Domů Dotace a finance Nákupy energi...

Nákupy energií na příští rok: kraje a obce šetří miliony

Kraje a města stále více využívají společného nákupu energií přes elektronické aukce. Například kraj Vysočina příští tak rok ušetří 41 milionů korun. Město Vítkov zase 2,18 milionů.

Jihlava, Vítkov – Na Vysočině srazili cenu hlavně díky spojení 365 odběrových míst. Spojily se nemocnice, příspěvkové organizace, školy a další. Ze všech krajských organizací se stal jeden velký klient, kterého si energetici i plynaři chtěli předcházet.

„Dobré výsledky se daly díky sdružení nákupů očekávat, naznačovaly to již nabídnuté ceny po otevření obálek. Samotná aukce cenu ještě srazila. Rozhodně je to cesta, jak v době napnutých rozpočtů ušetřit provozní náklady,“ uvedl Vladimír Novotný, náměstek hejtmana kraje Vysočina pro oblast financí.

Nejnižší nabídka na silovou elektřinu spadla během aukce na 47 842 141 korun. Cena se během více než dvouhodinové aukce změnila celkem 238krát. Nabídku předkládalo šest licencovaných obchodníků.

„Pokud by skutečně došlo k avizovanému zvýšení cen energie o deset až sedmnáct procent, za kterým stojí nesmyslně vysoká dotace takzvané ekologické energie, pak bude jakákoli definovaná úspora vítána,“ podotkl Vladimír Novotný.

Dodávky zemního plynu přijdou Krajský úřad kraje Vysočina a jeho příspěvkové organizace v roce 2011 na celkem 73 miliónů korun. Letos kraj počítal s částkou 103,6 milionů korun.

Také ve Vítkově příští rok ušetří. Město se rozhodlo společně s městskými organizacemi nakupovat zemní plyn. Po ukončení aukce zjistili, že město bude příští rok platit deset milionů korun. To je o 2,18 miliónu korun méně než letos, tedy o 21,27 procent.

„Vítkov je další z řady obcí a měst, který se rozhodl zkusit výběrové řízení s elektronickými nástroji. Dosažené výsledky ukazují, že to bylo správné rozhodnutí,“ uvedl Vítězslav Grygar, ředitel společnosti eCENTRE, která výběrové řízení organizovala.

Z úspory má radost hlavně starosta Vítkova Pavel Smolka. Podle něj město s elektronickým výběrovým řízením nekončí. „Stejným způsobem jsme před několika týdny vybírali dodavatele elektřiny, takže jsme již určité zkušenosti měli. Předpokládám, že tuto formu budeme uplatňovat i v budoucnu,“ uvedl Smolka.