v konečném důsledku má peníze navíc. A takto se dá postupovat jak u osobních, tak i nákladních vozů. Je to o to zajímavější, že bazary jsou v současnosti doslova plné aut a jejich ceny na minimu, e-aukce obchází marži překupníků a peníze tak jdou do pokladny majitele“, tvrdí Ivan Doubek ze společnosti autoaukce.com.

Ani e-bizové technologie však nevylučují možnosti nekalé soutěže nebo pokusy o podvody. Stále je v nich totiž přítomný lidský faktor.

„Dodavatel vysoutěžil cenu na potraviny. Po dvou měsících však přišel s tím, že brambory nám prodává levněji, než nakupuje, a chtěl dodatečně zvýšit cenu. My však od něj bereme i petržel, mrkev a další zeleninu dráže než je v obchodu a také nechceme dodatečně snižovat cenu. Takže se mu to v konečném součtu musí krýt a jakékoliv změny nejsou možné. Rovněž jsme se setkali při výběru na dodávku služeb dozoru nad bezpečností práce, že nám externí firma vybrala do aukce jen dvě společnosti a cena šla dolů jen minimálně. Přitom na internetu jsou stovky firem, nabízejících služby BOZP. Takže jsme tak cítili něco nekalého, celou soutěž zrušili a provedeme si ji sami ve své režii. Prostě i tady jsou lidé a musí se kontrolovat“, připomíná místostarosta Petržalky Juraj Kováč. Elektronicky vypisují zakázky například Bruntál nebo Ostrava Úspory plynoucí z elektronických aukcí jsou jednou z možností pro veřejné a státní instituce, jak se poprat s omezováním rozpočtu v uplynulých i budoucích letech. Například Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava letos dostala na vzdělávací činnost téměř o 10 procent méně než v loňském roce a v rozpočtu tak citelně chybí bezmála 108 miliónů korun. Právě díky nově spuštěným e-aukcím už univerzita nakoupila elektrickou energii na příští dva roky o 35 miliónů levněji, což je 55 procentní úspora. Na kancelářském papíru ušetřila 400 tisíc korun, za kancelářské potřeby 600 tisíc, za elektromateriál 400 tisíc a to za jediný rok.

„Tyto úspory jsou v současnosti nenahraditelné. My ty peníze pak můžeme dát například do mzdových prostředků, což znamená, že se podaří zachovat pracovní místa. Každou korunu můžeme vrátit zpět do chodu univerzity a lidé tu tak mohou pracovat dál“, uzavírá rektor ostravské VŠB-TU Ivo Vondrák.