Domů IT a e-Government Nová služba p...

Nová služba přerovského magistrátu: mapa „na klíč“

Novou službu nabízí osmapadesáti obcím na Přerovsku technologické centrum přerovského magistrátu. Informatici přicházejí s jedinečnou nabídkou – připravit zástupcům obcí mapové podklady jejich katastrálního území a nachystat na míru aplikace, do nichž si budou moci zaznamenávat potřebné údaje.

Například si mohou nad podrobným leteckým snímkem jednoduše zakreslit komunikace v obci – a pak zaznamenat jejich povrch, třídu a zda se jedná o místní, krajskou nebo státní silnici.

„Pokud budou chtít mít například přehled, kolik ploch v obci mají vyasfaltovaných, tak jim to speciální program během pár vteřin přepočítá. Okamžitě tak získají informaci, kolik metrů čtverečních je pokryto nenasákavou komunikací. Nebo je může zajímat, kolik mají v obci lamp veřejného osvětlení – a program jim přehledně ukáže nejen jejich rozmístění, ale zároveň barevně odliší i to, které lampy jsou upevněné na objektu a které na stožáru,“ uvedl informatik přerovského magistrátu Tomáš Saňka.

Podobných informací mohou ukládat do systému stovky – a odborníci z magistrátu jim aplikace pro jejich správu„ušijí“ přímo na míru. „Záleží na tom, co je pro zástupce obcí podstatné, nebo strategické. Zajímavá je třeba i pasportizace hrobových míst, kdy díky mapě dostanou bleskovou odpověď, kdo je majitelem kterého hrobu,“ doplnil Tomáš Saňka.

Informatici z magistrátu si v současné době zjišťují, které obce budou mít o novou nabídku zájem. „My už jsme o tuto možnost předběžně zajímali. Služba by pro nás byla přínosná, protože bychom měli pohromadě informace, s nimiž můžeme pracovat a následně je i poskytnou občanům či realizátorům staveb. Už bychom nemuseli chodit po archivech a zjišťovat si různé věci, které jsou mnohdy jen v papírové podobě,“ konstatoval například starosta obce Beňov Ivo Pitner.

Využívání Geografického informačního systému (GIS) pomocí internetu neklade na uživatele velké technické nároky. „K nahlédnutí do mapy jim postačí pouze internetový prohlížeč, rozšířený o volně dostupný Adobe Flash Player. Samozřejmě, že klíč k úpravám svých údajů by měli jen pověření zástupci obcí,“ doplnil Tomáš Saňka, správce GIS.