Domů IT a e-Government Ostrava bude ...

Ostrava bude mít nejvýkonnější počítač ve střední Evropě

Ostrava – Centrum excelence IT4Innovations, laicky nazývané superpočítač, přijde na zhruba miliardu korun a peníze do něj zamíří z rozpočtu moravských a slezských univerzit, Akademie věd a také evropských fondů.

„Brusel tyto materiály hodnotí čtyři až šest měsíců, takže finální posvěcení projektu by mělo být nejpozději v březnu příštího roku. Nicméně i na doporučení Komise nebudeme sedět s rukama v klínu a některé věci už rozjíždíme,“ říká manažer projektu Martin Duda.

Kvůli superpočítači vzniklo konsorcium – hlavním řešitelem je VŠB-TU Ostrava, která spolupracuje s Ostravskou univerzitou, Slezskou univezitou, Ústavem geoniky Akademie věd a VUT Brno.

„Dalšími partnery jsou pak naši budoucí klienti, průmyslové podniky především z moravskoslezkého regionu, kteří budou mít zájem o modelování, optimalizaci nebo pevnostní výpočty. A v oblasti krizového managementu bychom chtěli počítač nabízet pro veřejnou správu a záchranné složky. Samozřejmě se nebudeme bránit ani spolupráci s Polskem, protože například povodně jsou problém na obou stranách hranice,“ shrnuje rektor VŠB-TU Ostrava Ivo Vondrák.

Superpočítač bude obsluhovat na dvě stě vědců, pedagogů i studentů. Zařízení bude nejvýkonnější nejen v České republice, ale i ve střední Evropě. Z celosvětového pohledu se zařadí do první stovky. Jedním z jeho hlavních úkolů bude modelování a simulace tzv. krizových situací – povodní, dopravních kolon nebo ekologických havárií. Další oblasti využití zahrnují strojírenství či automobilový průmysl, kde výpočetní simulace stále více nahrazují nákladné testování jako například výpočty pevnosti materiálů nebo tvarové optimalizace. Počítač dokáže i vyvinout nová léčiva na základě nanotechnologií.

„Pomyslné spuštění superpočítače proběhne dřív, než bude stát nová budova pro něj. Nákup technologie proběhne ve dvou fázích. Ta první – pracovně nazývaná malý cluster – by měla být hotová v polovině roku 2012 v pronajatých prostorech. Už v té chvíli to bude nejvýkonnější počítač v Česku. Mezitím se samozřejmě od začátku roku 2012 bude stavět samotné počítačové centrum a dostavěno bude v polovině roku 2013. V roce 2014 pak začne pracovat takzvaný Velký cluster – tedy plnohodnotný superpočítač. My prostě nechceme čekat jen proto, že nemáme postavenou budovu. Akademická obec, průmysloví partneři a veřejná správa totiž na výsledky netrpělivě čekají a my je chceme poskytnout co nejrychleji i v dočasně improvizovaných podmínkách,“ uzavírá Martin Duda.