Domů Firmy v pohybu Výpovědí ve z...

Výpovědí ve zkušební době přibývá. Některé firmy nejednají fér

0

Počet výpovědí ve zkušební době vzrostl meziročně o 17 procent. Nejčastější příčinou bývají neshody v týmu, nízká motivace a přehnaná očekávání obou stran.

Zkušební doba by měla být časem odhalení skutečných nároků firmy i dovedností uchazeče. Personalisté z pracovního portálu džob.cz ale upozorňují, že jak zaměstnanci, tak i zaměstnavatelé se při tříměsíčním testování dopouští mnoha chyb a často nejednají fér.

Alkohol a nedochvilnost znamenají jistý vyhazov

Pro firmy je zkušební doba vítanou prověrkou. Jen málo zaměstnavatelů vnímá nového pracovníka jako dlouhodobou jistotu. Nejdřív se s ním a jeho schopnostmi musí seznámit a ozkoušet si, jak zapadne do zavedeného týmu. „Alkohol a drogy na pracovišti, to je jistota okamžitého rozvázání spolupráce. Velmi odradí také nedochvilnost, zapomnětlivost nebo zjevná neochota hned v počátcích zaměstnání. Důvodem výpovědi však může být i projevená nesympatie v kolektivu, která narušuje dosavadní pracovní úsilí, vyjmenovala Weronika Kondziolková z pracovního portálu džob.cz. Podle ní nemají v dnešní době zaměstnavatelé prostor dávat druhé šance. „Stojí je to čas i peníze. Proto využívají výpovědi ve zkušební době čím dál častěji. Oproti loňsku o 17 procent,“ dodala Kondziolková.

Mnozí zaměstnanci, aby přesvědčili o svých schopnostech, volí taktiku, která je dlouhodobě neudržitelná. V práci se přepínají a zůstávají přesčas. „Často, obzvlášť u dělnických pozic, se setkáváme s pracovníky, kteří po skončení zkušební doby v pracovním výkonu poleví a ztrácejí motivaci. Pokud jde o administrativní či manažerské pozice, stává se, že navýšení mzdy a s ní i zodpovědnosti a úkolů s koncem zkušební doby některé zaměstnance zaskočí a ti najednou nevědí, jak se situací naložit,“ popsala Kondziolková.

Maximálně tři měsíce. Pro manažery šest

Zkušební doba by ale neměla nijak zasahovat do práv a povinností zaměstnance ani zaměstnavatele. Neměla by mít vliv na výkonnostní požadavky, chování pracovníka na pracovišti ani na zaměstnanecké výhody a benefity. Na zkušební době se musí zaměstnavatel se zaměstnancem domluvit písemně a to maximálně na tři měsíce. U vedoucích a manažerů se může zkušební doba ale vyšplhat až na půl roku.

„Zkušební doba slouží především ke snadnému skončení pracovního poměru, což znamená, že zaměstnance i zaměstnavatel mohou zrušit pracovní poměr z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel pouze nesmí zrušit pracovní poměr v době prvních čtrnácti kalendářních dnů jeho trvání a stejně tak od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance. Zaměstnanec naopak může zrušit pracovní poměr i při trvání své dočasné pracovní neschopnosti. Zrušení pracovního poměru musí být provedeno písemně,“ shrnul advokát Pavel Fráňa.

Po „zkušebce“ se situace mění

Situace se mění, když zaměstnanci vyprší pracovní lhůta a naváže s firmou pracovní poměr na základě smlouvy. S takovým zaměstnancem se už může firma rozloučit jen s minimálně dvouměsíční výpovědní lhůtou nebo po vzájemné dohodě. „Bohužel se stává, že teprve po podepsání dlouhodobé pracovní smlouvy vycházejí na povrch skutečnosti, které dosud nebyly řečeny. Může to být nákup pracovního oblečení na náklady pracovníka, přehnané přesčasy nebo podepisování různých podkladů pro potřeby firmy ve formě půjček. Mnoho zaměstnanců je tak nadšených ze zisku práce, že podepíší například prázdné směnky. S tím se následně málokdy dá něco dělat,“ varovala Kondziolková.

Nejméně stabilní obor, co se týče výpovědí ve zkušební době, je podle Kondziolkové prodej finančních služeb. „Existují případy, kdy jsou zájemci nuceni ke koupi finančních produktů před jejich prodejem klientům. Po dobu školení, která trvají až tři měsíce, nepobírají žádnou mzdu, a naopak jejich zaúčtování v terénu vydělává manažerům. Je tedy třeba vyhledat kvalitní společnost, která jedná fér. Takové u nás bezpochyby jsou a není jich málo,“ dodala Kondziolková.